Sürekli hayal kurmak

merhaba Benim yaşım 16, benim sorum biraz tuhaf gelecek ama ben yinede sormak istiyorum.Ben sürekli hayal kuruyorum olmuyacak şeyleri (dizilerdeki karakterle,normalde olmasını isteyipte hayatımda olmayan şeyleri) kuruyorum.Ben bunun psikolojik olduğunu düşünüyorum.Hayal kurmaya başladığımdan beri unutkanlık ve sinirlilik olmaya başladı.Buda beni korkutuyor.Acaba bunun nedeni nedir.Bana bir akıl verin lütfen.Sinirlilik ve unutkanlık bu durumda normalmidir?Lütfen bana acil cevap verin cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Cevap

Unutkanlık 7 den 70 e hepimizin gündelik sorunudur. Yoğun stres, zihinsel yorgunluk gibi faktörler unutkanlığa neden olabilir. İsimleri, telefon numaralarını, eşyalarımızın yerini, söz verdiğimiz halde arkadaşımızı aramayı, alış verişe çıkarken alacaklarımızı unuttuğumuzda “bugünlerde çok unutkan oldum” deriz.

Bu durum bazen sorulan soruları tekrarlama, yolları, mekanları karıştırma, işte verimliliğin düşmesi, çevreye ve hobilere ilgide azalma ile de kendini gösterebilir. Oysa günlük yaşamı çok etkilemediğini düşündüğümüz unutkanlıklar, ileri yaşlarda görüldüğünde halk arasında “bunama” olarak bilinen “demans” adlı hastalığın habercisi olabilir.

 

Unutkanlık günlük hayatımızda oldukça sık şikayet konusu olan bir durumdur. Bu yakınma özellikle ilerleyen yaşla birlikte bir takım ciddi nörolojik hastalıkların habercisi olabilir.

 

Özellikle çağımızın hastalığı olan Alzheimer hastalığının. Alzheimer hastalığın da belirtiler sıklıkla bellek kaybı ile başlar, özellikle yakın geçmişte yaşanan olaylar kolay unutulur. Örneğin hastalar sohbet sırasında aynı şeyleri tekrar tekrar anlatmaya başlarlar. Bazı hastalar konuşurken kelime bulmakta zorlanırlar. Nesneleri ve yüzleri tanımakta zorlanırlar. Yargı ve akıl yürütme de önemli ölçüde bozulabilir. Zamanla hasta en basit işleri bile yapamaz hale gelir.

 

Sık rastlanan bir belirti de kişilik ve davranışlarda değişiklik olmasıdır. Hastalarda kolay sinirlenme, depresyon ve özellikle aşırı kuşkuculuk görülebilir, bazen aşırı sakin ya da saldırgan olabilirler.

Bu bulgulara hastaların kendilerine bakabilme, kendi başlarına yaşayabilme yeterliliklerinde azalma eşlik eder ve ileri dönemlerde 24 saat bakim gerekli hale gelir.

 

unutkanlık yakınmalarınızın sebeplerini ortaya koyulabilmesi için gereken incelemelerin yapılması ve gereken önlemlerin alınması gerekir.

 

Unutkanlık yapan bazı nedenler mevcuttur.

• Yaşa bağlı unutma şikayetleri

• Bunamalar

• Felç sonrası ortaya çıkan zihinsel algılama ve konuşma bozuklukları

• Kafa travmaları sonrasında görülen unutkanlık diğer zihinsel bozukluklar ve davranış bozuklukları

• Kafa travmaları sonrasında görülen unutkanlık diğer zihinsel bozukluklar ve davranış bozuklukları

• Beyin iltihapları(menenjit) sonrası unutkanlık, konuşma ve algılama problemleri

• Alkole bağlı zihinsel bozukluklar

• Ameliyatlardan (özellikle kalp ameliyatları) sonra ortaya çıkan zihinsel bozukluklar,unutkanlık,algılama ve konuşma bozuklukları

• Parkinson, Multipl Skleroz (MS) vb. kronik nörolojik hastalıkların seyri esnasında görülen zihinsel problemler

 

herhangi bir hastalığa bağlı olmayan unutkanlığın tedavisinde ise aşağıdaki reçeteler uygulanır.

