spiral çıkarıldıktan sonra adet gecikmesi

20.05.2010 da spiral taktırdım aşırı kanamam olduğu için 11.06.2010 tarihinde spirali çıkarttılar. Normalde ayın 18-19 civarında adet olmam gerekiyordu fakat adet olmadım spiral çıkarıldıktan sonra adet gecikmesi olurmu? sorumu yanıtlarsanız sevinirim. gebelik testi yaptırmama gerek varmıdır? şimdiden verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim
Cevap
Spiral yaygın olarak kullanılan gebelikten korunma yöntemidir. Bu yöntemde gebelikten korunma yüksek düzeyde ortaya çıkabilir. Peki spiral sonrası ne zaman gebelik oluşur işte ayrıntılar
Spiral çıkarıldıktan ne kadar sonra gebe kalabilirim?

Spiral bir doğum kontrol yöntemidir ve kadının taktırdığı özel bir alet sayesinde gebe kalmasını engellemiş olur. Bu yöntem elbette çıkarıldığı an sona erer ve kadın hamile kalmaya başlar. Spiral kadının doğurkanlık olayını sadece erteliyor yani herhangi bir etki ederek körelmesine izin vermediği için çıkardıktan hemen sonra yani aynı gün dahi hamile kalma şansınız vardır.

Genellikle artık gebelik düşünen kadınlar var olan Spiral aletini çıkarıyorlar ve aylarca hamile kalamayacaklarını düşünüyorlar. Oysa baktığınızda birçok kadın hemen o ay hamile kaldığını belirtiyor ve herhangi bir engel olmadığını söylüyor. Zaten çıkartma aşaması doktor ile yapılacağı için muayene edilir ve her şeyin yolunda olup olmadığını da öğrenmiş oluverirsiniz. Özellikle muayyene olmalı ve asla kendiniz çıkarmamalısınız

Sizlerde spiral sonrası ne zaman hamile kalınız sorusuna ulaştığınıza göre o halde temkinli olmalısınız. Özellikle yumurtlama dönemine denk geldiğinizde gebelik en kısa süre içinde oluşuyor olacaktır. Spiral daha sonra yani doğumdan sonra veya hamile kalmak istemediğiniz her zaman uzun vadeli olarak tercih edilebilir.

Spiral çıkarıldıktan sonra ne zaman hamile kalınabilir

Bir önceki yazımız olan Ne zaman ilişkiye girersem bebek erkek (veya kız) olur? başlıklı makalemizde Bebeğiniz, Bebek Erkek Mi Kiz Mi Nasil Anlariz? ve Cinsiyet Tahmini hakkında bilgiler verilmektedir.

298 yorum “spiral çıkarıldıktan sonra adet gecikmesi

 1. Damla

  Hocam spraili vardı çıkartırdım 3 gün geçti regli olmadım yaklaşık 2 haftadır zaten ilişki yaşamıyorum hamilelik olabilirimi yoksa sprali çıkarttığım için bu gecikme normal mi

  • spiral sonrası düzensiz adet olabilir

 2. arzu

  Merhaba adetim 6 gün gecikti 7 nci gün 30 temmuzda başladı 9 gün sürdü bir gün temiz kaldım durup durup leke geldi o aralarda birlikte olduk 7 8 gün sürdü spiral vardı 15 ağustosta gittim hiçbir sıkıntı yok dedi beta hcg 0.528 çıktı ve ben o gün spirali cikarttirdim adetin ilk gununden hesapladim daha olmadım 14 ağustos yumurtlama gününde korunmasız ilişki oldu spiral olduğu için ertesi gün cikarttirdim gebelik olurmu yada bu durumlar normalmi

  • Lekelenme ve adet kanaması arasındaki temel fark gelen kanın miktarıdır. Lekelenme şeklinde vajinal kanama azdır, düzensiz, arada sırada ve aynı zamanda önemsizdir fakat bunun aksine adet ise ortalama 3-5 gün arasında sürer ve büyük miktardadır.

   Sponsorlu Bağlantılar

   Lekelenme adet döngüsünün bir parçası olarak meydana gelebilir fakat bu, gebeliğin göstergesi yada altta yatan herhangi bir koşulun habercisi olabilir.

   ADET DÖNEMİ

   Bu dönem ortalama 28 günde bir gerçekleşse de kadından kadına değişebilir, 21 yada 35 gün sürebilir. Bir adet döneminin başlangıcı ya da menstrüel siklusun birinci günü kanamanın olduğu gündür. Adet döneminde rahim içi doku parçalanacak, dışarı atılacak ve olası bir gebelik için tekrardan hazırlanmak üzere kalınlaşacaktır.

   Ortalama bir adet döneminin süresi üç ile beş gün arasında değir. Bu şekilde, iki ile yedi gün arasında süren bir dönem, normal olarak kabul edilir. Her bir döngüde kan kaybı miktarını dört ile on iki çay kaşığı arasında değişebilir.

   Adet döneminin ardından kadınlar bu dönem civarında karın bölgesinde ağrı, kramplar, şişkinlik, baş ağrısı yada migren, meme alanında şişlik, bazı gıdalara istek, sinirlilik ve yorgunluk gibi duygusal bozukluklar görülebilir.

