Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva

Anasayfa > sol sırt ağrısı Hastalığı ve Tedavisi

sol sırt ağrısı

Soru :

merhaba 4 yıldır sol sırtım kürek kemiğimin alt kısmı ağrıyor böbreklerime baktırdım hiç bir şey çıkmadı hamileliğim boyunca hiç ağrım olmadı doğumdan hemen sonra şiddetle başladı yine ağrı hanği hastalığın belirtisi olabilir hanği doktora gitmeliyim kas ağrısı sadece sırtın bir tarafında olabilirmi 33 yaşındayım şimdiden teşekkür ederim

Aranan Kelimeler:

Etiketler:

20 Ocak 2011

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

»
Soru Sormak için Resme Tıklayın

“sol sırt ağrısı” için 14 Yorum

 1. zeynep diyor ki:

  Merhaba 15 gün önce nefes darlığo ve şiddetli olmamakla beraber öksürüğüm için doktora gittim ciğer filmim çekildi bronşit olduğum söylendi.ilaçlarımın yarısından fazlasını düzenli kullandım. Aradan 15 gün geçti öksürürken üşütmüş şekilde ses geliyor ayrıca sol sırtımda ağrı başladı kötü bir şey var mudır?

 2. ümran diyor ki:

  Merhaba ben 6 ay önce LP oldum(BOS) bu benim 3. Oluşumdu bundan birkaç gün sonra sırtımda çok şiddetli bir ağrı oluştu. Ağrı ben kalkarken doğrulurken yatarken sol tarafıma bağlı hareket ederken oluşuyor ağrı başta fazla deyildi giderek artmaya başladı canım çok acıyor nerdeyse hiç hareket edemiyorum

 3. Nisa diyor ki:

  Merhaba benim bir sorum olacak , çok fazla sırt ağrım var ama bu genellikle oturunca oluyor yatarken yada yürürken değil de sandalyeye oturunca yarım saat sonra oturduğum yerde duramıyorum kalkıp dolaşıyorum ağrıdan bunun nedeni ne olabilir sizce ? Şimdiden teşekkürler.

 4. Yardım ıstıyorum diyor ki:

  Sol tarafımda sırtımdacok şiddetlı agrı var o agrıdan sonra uzanıyorum sırt ustu ama gecmıyor gogsume agrı saplanıyor m 22 yasındayım ama agrı bırcok seye engel oluyor nefesımı cok zor alıyorum arastırdım kalple ılgılı degl gıbı sebebı ne olabılır lutfen yardım ıstıyorum

 5. aylin diyor ki:

  Merhaba,
  1 aydan fazla bir süredir sol sırt kısmımda şiddetli ağrı hissediyorum. belli aralıklarla aynı ağrı sağ kısımı da etkilese de sol kısımdaki ağrı çok şiddetli sebebi ne olabilir acaba
  Teşekkür ederm

 6. Deniz diyor ki:

  Merhaba benim sirtimin sag tarafinda bir agri var bir haftadir genelde otoäurup kalltigimda sanki krmiklerim ucu vicudama degiyor ? Yardiminiz icin tskler

 7. tuğba diyor ki:

  merhaba umarım bana en kısa zamanda yardımcı olmanız dileği ile nasılsınız iyimisiniz benim şikayetim sırtımın sol tarafının ağrıması bazen oluyorki çok şiddetleniyor bu beni doğru düzgün ne oturmamı ne yürümemi nede yatmamı sağlıyor yataktan zor kalkıyorum kambur gibi bu durum benim nefes almamı zorluyor yeri geldiğinde ben astım hastasıyım burada yataktan kaynaklanıyor diye düşündüm yatağımı değiştirdim yinede ağrım geçmedi sırtıma yastık bazen minder koyuyorum uyumak için ama geceleri öğle bir ağrı giriyorki nefes almamı engelliyor burda yazarken bile zorlanıyorum iğne gibi bazende şiddetli ağrı saplanıyor kolum uyuşuk bazen hissini kaybediyom elimde ne varsa düşüyor ne yapmalıyım lütfen bana yardım edin

 8. yasemin diyor ki:

  19 yasındayım.bazı zamanlar sol sırtımda agrı oluyor orta sıddetlı bır agrı.sonrasında sol kolumda uyusmaya benzeyen bır hıs oluyor.bir gecede sol gögsüme bıcak saplanır gbı bır agrı oldu fazlaca bır acı hıssettım.nedeni nedir kalple ılgılı olabılır mı bır kardıyologa gtmelımıyım cevabınız ıcın sımdıden tesekurler

 9. Deva diyor ki:

  Sırt ağrılarının nedeni sırtımızda omurganın her iki yanında bulunan kasların gerilmesidir.

