Sol bilek ağrısı sağ

sol bileğimde ağrı var bütün işlerimi sağ elimle yapmam rağmen sol bileğim ağrı yapıyor.bulaşık yıkarken sol bileğimdeki damarların ağrıdığını hissettim.hiç bir iş yapmassam ağrı olmuyor en ufak işte sol bileğim ağrıyor.yardımlarınızı bekliyorum

Cevap

normalde koldan gelen bir sinir ve kas bağları el ayasının tabanında, bilek bölgesinde dar bir kanal ya da tünelden geçerek ele ulaşır. Bu dar kanala Karpal Tünel adı verilir.
karpal tünelin içinden geçen sinir ise median sinir olarak adlandırılır. Karpal tünel sadece median sinir ve kas bağlarının sığabileceği kadar bir genişliğe sahiptir.
Kanal içinde yer kaplayan herhangi bir oluşum ya da şişlik içindeki dokuların sıkışmasına neden olur. Median sinirdeki bu sıkışma sinirin uyardığı bölgelerde uyuşma ve keçelenme şikayetleri ve ağrı ile kendini belli eder.
işte median sinirin karpal tünelde sıkışması ile ortaya çıkan bu tablo Karpal Tünel Sendromu olarak adlandırılır.

Karpal tünelin içinden geçen tek sinir median sinirdir.
Median sinir baş parmak, işaret ve orta parmaklar ile yüzük parmağının yarısının duyularını beyine iletmek ile görevlidir. Aynı zamanda başparmağın kavrama görevini yerine getirmesinde rol alan kasların motor fonksiyonu da median sinir tarafından kontrol edilir. Elin diğer kısımlarının duyu ve motor fonksiyonları karpal tünel içinden geçmeyen diğer sinirlerin sorumluluğundadır.

Bir sinir sıkıştığında işlev göremez hale gelir. Eğer bu sinir deriden aldığı duyuları iletmek ile görevli ise üzerindeki baskı kalkıncaya kadar o sinirin uyardığı bölgede uyuşma meydana gelir. Eğer pozisyon uzun süre değiştirilmez ise sinir üzerindeki bası kalıcı hasara neden olabilir.

Eğer median sinir karpal tünel içinde sıkışırsa bu sinirin uyardığı bölge olan üç parmak ile yüzük parmağının yarısında uyuşma ve ağrı ortaya çıkar. Yüzük parmağının diğer yarısı ile küçük parmak başka sinirler tarafından uyarıldığı için o bölgelerde belirti görülmez.

hastalık en sık 29-62 yaş arası kadınlarda görülmekle birlikte her yaştan ve cinsten insanı etkileyebilir.
Karpal tüneldeki boşluğu daraltan her türlü oluşum içindeki median sinirde sıkışmaya yol açabilir. Bunlar arasında tünelin ödem nedeni ile şişmesi ya da kırık sonrası tünelin şeklindeki değişmeler sayılabilir. En sık karşılaşılan neden olan şişlik değişik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilir.

El ve bileğin klavye kullanımında olduğu gibi sürekli aynı şekilde tekrarlayan hareketleri kas bağlarında enflamasyon ve sonrasında bu bağlarda şişmeye neden olur. Bunun yanısıra hamilelik döneminde olduğu gibi vücuttaki genel bir su tutulumu da benzer şekilde karpal tüneline yol açar. Su tutulumunu arttıran bir başka faktör de doğum kontrol haplarıdır.

Kırıkların yanı sıra bileğin poziyonu da tünelin şeklinde değişmelere neden olur. Bilek ve el düz bir hat halindeyken tünel en geniş aralığa sahiptir. Bilek yukarı ya da aşağı kıvrıldığında kanalın boyutlarında hafif bir daralma meydana gelir.

Belirtilerine gelince ;
-Küçük parmak dışında kalan parmaklarda uyuşma ve keçelenme
-Bilekten kola doğru uzanan ani ve keskin ağrı
-Parmaklarda yanma hissi
-Özellikle sabahları görülen kısmı şişlik ve el krampları
-Başparmakda güç kaybı
-Eşyaları sık sık elden düşürme
-Uykudan el ve bilek ağrısı ile uyanma
-Araba kullanmak gibi aktiviteler sırasında elde uyuşma olabilir.

Bu belirtilerin ortaya çıkması karpal tünel sendromunu düşündürmekle birlikte her zaman karpal tunel sendromu tanısını koydurmaz. Eklem iltihabı, boyun fıtığı, median sinirin omurilikten ayrıldığı bölgede meydana gelen sıkışmalar gibi diğer durumlar da benzer yakınmalar yaratabilir.

Karpal tünel sendromunun kesin tanısı sinir iletim testleri ile konabilir. Bu test olguların yaklaşık %90’ında tanı koydurur. Ancak test souçları normal olan kişilerde de KTS olabileceği akıldan çıkartılmamalıdır.

tanı temel olarak öykü ve fizik muayene bulguları ile konur. Sinir iletim testleri tanıyı konfirme etmek ve olayın derecesini saptamak için kullanılır. Son zamanlarda manyetik rezonans incelemesinin KTS tanısında yararlı olduğu gösterilmiştir.Tanıda rontgen ve ultrasonografinin yeri yoktur.

Tedavine gelince ;
Karpal tünel sendromu varlığında değişik tedavi alternatifleri mevcuttur. Bandaj bunlar arasında en sık kullanılan yöntemdir. Parmaklar, el ve bileğin doğal pozisyonlarında hareketinin engellenerek dinlendirilmesi karpal tüneldeki basıncı azaltmada oldukça etkili bir yöntemdir.

Bandaj ile ağrının azalmadığı durumlarda bilek içine küçük dozda steroid ya da lokal anestezik enjeksiyonu yapılabilir.

Ağrıyı ve enflamasyonu gidermek amacıyla çeşitli steroid olmayan antienflamatuar ve ağrı kesiciler kullanılabilir. Hamile kadınlarda bu ilaçlar mutlaka hamileliği takipeden doktorun önerisi ile kullanılmalıdır.

Israrcı olgularda küçük bir cerrahi müdahale gerekebilmektedir. Bu işlem hastanede yatmayı gerektirmeyen, ayaktan yapılan bir müdahaledir. El ayasında bileğe yakın bir alandan yapılan küçük bir kesi ile sıkışmaya neden olan bağ dokusu rahatlatılır. İşlem sonrası hasta 4-6 hafta içinde tamamen normale döner.

hastalığın tedaviye verdiği yanıt , mükemmel olmakla birlikte %1’den az olguda kalıcı hasar meydana gelebilir.

son olarak alınması gereken bazı önlemlerden söz edeyim.

-Su tutulumunu azaltmak için tuz alımını kısıtlamak
-El bileğinin uzun süre aynı pozisyonda tutulmaması
-Düzenli aralıklarla el bileğini dinlendirmek
-Uzun süre tekrarlayıcı karekterde hareketler yapmamak
-Obesite karpal tünel sendromu için bir risk faktörü olduğundan kilo verilmesi
-hastalığı önlemeye yönelik egzersizler.

hastalığı engellemek için bazı egzersizler tanımlanmıştır.
Sabah çalışmaya başlamadan önce ve çalışma sırasında zaman zaman mola verilerek yapılan bu egzersizler hastalıktan sorumlu olan median sinir üzerindeki basıyı azaltır. Bir dakikalık bir egzersiz sonrasında tünel içi basınç en az 10 dakika süreyle dinlenme basıncının bile altına düşmektedir.

Ayrıca karpal tünel sendromu olan kişilerin 7-10 gün süreyle kapı zili çalmak, bardak tutmak, alışveriş arabası itmek gibi günlük aktivitelerden kaçınması gereklidir. Bu basit aktiviteler tünel içi basıncı arttırarak durumun kötüleşmesine neden olabilmektedirler.

benim size önerim ; karpal tunel sendromu tanısı konduktan sonra tedavinin tam etkili olabilmesi için en az 1 hafta süreyle kişinin egzersiz yaptığı dönemler dışında ellerinizi kesinlikle kullanmamanız ve hafif aktivitelere bu bir haftalık dönemin sonunda başlamanızdır.

bir fizik tedavi uzmanına muayene olmanız , gerekli ilaçları kullanmanız ve verilen egzersizleri yapmanız faydalı olacaktır.

13 yorum “Sol bilek ağrısı sağ

 1. yasar

  EMGraporu bulgular:1.motor ileti calismalari normal bulundu 2.duyusal ileti calismalarinda sol median sinirin DL inda uzama bulundu SONUC VE YORUM:anormal sinirlarda elektrofizyolojik calisma.Elektrofizyolojik bulgular solda HAFIF derecede KTS ile uyumludur hocam bunun aciklamasini yaparmisiniz kotu bisey yoktur dimi

 2. ezgi

  merhabalar benım sol bileğimde bi güçsüzlük var sandalye falan kaldırdıgım zaman bileğımde bi güçsüzlük oluyor ve ağrı yapıyor bu neyden olabilir

  • sinirlere bağlı sorun olabilir kontrol etmek gerekiyor

   • ezgi

    çok tşk ederim acaba bi rotgen mi çektirmem gerekiyor

 3. edik

  Merhabalar mr sonucunda sol el bileğimde radiokarpal ve ulnokalpal eklem aralığı ile interkarpal aralıklarında minimal effüzyon ve enflamasyon bulguları gözlenmektedir diyor sizce tam olarak ne anlama geliyor??? ben 6 sene öncesinde futbol oynarken kalede arkadaşımın ani vuruşumda o ani refleksimle topa müdahalede bulundum bileğimde çok kötü ağrı hissettim fakat ağrı o zamanlar geçti diyerekten üzerine gitmemiştim sonra ağrılar devam edince gitmek zorunda kaldım çeşitli hastenelere gittim ilaçlar vs sonuç alamadım en son gittiğim hsatahende mr sonucunda bu bulgular yazıyor sizce nedir ne yapmam gerekir iş sırasında bileğim çok ağrıyor ve sol bileğimin üzerine baskı uygulayamıyorum… iyi günler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>