Tedavi için gerekli malzeme : Günlük, çekirdeksiz kuru üzüm.

Hazırlanışı : Ayda 3 gün arka arkaya, 3 gram günlük ile birlikte 10 tane çekirdeksiz kuru üzüm yenir. Bu işlem her ay aynı şekilde tekrarlanır.

 

gerçekten unutkan olup olmadığınızı anlamak için şu testi yapmanız gereklidir.:

 

• Sık kullandığım telefon numaralarını zor hatırlıyorum

• Eşyalarımı koyduğum yeri hatırlamıyorum

• Okumayı bıraktıktan sonra kaldığım yeri hatırlamakta güçlük çekiyorum

• Alışverişe çıkarken alışveriş listesine ihtiyaç duyuyorum

• Randevuları, tarihleri, organizasyonları unutuyorum

• Alışverişe çıktığımda neler yapmayı planladığımı unutuyorum

• Tanıştığım insanların isimlerini hatırlamakta güçlük çekiyorum

• Televizyonda izlediklerimi hatırlamakta güçlük çekiyorum

• Söylemek istediklerimi ifade etmekte zorlanıyorum

• Dilimin ucuna gelenleri söyleyemiyorum

• Tanıştırılan insanların isimlerini hemen unutuyorum

• Bir başkasını dinlerken aklımdakileri unutuyorum

• Yazı yazarken, bilgisayar ve hesap makinesi kullanırken hata yapıyorum

• Tek bir konuya yoğunlaşamıyorum

• Okuduğum şeye konsantre olamıyorum

• Söylenenleri hemen sonra unutuyorum

• Yaptıklarımın iyi olduğundan emin olabilmem için yavaş yapmak zorundayım

• Kafamın içi boşalmış gibi hissediyorum

• Günlerden hangi gün olduğunu unutuyorum

 

Puanlama:

 

Asla: 0

Seyrek: 1

Bazen: 2

Sık sık: 3

 

Değerlendirme:

0 – 15 puan: Hafızanız çok iyi, sorun yok. Normal yaşantınıza devam edebilirsiniz.

15 – 25 puan: Küçük sorunlar başlamış, dikkatli olun.

25 – 35 puan: Sınırdasınız. İleride sorun çıkmaması için önerileri uygulayın.

35 puan üzeri: Uzman yardımı almanız gerekir.

25 yorum “Sürekli hayal kurmak

 1. Ali

  Şey merhaba ben sesli hayal kuruyorum ve onu canladriyorum bir doktordan yardım almadım ne olur yardım edin

 2. Nurgül

  Hayaller kuruyorum olmayan şeyleri olmuş gibi hayallerini kuruyorum ve bu şekilde yaşıyorum.olaylrını farklı şekilde yorumluyorum normal olan şeyleri bile üzerlerine katarak insanlara anlatıyorum. Aşırı derecede unutkanlık yaşıyorum çok mutsuzum hiçbirşeyden mutlu olmuyorum ve sürekli insanlara karşı şüpheliyim sanki bana zarar vermek istediklerini düşünüyorum . Olmayan şeyleri rüyamda görüyorum ve kendı istedgım şekilde algılıyorum herşeyı kendimi çok yalnız hissediyorum . Insanlardan iyice nefret etmeye başladım. Ve artık iyice bu durum beni Korkutuyor lütfen bu neden böyle oluyor acil cevap bekliyorum .

  • ...

   Bende aynı durumdayım

 3. Keniya

  Merhaba 4 5 yaşımdan beri hayaller kuruyorum uyurken uyanırken sürekli yani öncelerde iyiydi şimdiyse bazen hayal kurduğumda hayalimdeki konuşmaları sesli yapıyorum el hareketleri felan yani hasta olduğumu sanmıyorum çünkü bilmem yani olada bilirim neyse genellikle şarkı dinlerken hayaller kuruyorum yolda yürürken duşdayken yani herzaman kuruyorum gerçekten bana neler olduğunu bilmiyorum ben yalnızlık olduğunu düşünüyorum biraz korkunc geliyor bazen kendimi deli gibi hiss ediyorum evden çıkmak istemiyorum bişeyler yapmak istemiyorum planlıyorum ama yapmıyorum. ve hayal kurarken birine benzemek istiyorum birşey istiyorum ama ne istediğim kendimde bilmiyorum sadece farklı olmak istiyoru herkesin benimle ilgilenmesini.sürekli endişeliyim güvensizim