  Bu gerilmenin en önemli nedeni strestir. Strese girdiğimizde ilk önce boyun kaslarımız gerilir. Bu gerilme sonucunda “C” harfine benzeyen boyun omurgamız düzleşir, omuz ve sırta giden sinirlerin çıkışları daralır, sinirler baskı altında kalır.

  Bu baskı ile birlikte sırttaki kaslar gerilir. Bu yüzden ağrı duyarız. Kasların uzun süre gergin halde kalması kas topaklarına neden olur. Yani tıpta fibrozit dediğimiz oluşumlara neden olur. Bu fibrozitler en ufak bir yorgunlukta, ağır kaldırma sonucunda, klima veya vantilatör altında uzun süre kalmada ağrılar yaratır, dayanılmaz ağrılar çekeriz.

  Kas gerginliğini azaltmak için farkında olmadan sırtımızı kamburlaştırır, artık son dönemlerini yaşayan ihtiyarlara döneriz.

  Kifoz (kamburluk), skolyoz gibi yapısal duruş bozukluklarıyla birlikte sırt ağrısı sıklıkla görülür. Sağlıklı bir insanda omurganın arkadan görünümü düz bir çizgi şeklindedir. Ancak skolyoz hastalığında omurganın sağa veya sola eğrilmesi sonucu omurga helozon gibi kıvrık ya da yatık görülür. Bu ciddi bir ortopedik sorundur.

  Yanlış duruş alışkanlıkları ise doğrudan sırt ağrısı nedeni olmasa bile önemli bir risk faktörü.
  Eğer yapısal bozukluk yoksa karın, sırt ve bacak kaslarını güçlendiren, omuz kuşağı kaslarını ve bacak kaslarını esneten egzersizlerle elbette her yaşta duruş düzeltilebilir.

  sırt ağrılarından kurtulmak için şu yollar izlenmelidir.:

  1. İlk olarak ağrımızın nedeni belirlenmelidir. Ağrının boynumuzdan mı, sırt kaslarından mı kaynaklandığı yoksa başka bir hastalığımız mı olduğu tespit edilmelidir.

  Unutulmamalıdır ki akciğer hastalıkları, safra kesesi ve mide rahatsızlıkları da sırtta ağrı yapar. Teşhis öncelikle fiziki muayene, şikayetlerin dinlenmesi ile (ne yazık ki hastayı aktif olarak dinlemek çoğu zaman ihmal ediliyor ve yanlış sonuçlara yönleniliyor), sonra da MR, BT ve direkt grafi incelemeleri ile konur. EMG de bize yardımcı olur.

  2. Sonra sıra sırt kaslarının gevşetilmesine gelir. Kas gevşeticiler ve lokal etkili merhemler (bu merhemleri iyice yedirerek sürdükten sonra mutlaka en az on dakika ütüyle ısıtılmış havlu, sıcak su torbası veya saç kurutma makinesiyle sıcak uygulanmalıdır) kullanılır, ama sadece ilaç tedavisi yeterli değildir.
  Mutlaka fizik tedavi veya alternatifi (masaj, manipulasyon, nöral terapi, akupunktur, soft lazer) uygulanmalıdır. Fibrozitler teker teker tespit edilip yok edilmelidir.

  3. Fizik tedavi ile birlikte stres etkeni de ortadan kaldırılmalıdır. Mümkünse hastanın yaşamında stresi körükleyen unsurlarda radikal değişiklikler yapmak, tatile çıkmak, hobilere daha uzun zaman ayırmak oldukça faydalı olur.
  Eğer bu değişiklikler yeterli olmazsa bir psikiyatrisin veya psikologun yardımını almak yararlı olur.

  4. Tedavi bitiminde doktorunuzun önereceği sırt kaslarını güçlendirecek egzersizleri yapmak gereklidir. Eğer gerekli ortam bulunursa sırtüstü yüzmek en iyi egzersizdir. Güneş, deniz, sıcak kum, kaplıcalar çok faydalıdır. Soğuktan mümkün olduğunca korunmak gereklidir.

  5. Tüm bu tedaviler sırasında ve sonrasında bazı hareketlerden kaçınmak gereklidir. Yerden bir şey alırken öne veya yana eğilmek yerine çömelmek, yukarı doğru uzanmak yerine bir şeyin üstüne çıkıp işimizi görmek sırt ağrısı riskini azaltır.

