Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva
Anasayfa > sperm hareketsizligi Hastalığı ve Tedavisi

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

           »

sperm hareketsizligi

Soru :

benim sorum şu daha önce ikikez sperm testi yaptırdım ilkinde sonuç olumluydu eşimin doktoru ikincikez sperm testi istediginde yaptırdıgım test sonucunda spermlerimin %50 sinin hareketsiz oldugunu söyledi bu neden kaynaklanır tedavisi varmıdır ne yapmam gerekiyor teşekkürler.

Etiketler:

26 Ocak 2011

“sperm hareketsizligi” için 8 Yorum

 1. Ahmet diyor ki:

  Merhaba benim sorum şu penisim kalkar kalkmaz meni geliyor yani bi cinsel içerikli fotograf görsem penisim kalkıyor 10 15 saniye içinde meni geliyor banyo yapmaktan bıktım acaba bi rahatsızlıgım varmı normalmi eskiye göre daha çabuk gelmeye başladı

 2. güven diyor ki:

  Hocam benim sorum şu:ilk spermiyogram testinde ileri hareketli %0.yavas hareketli%25.yerinde hareketli%50. Baş anomali %30 görüldü. 6 ay sonra tahlili yeniledi ve bu kez ileri,yerinde hareketli %0 yerinde hareketli %100 baş anomali görülmedi diye bir sonuç geldi.acaba ikinci tahlili verirken sbah erken saatte verip saat da incelenmesi spermlerin yavaşlamasına etki eder mi? Ve yerinde hareketli sperm ile tüp bebek mi tek şans olarak görülüyor.bu arada sperm sayısı milyon.simdiden teşekkür ederim

 3. sinan diyor ki:

  >
  Subject: Hocam benim sıkıntım boşaldığım zaman spermlerim çok sulu geliyor ? bunun nedeni nedir ve çocuğum olmaz diye içimde bir korku var ? yaşımda 26

 4. koza diyor ki:

  merhaba 2yıldır korunmuyoruz. ben 27 eşim 34 yaşında. hormon tahlillerimde herhangi bir sorun çıkmadı. eşimin sperm tahlilinde sperm sayısı 76milyon. ileri hızlı hareket %7 ileri yavaş %12 yerinde hareketli %16 hareketsiz %65 çıktı. fakat perhiz süresi 17 gündü. hareketsiz olmasında çok etkisi olmuş mudur? normal yolla hamile kalamaz mıyım? teşekkürler

  • Deva diyor ki:

   Sperm testi yani spermiyogram testi yaptırmadan önce ortalama 4 günlük bir cinsel perhiz önerilmektedir.
   Cinsel perhiz olarak belirtilmek istenen ise ,sperm testinin ideal koşullarda değerlendirilmesi için erkeğin sperm testi için numune vermeden önce en az 4 gün süre ile boşalmamasıdır.

 5. Deva diyor ki:

  Sperm analizi, tedavinin planlanmasında çok önemli değere sahiptir. Bu nedenle, iyi bir merkezde, bu işten anlayanlar tarafından yapılması gerekir. Eksik, yetersiz veya yanlış yapılan bir tahlil, yanlış tedavi planlanmasına, zaman kaybına ve tekrar tahlil istenmesi nedeniyle mali kayıplara neden olabilir.

  Tedaviyi planlayan ve uygulayan doktorun sperm analizini yeterli şekilde değerlendirmesi hayati önemi olan bir konudur. Ayrıca, spermin nasıl ve hangi şartlarda alınması gerektiği de erkeğe iyice anlatılmalıdır.

  Sperm tahlili için erkeğin 2-7 gün arası boşalmaması gerekir. Sperm verirken su, tükrük, sabun veya başka bir kayganlaştırıcı kullanılmaması gerekir. Sperm odası gürültüden uzak, sakin ve sessiz bir ortam olmalı, gözden uzak bir yerde bulunmalıdır. İçinde lavabo, temizlik malzemeleri, rahat bir oturma imkanı olmalıdır. Bazen uygun olmayan şartlarda sperm vermek zorunda kalan erkekler bu konudan şikayetçi olmaktadır. Sperm vermede sorun yaşayanlar için gerekli imkanlar sağlanmalıdır.

