Sol ayak şişmesi ve kasıklarda ağrı

Selamlar benim geçen sene sol ayağım şişti ve üzerine çok zor basıyordum çok ağrı yapıyordu. İlerleyen günlerde bu ağrı bacaklarımın iç tarafının en üstüne yani kasık bölgesine gecti bacaklarımı sağa sola kıpırdattığımda ani ağrı oluyordu.Geçen ay Yüz felci geçirdim ve doktor bana prednol adli kortizon ilacını verdi.Bu ilaç hem kasıgımdaki hemde ayagımdakı agrıyı geçirdi ve şişliğinide indirdi. Ama ilacı bıraktıktan bir müddet sonra yeniden aynı şikayetlerim başladı çok kere doktora gittim ama bir sonuç alamadım ne yapmamı önerirsiniz şimdiden teşekkürler ve saygılar

Sorunuzun Cevabı

Ayak şişmesinin birden fazla sebebi vardır. Uzun bir yürüyüş, yorucu tempoda iş, sıcak havalar, yüksek tansiyon, hamilelik, damar tıkanıklığı, kalp rahatsızlıkları, ayak bileğinde artrit, ani burkulmalar ve bunlara benzer birçok faktör ayak şişmelerine neden olabilmektedir.

Aslında ayak şişmesinin nedenini anlamak için mutlaka doktora gidilmelidir. Ara sıra oluşan ayak şişmesi durumlarını iyi takip etmek gerekir. Acaba ayak şişmesi yorgunluk, burkulma, hamilelik gibi olağan sebeplerle mi gerçekleşiyor. Yoksa olağan üstü bir durumu var?

Olağan bir durum yoksa ve ayak şişmesi gerçekleşiyorsa durumu anlamaya çalışmanın yanında diğer belirtilere de dikkat etmek gerekiyor.

Yüksek tansiyon:

Yüksek tansiyon aslında damar kılcalları üzerinde ve dolayısıyla böbreklerde soruna neden olur bu sorunlar vücuttan fazlalık sıvıların idrar yoluyla atılamamasına ve en sonunda da ayaklara vuran şişmelere neden olur. Son zamanlarda meydana gelen ayak şişmelerine kalp çarpıntıları da eklenmişse hastanelerin kardiyoloji bölümüne görünmenizde fayda vardır.

Artrit nedeniyle ayak şişmesi:

Artrit eklem iltihaplanması demektir. Eklem iltihaplanması ayaklarda bileklerden başlayan şişliklere neden olur. Özellikle ayağın yere basmasıyla artan ani ve keskin ağrılarla kendini gösterir. Hastanelerin ortopedi bölümleri bu türlü vakalara bakmaktadır.

Damar tıkanıklığı:

Bacaklarda seyreden damarların tıkanması kanın ayaklarda birikmesine ve bunun sonucun da ayak şişmesi durumuna neden olmaktadır. Bu duruma dikkat etmeniz çok önemlidir. Bacak damarlarınızda şişmelerle birlikte seyreden ayak şişmesi damar hastalıklarına işaret etmektedir. Hastanelerin kalp damar hastalıkları bölümü bu tür vakalara bakmaktadır.

Hamilelik nedeniyle ayak şişmesi.

Hamile insanların vücutları daha fazla sıvı üretir. Bu sıvının bebek için hayati önemi vardır. Aslında hamilelerde ayak şişmesi hamile insanlardaki uterusun damarlara baskı yapmasından kaynaklanmaktadır. Uzanarak şişliğin yok olmasını sağlayabilirsiniz. Bu tamamen normal bir durumdur.

Burkulma nedeniyle ayak şişmesi:

Bu durumda eklem yerlerindeki dokular zedelenir ve etrafına dokular arası sıvı toplamaya başlar sonuç ta ayak şişmesi meydana gelir. Yapacağınız en iyi şey soğuk uygulamaktır. Soğuk bir miktar buzun bir beze sarılarak ayaklar ve ya bilekler üzerinde gezdirilmesiyle uygulanabilir. Soğuk ayak damarlarında büzülmeye ve damardan sızan sıvıların azalmasına neden olur

 

Online Doktora sor

6 yorum “Sol ayak şişmesi ve kasıklarda ağrı

 1. Demet

  Merhabalar, 5hafta once sol dizimin arkasında dizimi kendime çekerken bir agrı yerleşti kas ağrısı dedım umursamadım fakat uzun surunce damarlandan olabilir belki diye doktora gittim doktorum bacaklarımı olçtu sol bacagımın. Bşlekten yarım santim baldırdan ise diğer bacağıma göre 1cm kalın olduğunu söyledi doppler istedi çektirdim doktorum herşeyın yolunda olduğunu soyleyıp ortopediye yönlendirdi, ortopedi doktoru diz için mr istedi çektirdim menisküs başlangıcı dedı ve 5 adet iğne verdi kullandım geçmedi 2 adet daha verdi diz ağrım geçti ama şişlik hala aynı olçulerde duruyor, kalınlı farkını sorunca lenf bezlerinden kaynaklanabileceğini soyledi bundan 3gun once ise sol kalçamdan dizime sinir çekmesi oldu merdivenden çıkarken dayanılmaz bir agrı girdi fakat yarım saate o agrıda gecti, otururken sanki sol tarafımda bi damar yada sinir yada ne şekilde ifade edilir bilemiyorum birsey bacağıma garip bir his veriyor uyusukluk gibi fakat değil. Cok doktor dolaştım bu şişlik için ne yapabilirim.yada bu şişlik normalmidir.

 2. emine

  sol ayağım ve bacağım durup dururken şişti acaba sebebi ne olabilir?

  • sevgili emine yaşınız kaç

 3. YUSUF

  MERHABALAR ;

  SOL KASIGIM 3 GÜNDÜR AGRIYOR SEBEBİ NEDİR VE HAFİF ŞİŞDE VAR

 4. korhan8844

  peki kasıklarımdakı sancı ne olabılır bu ıkı agrı birbirine pararel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.