  Ayrıca sürekli pozisyon değiştirmek, yani uzun süre oturmamız gereken bir iş yapıyorsak en geç yarım saatte bir dolaşmak, aynı yerde ayakta durmaktan kaçınmak, televizyon seyrederken veya gazete okurken sırtımızı ve başımızı dayayacak koltukları tercih etmek dikkat etmemiz gereken unsurlardandır.

  6. keyifliyken yapacağımız ters hareketlerden bir sıkıntı doğmaz, ama stresliyken yapacağımız her ters hareket sağlığımızı ciddi olarak etkiler.

  sırt ve bel ağrılarını önlemek , omurda etrafındaki kaslarınızı güçlendirmek için şu egzersizleri yapmanız gerekmektedir.

  Hareketlere, verilen sırayla, yavaş ve dikkatle deneyerek başlayın. Özellikle başlangıçta aşırılığa kaçmayın. Egzersizden sonra hafif ve birkaç dakika süren rahatsızlık önemsizdir; rahatsızlık şiddetli olursa ve 15 – 20 dakikadan fazla sürerse doktorunuza danışmadan devam etmeyiniz.
  Egzersizleri üzerine halı ve keçe serilmiş sert zeminde yapınız. Sizi rahatlatırsa ensenizin altına ufak bir yastık koyabilirsiniz. Başlamadan yapılan sıcak tedavisi adalelerinizin gevşemesine yardımcı olabilir.
  Tekrarlar ve hareketler arasında vücudunuzun tam gevşemesine dikkat ediniz ve yorulunca dinleniniz.

  1) GERME HAREKETLERİ:

  a) Gerinme: Sırtüstü yatar pozisyonda, eller yana açık, bacaklar düz iken bacakları aşağıya, kolları yanlara doğru iyice uzatmaya çalışın.
  Aynı pozisyonda, kollan yukarıya bacakları aşağıya uzatmaya çalışın.

  b) Dorsal germe: Diz-Göğüs: Sırtüstü yatar pozisyonda bir dizinizi ellerinizle kavrayın ve göğsünüze doğru yavaşça çekin. Yavaşça bacağınızı uzatın ve diğer dizle aynı şeyi yapın. Benzer hareketi, iki dizinizi de çekerek tekrarlayın.

  c) Hamstring germe:
  Sırtüstü yatar pozisyonda iken bir diz bükük, diğer bacak düz tutulur. Düz olan bacak yavaşça yukarı doğru kaldırılır. Aynı hareket diğer bacakla da tekrarlanır.

  Bir duvarın bir metre kadar açığında yüzünüz duvara dönük durun. Ayaklarınızı hiç kıpırdatmadan ve topuklarınızı hiç yerden kaldırmadan duvara doğru uzanıp dirseklerinizi bükerek yüzünüzü duvara yaklaştırıp, uzaklaştırın. Aynı hareketi bir bacak önde bükük olmak üzere köşede tekrarlayın.

  2)PELVİK TİLT:

  a) Düz bir zemine sırt üstü uzanın, dizlerinizi bükün, ayak tabanı yere basar şekilde bel bölgenizi yerden kaldırın. 10’a kadar sayın, gevşeyin. Hareketi 10 kez tekrarlayın. (Hareketi ellerinizi bel çukuruna koyarak kontrol edebilirsiniz.)
  Egzersizi yaparken, mümkün olduğu kadar esnek olmaya dikkat edin ve yavaş yapmaya özen gösterin.
  Bu egzersizi tam olarak yaptığınız zaman bir sonrakine geçebilirsiniz.

  b) Ayağa kalkıp (sırtınızı duvara dayayın ya da dayamayın). Çenenizi öne doğru, karnınızı içeriye çekerek, ayaklarınızı yerden kaldırmadan, vücudunuzu uzatmaya çalışın. Bu şekilde 6 sn. kadar kalın ve bırakın. Bu egzersizi 10 kere tekrarlayın.

  3)ABDOMINAL EGZERSİZLER:

  a) Serbest olarak sırtüstü yere uzanın ve başınızı yerden 4-5 parmak kadar yukarı kaldırın, bu pozisyonda 3 sn. tutun ve indirin.
  Aynı hareketi
  l) eller göğüste birleşmiş,
  2) eller omuzlara değerken,
  3) eller avuçiçi önde olacak şekilde alın üstündeyken ve
  4) eller ensede birleşmiş olarak tekrarlayın….son olarak
  5) Aynı hareketi dizler bükük ellerle dizlere uzanarak tekrarlayın.

  b) Sırtüstü yatar pozisyonda bir bacak diz bükülmeden kaldırılabildiği kadar kaldırılır ve beş aşamada yavaşça indirilir, Her aşamada bacak 5 sn. tutulur.

  4) MOBILIZASYON EGZERSİZLERİ:

  a) Kedi – Deve : Emekleme pozisyonunda sırt çukurlaştırıp kamburlaştırılır.
  Aynı pozisyonda iken bir kol öne doğru kaydırılarak uzatılırken diğeri dirsekten bükülür. Aynı hareket öbür kolla da tekrarlanır.
  b) Rotasyon: Bir taburede dik olarak otururken vücut belden itibaren kollarla beraber yanlara doğru çevrilir.
  c) Yüzüstü yatar pozisyonda iken, kalça yerden kaldırılmadan 5 aşamada eller üstünde kalkılır.

  Son olarak sırt ve belinize nasıl özen göstereceğinizden bahsedeyim..

  OTURURKEN:
  Sert sandalyede omurganız dik olarak, bir veya iki diziniz kalçanızdan daha yukarıda olacak şekilde oturun. Kısa dinlenme süreleri için koltuklu sandalye çok iyi destek sağlar.

  AYAKTA DURURKEN
  sırt ve beliniz düz olarak ayakta durmaya çalışın. Ayakta çalışırken beldeki çöküklüğü hafifletmek için ayak iskemlesi kullanın. Dizlerinizi bükmeden öne doğru eğilmeyin. Bayanlar için orta yükseklikteki topuklar beli daha az zorlar. Topuksuz ayakkabılardan sakının.

  YATARKEN:
  Sert yatakta yatın. Yumuşak yatakların altına 2 cm kalınlıkta kontrplak koyun. Yüzüstü yatmayın. Sırtüstü yatarken dizlerinizin altına bir yastık koyun. Yan yatarken bacaklarınızı kalça ve dizden bükük olarak tutun.

  ARABA KULLANIRKEN:
  Koltuğunuz sert olmalı. Pedalları kullanırken bacağınızın tam gerilmemesi için direksiyona mümkünse yakın oturun.

  KALDIRIRKEN:
  Kaldırmayı uygun şekilde güvenli yapın. Dizlerinizi bükün, yükü vücudunuza yakııı tutun ve kalkmak için bacak adalelerinizi kullanın. Ani hareketlerden sakının. Ağır herhangi bir şeyi belinizden yukarı seviyeye kaldırmayı denemeyin.

  ÇALIŞIRKEN:
  Ağır iş yapmayınız. İmkânınız varsa yorgunluğu hissetmeden önce bir işten diğerine geçin. Eğer bütün gün büroda çalışıyorsanız fırsat buldukça kalkıp etrafta dolaşın.

  EGZERSİZ:
  sırt ağrınız geçince düzenli egzersiz yapın, (yürüme, yüzme v.s.) Fakat güçlü bir harekete teşebbüs etmeden önce, adalelerinize ısınma ve gevşeme fırsatı vermek için yavaş başlayın.

  Hülasa benim size önerim ; iyi bir merkezde uygun bir süre içerisinde yoğun ve kaliteli bir fizik tedavi görmeniz , yukarda izah ettiğim sırt ve sırt egzersizlerini düzenli olarak yapmanız ve gereken özeni göstermeniz olacaktır.

Sizde bu konu ile ilgili yorum yapabilir Soru Sorabilirsiniz

Yorum yaparken veya Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz


Sağlık Ekibi Sağlık Kategorileri

 • Ağız ve Diş
 • Akciğer Hastalıkları
 • Bağırsak ve Anüs
 • Beslenme Hastalıkları
 • Beyin ve Sinir
 • Böbrek ve İdrar Yolları
 • Bulaşıcı Hastalıklar
 • Cilt Hastalıkları
 • Cinsel Hastalıklar
 • Çocuk Hastalıkları
 • Diğer Hastalıklar
 • Diyet
 • Doktora Sor
 • Eklem Hastalıkları
 • English Health
 • Erkek Hastalıkları
 • Estetik
 • Genetik
 • Göz Hastalıkları
 • Hastalıklar
 • Hormon Hastalıkları
 • İlk Yardım
 • Kadın ve Doğum
 • Kalp ve Damar
 • Kan Hastalıkları
 • Karaciğer Hastalıkları
 • Kas Hastalıkları
 • Kategorilenmemiş
 • Kemik Hastalıkları
 • Kulak Burun Boğaz
 • Laborant
 • Laboratuvar Günlüğü
 • Mide Hastalıkları
 • Ruh Hastalıkları
 • Sağlık Haber
 • Sağlık Sözlüğü
 • Sağlıkta Pratik Bilgiler
 • Şifalı Bilgiler Kitabı
 • Solunum Hastalıkları
 • Doktor Deva