  Azospermi:

  Erkeğin menisinde canlı veya cansız hiç sperm hücresi olmamasıdır. Bu durum 2 şekilde ortaya çıkar:

  Tıkayıcı tip: Burada erkeğin yumurtalıklarında (testis) sperm hücre yapımı olmasına rağmen hücreleri ileten kanallarda tıkanıklık olması nedeniyle (daha önce geçirilmiş iltihabi bir hastalık gibi) sperm hücreleri dışarı çıkamaz. Bu hastalarda enjektör ve iğne yardımı ile sperm kanallarından hücre alınır. (tesa, mesa, pesa)

  Hücre yapımının olmaması: Burada ise sperm hücresini yapımı ya hiç olmamakta, ya da hücre olgunlaşması tamamlanamadığı olgun sperm hücresi bulunmamaktadır. Bu tip azospermi pek çok nedenden olabilir: Ör: İnmemiş testis, genetik kaynaklı gibi. Bu hastalarda testislerden iğne yardımı ile hücre aranır (tesa). Eğer hücre bulunamazsa testislerden biyopsi ile çok küçük parçalar alınır ve hücre aranır (tese, mikrotese)

  Her iki azospermi tipinin ayırıcı tanısında

  Sperm analizi

  Erkeğin muayenesi

  Erkeğin hormon tetkiklerinin

  Erkeğin genetik tetkikinin yapılması gerekir.

  Tıkayıcı tipte olan azospermi de hücre bulunma şansı hemen hemen kesindir ve başarı şansı yüksektir,

  Hücre yapımının olmadığı veya çok az olduğu ikinci tipte hücre bulunma şansı %30-50 dir. Eğer hücre bulunamazsa en az 6 ay ara ile biyopsi tekrar edilebilir.

  Bazı durumlarda, azospermi tanısı konulanlarda nadir de olsa tekrar yapılan menide yapılan sperm analizinde çok az sayıda canlı hücre bulunabiliyor. Bu nedenle, hastaların her zaman dikkatli değerlendirilmesi gereklidir.

  Bu genel bilgiler dışında, her erkeğin kendi özel durumuna göre bir değerlendirme yapılıp ileriye yönelik tüp bebek şansı ayrıca ayrıntılı olarak tartışılıp ona göre karar verilmelidir.

  İmmotil sperm: (%100 Hareketsiz)

  Erkeğin menisinde hareketli sperm hücrelerinin olmayışıdır. Burada hücrelerin kuyruk yapısında bir anormallik söz konusudur. Hücre sayısı değişik olabilir. Burada, iki durum söz konusudur:

  Hücrelerin hepsi ölüdür

  Hücrelerin bir kısmı canlıdır fakat hareket yeteneğini kaybetmiştir.

  Bunun için canlılık testi yapılır. Bu test sonucuna göre uygun vakalarda tüp bebek yaplır. Eğer canlı hücre yoksa erkeğin testislerinden biyopsi ile sperm hücresi aranır.

  Oligospermi: (Sayı)

  Sperm hücrelerinin sayı olarak azlığını ifade eder. Eğer, sperm hücre sayısı 20 milyon/ml den az ise oligospermi tanısı konur. Bu azlığın derecelerine göre tedavi düzenlenir.

  Astenospermi: (Az Hareketlilik)

  Sperm hücrelerinin hareket azlığını ifade eder. Burada:

  Hızlı ileri hareketli (hiperaktif) (a)

  Yavaş hareketli ((IMG: Misafirlere Kapalı Link )

  Yerinde hareketli ©

  Hareketsiz (d)

  Şeklinde bir sınıflandırma vardır. Tedavinin planlanmasında özellikle Hiperaktif olanlar önemlidir.