  • Gamze

   Bende de sana benzer durumlar var. Bende 6 yada 7 yaşlarında hayal kurmaya başladım. İzlediğim animelerde dizi filmlerde yada okuduğum kitaplarda kendimi fazladan bir karakter olarak hayal ediyorum. Hayalimde hissetiğim acı yada mutluluk gerçekte de hissediyorum. Gerçek olmadığının tamamen farkındayım. Ama hayal kurmadan duramıyorum. Başlarda azdı yıllar içinde arttı. 32 yaşındayım. Okul hayatı bittikten sonra iş bulamadım. Eve kapandım. İnsanlardan uzak kaldım. İnsanların yanında rahat gözüksemde içimde hiç rahat değilim. Kimse farkında bile değil. Duygularımdada ani değişimler oluyor. Yardım almadım. Bazen yardım almak istiyorum bazende istemiyorum. İlk defa burda paylaşıyorum. Çünkü böyle yaşayan insanlar olduğunu bilmiyordum. Toplumuzda bu durum hiç bilinmiyor ya da bahsi geçmiyor. Kendi ayaklarımın üzerinde durmayı çok istiyorum. Bu yaşıma geldim hala kendime bakamıyorum. Bu durumlar yüzünden canım yanıyor. İnsanlar hep beni mutlu zannediyor. Kimsenin bu derdimden haberi yok. Çok utanıyorum. Biliyorum anlatmam lazım ama anlatamıyorum.

 4. türkan

  merhaba.ben 18 yaşındayım. Ergenlik dönemimin ilk yaşlarında hayal kurmaya başladım. Önceleri hiç böyle bir şey yoktu. Ben gayet başarılı sosyal ve çok azimli bir kızdım. Ayrıca hiç çekinmezdim.şimdi her şeyden çekinir korkar oldum. Kişisel bakımımda Okul derslerimde sosyal yaşamımda ve karşı cinse ilgimde ciddi bir düşüş yaşadım. Aslında bunun farkına bile yeni vardım.içime kapandım. Sürekli aklınıza gelebilecek her türlü şeyin hayalini kuruyorum.günümün on sekiz saati hayal kurmakla geçiyo. ayrıca karar vermekte aşırı derecede zorlanıyrum.defalarca hayl kurmayı bırakmaya çalıştım ama sigara değil ki bu… İnsan kendisinden kaçamıyo… Bi de psikolojiye falan çok ilgi duymaya başladım. Okuduğum bir psikiyatri kitabında bu durumun ağır bir travma sonrasında şizofreniye dönebileceği yazıyodu .. çok korkuyorum. Bundan kurtulmanın bi yolu yok mu??? Yardımınıza çok ihtiyacım var.. En kısa zamanda cevaplarsanız çook sevinirim teşekkrlr

  • profesyoel destek aldınız mı

   • Keniya

    bu bendede oluyor kendime cevap bulamadım ama başka bişeylerle uğraşdıkda ve başkalarıyla konuşdukda hayal kurmuyorum sanada tavsiye ederim

 5. Taha

  Ben aşırı sinirleniyorum ve bana bi kere yalan söylendi mi o insan bidaha söylemese bile sürekli arkamdan iş çeviriyor bana yanlış yapıyor diye algılıyorum sevgilimden bahsediyorum herşeyi benimle paylaşsa bile sanki halen bişeyler saklıyor gibi geliyor ve deli oluyorum onun dışında normalde de evin içinde aşırı sinirlenirim ve bana yapılan yanlışı ufak ada olsa unutmam hayatımdan silerim sildim de ailemden arkadaşlarımdan çok kişi bunun tedavisi varmı en azından aşırı sinirlenmeme ve sürekli kuşkulardan kurtulsam sanki daha mutlu olacağım hayatta şimdiden yardımınız için teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>