sol kaburga ağrısı

ağrı sol göğsümün sol bitiminden başlıyor paralel olarak bir karış arkaya kadar devam ediyor işim geregi ağır kaldırmam gerekiyor kas ağrısı gibi ama sol alttan sanırım 4. kaburgada ağrı oluyo duşta sıcak su geldiğinde ürperdiğimde bile hissediyorum ama dayanılmaz bir ağrı değil
ilginize teşekkür ederim

5 yorum “sol kaburga ağrısı

 1. semerci hasan

  kalbimin arkasinda kaburgam agriyor emara girdim bisey cikmadi ciger filmi cektirdim bisey cikmadi hapsurdummu agri yapiyor yatarken saga solo dondummu agriyor sirtima dokundummu agrimiyor ben kazakistandan yaziyorum

  • sevgili semerci kas ağrısı olabilir

 2. murat

  babam kosta tumoru tanısı ıle pet fılm e gonderıldı burdakı fılm sonucunda ıse hemen amelıyat gereklı yoksakı hastanın omru bır yıl kadar surer dedı ve amelıyata alındı ıkı tane kaburgası cıkarıldı burdan sonra ne yapmalıyız neler bızım ıcın daha faydalıdır

 3. murat

  sol 4.kaburgada kosta tumoru tanısı konuldu ve amelıyat gerektıgı vurgulandı hastanın sırtında yanmalar ve kemıklerını ınce ınce kıyıyorlar gıbı sıkayet lerı var bu bır ıltıhap mı yada kemık knsr mı dır acaba

 4. Bu konuda genel bir bilgiyi sizinle paylaşmak isterim ama kesin tanı için muayene olmanız şart

  sırt bölgesinde ağrı , karıncalanma , hassasiyet veya yanma , acıma gibi şikayetlerin olması ; Fibromiyalji adı verilen çok sık görülen bir romatizma olma ihtimalini gösterir.

   

  Esas olarak kasları ve kasların kemiğe yapıştığı bölgeleri etkilemektedir. Bir eklem hastalığı değildir, eklemi tutmaz ve şekil bozukluğu yapmaz. Bir çeşit iltihaplı olmayan yumuşak doku romatizmasıdır. Kadınlarda erkeklere göre 7 kat daha fazla görülür. Daha çok erişkinlerin (35-60 yaş) hastağıdır. Ağrı ve karıncalanma fibromiyaljinin en önemli belirtisidir.

   

  Omuz, boyun gibi tek bir bölgede olabildiği gibi yaygın olarak da hissedilebilir. Fibromiyalji ağrısı hastalar tarafından yanma, acıma, hassasiyet, karıncalanma, üşüme ya da kemirici ağrı gibi değişik şekillerde tarif edilebilir. Ağrıya el ve ayaklarda şişlik hissi eşlik edebilir. Ağrı gün içinde, hava şartlarına, uyku bozuklukları ve strese bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Ağrı, bazen vücudun bir yarısında daha yoğun hissedilebilir.

   

  Çoğunlukla genel fizik muayene normal ve hastalar sağlıklı görünümde olsa da kasların ayrıntılı muayenesi ile belli noktalarda bu hastalık için tipik hassas noktalar bulunur. Fibromiyalji tanısı hastada yaygın ağrı ve belirli hassas noktaların varlığı ile klinik olarak konur.

   

  Bu hastalığa özel laboratuvar testi ya da röntgen bulgusu yoktur.

   

  Testler ancak fibromiyaljiye benzer bulgular yapabilen diğer hastalıkların (tiroid bozuklukları, romatoid artrit, lupus, enfeksiyon gibi) ayırt edilmesinde yardımcıdır. Detaylı hastalık öyküsü alınması ve fizik muayene yapılması ile kronik ağrı ve yorgunluk yapan diğer hastalıklardan ayrılmalıdır.

   

  Fibromiyaljili hastalarda tedavide ;

  1. şikayetleri azaltmak ve uykuyu düzenlemek için ilaç tedavisi

  2. Kas germe ve kardiovasküler uyumu artırma egzersizleri

  3. Kas spazmını azaltmaya yönelik gevşeme egzersizleri

  4. Hastalığı anlamaya ve başetmeye yardımcı eğitim programları yararlı olmaktadır.

   

  ilaç tedavisi: Romatizmal hastalıklarda ağrı tedavisinde sıklıkla steroid olmayan antiinflamatuvar ilaçların fibromiyaljide pek yeri yoktur. Bunun yerine, derin uykuyu sağlamaya ve kasları gevşetmeye yönelik ilaç tedavisi daha yararlıdır. Bu ilaçların çoğu depresyon tedavisinde kullanılmaktadır. Ancak, fibromiyalji tedavisinde kullanılan dozlar depresyonda gerekenden çok daha düşüktür. Gün içinde devam eden uyku hali, kabızlık, ağız kuruluğu gibi yan etkileri olabilen bu ilaçların mutlaka hekim kontrolünde kullanılması gerekmektedir.

   

  ayrıca hamile olanlarda bu tip ilaçlar kullanılmamalıdır.

   

  Fizik tedavi ve egzersiz tedavisi: Fibromiyaljide tedavinin 2 esas amacı gergin ve ağrılı kasları gevşetmek ve kalp damar uyumunu artırmaktır. Sıcak uygulamalardan hemen hemen tüm hastalar yararlanmaktadır. Çoğu hasta dayanıklılığı artırmaya, ağrıyı azaltmaya yönelik egzersiz programından ve yüzme-yürüme-bisiklet gibi aerobik egzersizlerden büyük fayda görmektedir. Ancak fizik tedavi ve egzersiz tedavisinin çeşidi, süresi, dozu, hastadan hastaya değişebildiği için mutlaka hekim kontrolünde yapılması tavsiye edilir.

   

  Tanı konduğunda hastanın ve yakınlarının bilmesi gereken, her ne kadar fibromiyalji sendromu diğer iltihaplı eklem romatizmaları gibi hayatı tehdit eden, sakatlık yapan bir hastalık olmasa da, ağrı ve yorgunluk nedeniyle yaşam kalitesini bozabilen, iş gücünü azaltabilen gerçek bir hastalık olduğudur.

  fibromiyalji bulaşıcı bir hastalık değildir ve bebeğe geçmez..

   

  yüzme ; fibromyalji için en iyi spordur.

   

  esneme egzersizleride fibromyalji tedavisinde yapılabilir. ayrıca ; stres – sıkıntı – moral bozukluğu , depresyon gibi olayların bu hastalığı tetiklediğini de belirteyim.. o nedenle , stresden uzak bir yaşantı sürmeniz gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>