   LEKELENME

   Öte yandan lekelenme ise adet döngüsü arasında oluşabilir. Vajina yoluyla dışarı atılan kan veya sıvı daha az ve bazen sadece kan damlacıkları şeklindedir. Kan rengi çoğunlukla koyu kahverengi veya açık pembe olabilir.

   Sponsorlu Bağlantılar
   Lekelenme genellikle zararsız olmasına rağmen çeşitli faktörler veya acil tıbbi müdahale gerektirebilen lekelenme nedenleri var olabileceğinden bir jinekologa danışmanız önerilir. Aşağıda lekelenmeye neden olabilen çeşitli durumlar belirtilmiştir.

   1- Gebelik

   Lekelenme bir kadının hamile olduğunu, ya da gerçekten hamile ise gebelikle ilgili bir problemin göstergesi olabilir.

   Her ne kadar gebeler için gelen kan miktarının çok az olması normal olarak kabul edilse de yine de bir doktor tarafından kontrol edilmesi akıllıca olacaktır. Gebe iken aşağıdaki koşullara sahip olmak tıbbi bakım gerektirir;

   Gebeliğin birinci ayı ile ikinci ayı arasındaki ağır kanama ektopik gebelik yada bir düşüğe işaret ediyor olabilir.
   Kanama gebeliğin ikinci ayından sonra oluşursa, plasenta ile ilgili bir sorun olabileceği akla getirilmelidir.
   2- İlaçlar

   Lekelenme doğum kontrol hapları gibi bazı ilaçlara bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Doğum kontrol haplarını yeni almaya başlayan kadınlarda adet dönemleri arasında hafif kanamalar oluşabilir ve bu genellikle ilk 2-3 ay sürebilir.

   Bununla birlikte zaten düzenli olarak kullananlarda ise bu tür lekelenme ile karşılaşma olasılıkları bulunmakta ve özellikle kullanımı aksatmaları durumunda yaşayabilirler.

   3- Yumurtlama

   Yumurtlama olayı; yumurtanın yumurtalık tarafından döllenme borusuna fırlatıldığı süreçtir. Yumurtlama Günü adet döngüsünün 7- 22. Günleri arasında meydana gelir. Bu nedenle nadiren de olsa bazı kadınlar bu süreçlerde lekelenme tarzı deneyimler yaşayabilir.

   4- Sağlıkla İlgili Durumlar

   Enfeksiyonlar – Cinsel yolla bulaşan hastalıklar veya enfeksiyonlar genellikle vajina, rahim, serviks, fallop tüpleri, yumurtalıklar gibi pelvik organların enfeksiyona neden olabilir. Bu nedenle anormal kanama olabilir, bazen vajinal duş ve ilişki sonrası da yaşanabilir.
   Pelvik İltihabi Hastalık – Lekelenme veya anormal kanama yumurtalıklar, rahim ve fallop tüpleri gibi üreme organlarının enfeksiyonu olan pelvik iltihabi hastalığı olan kadınlarda görülebilir.
   Uterus Myomları – Rahim myomları, rahim içinde büyüyen tümörlerdir. Bu tümörler kanserli yada kanser özelliğinde olmasın adet dönemleri arasında kanamaya neden olabilir.lekelenme neden olur
   Polikistik Over Sendromu – Hormon dengesizliği olarak da bilinen bu hastalık durumunda, düzenli yumurtlamaya engel olan hormonlar yüzünden lekelenme tarzı kanama görülebilir.
   Rahim İçi Araç (RİA) – Spiral gibi rahim içine takılan herhangi bir araç düzensiz kanama veya ağır kanama şansını artırmaktadır.
   Kanserler – Adet dönemleri arasında var olan vajinal kanama bir vajinal tümörün yanı sıra over veya servikal kanserin belirtisi olabilir.
   5- Stres ve Kaygı

   Yoğun duygusal stres veya kaygı altındaki kadınlarda kanama veya lekelenme ile karşılaşılabilir.

   6- Diğer Faktörler

   Düzensiz kanamaya neden olan diğer faktörler aşağıdaki gibi olabilir;

   Cinsel istismar veya saldırı
   Vajina içindeki yabancı bir nesne
   Polipler (rahim ağzındaki büyümeler)
   LEKELENME VE ADET DÖNEMİ ARASINDAKİ FARKLAR

   Temel fark yukarıda da belirtildiği gibi kanın miktarıdır.

   Lekelenme, düzensiz veya anormal kanama olarak tanımlanmıştır ve bu yüzden de adet döngüsü içinde herhangi bir noktada gerçekleşebilir. Adet dönemindeki bir kadının az veya hafif kanaması olduğunda, bu, meydana gelen ağır kanama karşısında önemsizdir.

   Lekelenme oluştuğunda iç çamaşırında bir ışık lekesi şeklinde normal koyu kahverengi veya soluk pembe renkli özelliktedir. Çoğu zaman, bu, bir tuvalet kağıdı ile silindiği zaman kendini belli eder.

   Bir adet döneminden farklı olarak, lekelenme tarzı kanamada hijyenik ped ya da tampon kullanımı gerekli değildir. İnce bir ped kanı emmek için yeterli olacaktır

 3. gonca

  Hocam sprali cikartirdim 1 ay oldu bir hafta adet olmadim bende polip vardi sebebi o olabilirmi

  • ğebelikten korundunuzmu

 4. Nesli

  Esim korunmadi spiralin ciktigi gun ama test yaptim negatif cikti yarin 7 gun olucak adetimn gectigi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.