Son intervertebral disk mesafesi L5-S1 olarak

Hocam bunun anlamı nedir. Benim anlayacağım dilde çok mu kötü
Konu: LOMBER MR.DOC

Tarih : 08.05.2013
Hasta Adı : MURAT CANLI

LOMBER SPİNAL MR TETKİKİ

Teknik:

İnceleme sagital planda TSE T1, T2 ve aksiyal planda proton ağırlıklı sekanslar eşliğinde gerçekleştirilmiştir.

Lomber lordoz konfigürasyonu düzleşmiştir. Lumbo-sakral vertebra korpusları, yükseklikleri, konfigürasyonu ve dizilimi tabiidir.

Lomber intervertebral disk mesafelerinin yükseklik ve sinyal yoğunluğu tabiidir.

Lomber spinal kanal çapı fizyolojik limitler içerisindedir. Konüs medüllaris doğal anatomik lokalizasyonunda D12-L1 düzeyinde sonlanmaktadır.

Aksiyal plan kesitleri ile birlikte değerlendirildiğinde;

L3-4 diski geniş tabanlı diffüz bulging göstermekte, ön epidural yağlı planları oblitere ederek dural kese basısına yol açarken sol L3 nöral foramen güvenlik yağ planlarını göreceli daraltmaktadır.

L4-5 diski geniş tabanlı diffüz bulging göstermekte, ön epidural yağ planları içerisinde sınırlı kalmaktadır.

Diğer lomber intervertebral disk mesafelerinden geçen kesitlerde epidural yağ planları açıktır, dural kese ve sinir kökleri serbesttir.

Paraspinal yumuşak dokulara ait özellik saptanmamıştır.

SONUÇ:
· L3-4 diski geniş tabanlı diffüz bulging göstermekte, ön epidural yağlı planları oblitere ederek dural kese basısına yol açarken sol L3 nöral foramen güvenlik yağ planlarını göreceli daraltmaktadır.
· L4-5 diski geniş tabanlı diffüz bulging göstermekte, ön epidural yağ planları içerisinde sınırlı kalmaktadır.
· Lomber lordozda düzleşme.

NOT: Son intervertebral disk mesafesi L5-S1 olarak kabul edilmiştir, vertebralar buna göre numaralandırılmıştır, lumbalizasyon ya da sakralizasyon? açısından direk grafilerle korelasyonu önerilir.

Saygılarımızla
Rad. Dr. Ekrem UÇAN Rad. Dr. Mehmet BİRİNCİ
Bu mesaj ve ekleri, mesajda gonderildigi belirtilen kisi/kisilere ozeldir ve gizlidir. Bu mesajin muhatabi olmamaniza ragmen tarafiniza ulasmis olmasi halinde mesaj iceriginin gizliligi ve bu gizlilik yukumlulugune uyulmasi zorunlulugu tarafiniz icin de soz konusudur. Mesaj ve eklerinde yer alan bilgilerin dogrulugu ve guncelligi konusunda gonderenin ya da sirketimizin herhangi bir sorumlulugu bulunmamaktadir. Sirketimiz mesajin ve bilgilerinin size degisiklige ugrayarak veya gec ulasmasindan, butunlugunun ve gizliliginin korunamamasindan, virus icermesinden ve bilgisayar sisteminize verebilecegi herhangi bir zarardan sorumlu tutulamaz.

This message and attachments are confidential and intended solely for the individual(s) stated in this message. If you received this message although you are not the addressee, you are responsible to keep the message confidential. The sender has no responsibility for the accuracy or correctness of the information in the message and its attachments. Our company shall have no liability for any changes or late receiving, loss of integrity and confidentiality, viruses and any damages caused in anyway to your computer system.
Cevap
Gönderildi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.