  Teratospermi: (Şekil farklılıkları)

  İnsan sperm hücrelerinin kendine has “iğ” şeklinde bir baş yapısı vardır. Bazen sperm başı değişik şekillerde olur. Her normal sperm analizinde bazı hücrelerin “anormal şekilli” şeklinde yazıldığı görülür ve belli bir yüzde ile ifade edilir. Eğer, anormal şekilli sperm hücrelerinin oranı hemen hemen % 100 ise teratospermiden bahsedilir. Bu tanı bazen hastalarda kaygılara yol açmaktadır. Sanki bu hücrelerle tüp bebek yapılırsa ve gebelik oluşursa bebeğin anormal olmasından korkulmaktadır. Halbuki, bu tip hücreler doğal yollardan kadının yumurtasını dölleyemezler; ancak, tüp bebek uygulamasında kullanılabilirler.

  Şunu unutmamak gerekir: Tüp bebek uygulamalarında sperm hücreleri ne durumda olursa olsun, gerek duyulduğunda genetik testlerin yapılmasından kaçınmamalıdır. Tedavilerin ayrıntıları çiftlerle beraber tartışılmalıdır.

  Aglütinasyon: (Kümeleşme)

  Sperm hücrelerinin baş, kuyruk gibi bölgelerinden irili ufaklı kümeler oluşturmasıdır. Bu durumda sperm hareket etse bile yerinden ayrılamadığı için yumurta dölleme kabiliyetini kaybetmiştir. Bu durmda mutlaka sperm yıkama yapılarak değerlendirilmelidir. Genellikle menide bulunan bazı bağışıklık maddeleri bu duruma yol açabilir.

  Sperm yıkama:

  Günümüzde sperm analizinin artık ayrılmaz bir parçası olmuştur. Yıkama yapılmadan bir sperm analizini değerlendirmek çok sağlıklı olmamaktadır. Bazı özel hücre kültürü sıvıları ile meni yıkanarak istenmeyen maddeler ayrılarak sağlıklı sperm hücrelerinin değerlendirilmesi mümkün olmaktadır.

  Kruger Testi:

  Bu test sperm şekline göre yapılan özel bir değerlendirmedir. Sonuçlar infertilite tedavisinin planlanmasında önem arzeder. Şöyle ki:

  %14 ve üzeri normal, doğal ilişki veya aşılamaya uygun

  %5-13 sınırda, yıkama sonuçlarına, ve diğer infertilite nedenlerine göre karar vermek gerekir

  %4 ve daha az ise tüp bebek gerekir.

  Kruger kriteri azaldıkça spermin yumurtayı dölleme yeteneği de azalmaktadır.

  Diğer kriterler:

  Sperm hücrelerinin değerlendirilmesi genellikle meni alındıktan 2 saat sonra değerlendirilmektedir. Özellikle bazı durumlarda 2. saatte hücre hareketi yüzdesi iyi iken, 6 ve daha ileri saatlerde bu yüzdenin hızla azaldığı ve bazen % 0 olduğuna raslanmaktadır. Bu önemli bir kriterdir

  Menide toplam ileri hareketli sperm sayısı 5 milyon altında ise tüp bebek daha iyi bir tedavi yöntemdir.

  Meni miktarı normalde 2-7 cc olarak kabul edilir. Bazen 2 cc altında meni elde edilir. Bu az miktar meni ile doğal yoldan gebe kalma şansı çok düşüktür.

  Gereksiz kullanılan bazı ilaçlar sperm analizinde tam ters bir etki ile hücre azlığına veya yokluğuna yol açabilir. Bu gibi durumlarda ilacı kestikten en az 2 ay sonra yeni bir tetkik yapılmalıdır.

  Aşırı sigara ve alkol tüketimi (özellikle 5-10 seneden fazla) sperm hareket ve sayısında azalmalara yol açabilir

  Başka bir hastalık nedeniyle alınan ilaçlar (ör: mide rahatsızlıkları, depresyon) sperm üzerinde olumsuz etki yapabilirler.

Sizde bu konu ile ilgili soru sorun veya ek bilgi verin

Sorunuz bu konu ile ilgili değilse buraya tıklayarak yeni bir soru sorun. Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz