Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva

Anasayfa > sürekli ishal olma durumu Hastalığı ve Tedavisi

sürekli ishal olma durumu

Soru :

2 sene önce safra kesemde taş oldugu için ameliaytla aldırdım fakat ameliyat olmadan önce safra kesemdeki taşlar safra kanalımı tıkadı ve tıkama sarılıgı geçirdim ercp ile atlattım.. sorum şu ; ameliyat oldugumdan beri nerdeyse ishalim düzensiz tuvalet ihtiyacı ve durumum var nedenini merak ediyorum acaba nedendir Doktora gittim fakat tam inceleme olmadı sadece yiceklerle alakalı olabilir dendi ve ilaç aldım bazı ilaçlar kabızlık yaptı ne yapmam gerek tşkler

Aranan Kelimeler:

Etiketler: ,

30 Ekim 2010

Benzer yazılara bakmanızı öneririm

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

»
Soru Sormak için Resme Tıklayın

“sürekli ishal olma durumu” için 16 Yorum

 1. tugbA diyor ki:

  merhaba
  2 haftadır ıshalım yedıklerıme ıctıklerıme cok dıkkat edıyorum.ama ne yersem yıyeyım hemen tuvalete cıkıyorum.kusmam yok karın agrısı var a-ve 2 haftadan berı ıshalım.hındıstan cevızı yagı ıshalı keser dıye okumuştum daha once ıshal oldgumda ıcıyrdum ve kesıyrdu sımdı ıse hıç bır etkısı yok.bagırsaklrım sankı sureklı çaklanıyrmuş gıbı sureklı gurul gurul otuyo :)ne yapmam gerkıyor yardımcı olursanız sevınırım
  ılgınıze tesekkr ederm.

 2. erkan diyor ki:

  hocam kasık agrısı basladı bende,bulasıcı hastalıklar kasık agrısı yaparmı, 20 gun once ılıskıye gırdım ama korundum suphelerım var,sizce hastalık olmusmudur.agrım gecmıyo.ıdrarda yanma var.

 3. ayşen diyor ki:

  BEN 1YIL ÖNCE SAFRA KESESİ AMELİYATI OLDUM AMELİYAT SONRASINDAN İTİBAREN HERGÜN DÜZENLİ OLARAK İSALİM YEMEK YEDİKTEN HEMEN SONRASI TUVALETE GİTMEK ZORUNDA KALIYORUM ACABA BUNUN NEDENİ SAFRA KESESİ NİN OLMAMASIMI ACABA YADA DOKTORAMI GİTMEM GEREKİYO HANGİ BÖLÜME GİTMEM GEREKİYO ŞİMDİDEN CEVABİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER

 4. Derya diyor ki:

  Biraz ilginç bi durum ama hiçbi test de bi problem görünmüyor. Tekrar teşekkür ederim önerileriniz için, iyi günler

 5. Derya diyor ki:

  öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
  1 kere combo p24 antijen
  3 kere anti hıv (eliza)
  3 kere idrar tahlili
  1 kere hepatit b-c yaptırmama rağmen hiçbir anormal durum olmadığı yanıtını aldım.
  Sizi çok meşgul etmek de istemiyorum, iyi niyetinize inanarak arasıra olan sızlama, hafif ağrı ve kızarıklığın sebebiyle ilgili tahminde bulunabilirmisiniz. Tahlillerde bi anormallik çıksa tedavi olucam ama sorun yok gibi görünüyo, bana önereceğiniz antibiyotik yada herhangi bi ilaç varmı ?Şimdiden teşekkürler

 6. Derya diyor ki:

  Hocam verdiğiniz linki tıkladığımda Aradığınız içerik yayından kaldırılmıştır. Anasayfaya dönünüz. diye bi yazıdan başka bişey göremiyorum.
  Şimdiden teşekkürler.

  • Deva diyor ki:

   sevgili derya pardon peniste kızarıklık ve leke yapan hastalıklar :

   1) vitiligo

   2) zona

   3) zührevi hastalıklar:

   1-BEL SOĞUKLUĞU (GONORE)
   Gonore isimli mikropun meydana getirdiği cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır.Nadiren olsada cinsel yolla bulaşmaz.Mikroplu havlu,mendil gibi eşyaların kullanılması ile de bulaşabilir.Mikrop alındıktan sonra 3-7 gün arasında belirti verir.Bazen belirtiisi 12 saat ile 3 ay kadar da değişebilir.Tedavi edilmezse 3-7 hafta sonra müzminleşir.
   Penisten sarı kahverengi çok defada yeşile çalan bir akıntı olur.Miktarı çok olmazsa bile her idrar yapıştan sonra ve sabahları kilota bulaşan bir akıntıdır.İdrar çıkış yeri kızarır şişer.İdrar şikayetleri olur.
   Teşhis,akıntının özel metotlar ile alınıp mikroskop altında belsoğukluğu mikrobunun görülmesi ile konur.
   Tedavi edilmeyen vakalarda apse sonucu idrar yolunun daralması meydana gelir.hastalık daha ilerliyecek olursa testise yayılır.Buradaki tohum hücrelerinin gelişmesini önliyerek kısırlığa neden olur.
   Korunma:Her şeyden önce hijen kurallarına uyulmalı.Cinsel temas sırasında kondom (prezervatif) kullanılmaldır.Şüpheli ilişkilerde bulunulmamalıdır.
   Tedavi.Bir doktor kontrolünde uygun antibiyotik ve gerekli ilaçların kullanılması ile tedavi olunur.Bu ilaçlar hastalığın şiddetine göre ağızdan alınan haplar veya kalçadan vurulan iğnelerdir.
   Kadınlarda çok defa akıntı olmaz.%20 oranında idrar yanması vardır.tedavisi biraz daha yoğun çaba gerektirir.
   Belsoğukluğu mikrobunun kan yoluna geçmesi ile eklam şişmeleri,kalp kası iltihapları olabilir.Nadiren beyin zarı iltihabı ve Karaciğer iltihabı yapar.

   2-BELSOĞUKLUĞU OLMAYAN AKINTI:
   Bu akıntıda bel soğukluğu mikrobu bulunmaz.Mikroplar çok defa değişiktir.Cinsel yolla geçer.Genç erkeklerde görülür.Bazen belsoğukluğundan daha ciddidir.Belirtiler 7-24 gün sonra çıkar.Akıntı olmayabilir.İdrarda yanma ve idrar yolları kaşıntısı vardır.

   3-TRİKOMONİASİS:
   Trikomona isimli mikroptan ileri gelir.Çok defa kadın vajeninde bulunur.Mutat cinsel temas ile bulaşır.Eşler arasında bir birlerine bulaştırma çok sıktır.Akıntıda mikrobun görülmesi ile teşhis konur.
   Ekeklerde bazen belirti vermiyebilir.Prostata ve testise yayılacak olursa kısırlık meydana getirme riski olur

   4-GENİTAL UÇUK:
   Kadın ve erkeklerde sıklıkla görülür.Herpes simplex virusunun meydana getirdiği bir cilt hastalığıdır.Daha ziyade ağız ve dudak çevresinde görülür. %5 oranında da genital organlarda bulunur ve cinsel ilişki ile geçer.
   2-10 gün süreden sonra torbalarda ve kadında dış genital organlarda kırmızı zemin üzerinde içi sıvı dolu bir çok keseciklerden oluşur. Kasıklarda beze yapar. Tedavide viruslara etkili melhem kullanılması ile yapılır.

   5-YUMUŞAK ŞANKIR:
   Gene bir cilt hastalığıdır. Sebebi mikrobiktir. 1-7 gün bekleme süresinden sonra belirti verir. pe**s başında gözükür. Önceleri bir kızartı halinde başlar. 24 saat içinde kabarır ve yaradan akıntı başlar. Sonunda bir derin yaraya dönüşür. Yaralar birleşerek daha geniş bir hal alır. Kasıklarda beze olur. Tedavi uygun antibiyotik kullanımı ve hijene dikkat etmektir.

   6-AIDS (Edinsel bağışıklık yetmezliği)
   İlk defa 1981 yılında görülmüştür. HIV isimli virusten ileri gelmektedir. Seksüel ilişki ile kirli enjektör kullanımı ve kan nakillerinden geçer. Anneden cenine, kadından erkeğe ve erkekten erkeğe geçer.
   Virus vücuda geçtikten sonra bağışıklık sistemini bozar. Organizma kendisini koruyamaz hale elir. Yorgunluk, kilo kaybı ateş ve ishal bulunur. Kasıklarda koltuk altlarında yaygın bezeler olur. Bacaklarda çeşitli büyüklüklerde mor renkli çürükler meydana gelir. Hastalığın teşhisi en yaygın olarak kullanılan ELİSA testi ile konur. %95 positif sonuç verir. Maalesef bugün için belirili bir tedavisi yoktur.

   7-FRENGİ:
   Mikrobik bulaşıcı bir hastalıktır. Cinsel ilişki ile deri yolu ile geçer. 2-4 hafta sonra peniste ağrısız bir yara gözükür. Önceleri bir sivilce şeklinde başlar daha sonra akıntı olur. pe**s boyunca ve torbalara yayılır. Bu yara 1-2 haftada zımba ile delinmiş bir şekil alır. Derin, sert kenarlı olan bu yara tedavi edilmezse kendiliğinden iyileşir. Bu frenginin birinci devresidir.
   2 ci devre bu yaradan itibaren 6 hafta sonra ortaya çıkar. Daha yaygın kızarıklıklar vardır. Döküntüler olur. Bu devrede 4 yıl sürebilir.
   3 cü devrede yer yer bölgesel tümörler oluşur. Bu tümörler yaygındır. Genital organlarda bulunduğu gibi eklemlerde de bulunur.
   Tedavide uygun antibiyotiğin kullanımı ile olur. Günümüzde erken tedevi ile ve frenginin 2-3 cü dönemleri artık olma mamaktadır.

   8- İnsan papilloma Virüsü:
   Cinsel organlar ve çevresinde siğil benzeri oluşumlara neden olan bu virüs kadınlarda rahim girişi kanserlerine neden olabilir

   9- Chlamydial Enfeksiyonlar:
   çok sık raslanılır. kadınlarda ve erklerde görülür. Akıntı ve idrar sırasında yanma olur. Bazan hiç bir belirti vermez.

   hülasa ; peniste leke yapan pek çok hastalık vardır ve hepsi biribirinden tehlikeli , ciddi ve önemli hastalıklardır.
   bu nedenle bizzat uzman bir hekim tarafından değerlendirilmesi gereklidir.

   benim size önerim ; bir dermatoloji uzmanına bizzat muayene olarak bu lekelerin nedeninin tespit edilerek gereken tedaviyi yaptırmanız olacaktır.

 7. Derya diyor ki:

  Bundan 5 buçuk ay önce korunmasız cinsel ilişkiye girdim. Hepatit B-C hiv testlerim negatif çıktı. 3 Defa hiv testi yaptırdım hepsinde negatif sonuç aldım. Bunun yanında 2 defa da idrar tahlili yaptırdım, sonuçlarımın hepsi negatif olmasına rağmen, pe**s ucumda kızarıklık ve ishal sorunum var.
  Doktor a gidip test sonuçlarımla beraber pe**s ucu sorunumu yansıttım, kafama takmamam gerektiğini 5 ay geçmiş olmasına rağmen tahriş olma durumundan başka bişey olmadığını söyledi.
  İshal sorunum aynı sebebe bağlı olabilir mi ? pe**s ucundaki kızarıklığı geçirmek için ne yapabilirim. Şimdiden teşekkür ederim.

 8. ramazan diyor ki:

  ben sürekli ishalim fakat doktora gidiyorum herhangi bişey yok diyor ama geçmiyor sürekli tuvalete gidiyorum bazen sulu bazen biraz katı ama tam katı degil ne yapmalıyım bu durumda aydınlatırmısınız

  • Deva diyor ki:

   sevgili ramazan olası sebepleri ilk mesajımda yazdım size tavsiyem bir gastroentereoloji uzmanına muayene olmanızdır

 9. Deva diyor ki:

  İshal; normal katılıktaki dışkının sulu veya yumuşak; sümüklü, kanlı veya yağlı bir şekil alıp, sık sık tuvalete çıkmak ihtiyacını doğurmasıdır. Bazen de ağrı yapar. İshal ve kabızlığın birbiri ardınca sık sık görülmesi kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir durumdur.

  İshale halk arasında amel ve sürgün; tıp dilinde ise diare denir.

  İshalin nedenleri arasında;

  1) yiyeceklerin bozuk olması, veya yiyecek çeşitlerinin değişikliği,
  2) üşütme,
  3) isteri,
  4) bağırsak hastalıkları,
  5) kolera,
  6) dizanteri,
  7) tifo,
  8) nefrit,
  9) kalp, karaciğer veya akciğer hastalıkları sayılabilir.

  Bu nedenle kısa sürede geçmeyen ishallerde mutlaka doktora başvurmak gerekir.

  Neden ne olursa olsun tedavinin ilk şartı sıkı bir perhizdir. Hastaya açık çay, maden suyu içirilir, yoğurt yedirilir. Sütlü ve yağlı yiyecekler verilmez, peynir yedirilmez. Bol limonlu pirinç çorbası ve patates püresi yedirilir. Her saat başı bir elmayı yemesi tavsiye edilir.

  İshalde neden ne olursa olsun tedavinin ilk şartı sıkı bir perhizdir.

  -koyu demli çay,
  -maden suyu
  -yoğurt
  – Bol limonlu pirinç çorbası
  – haşlanmış patates
  – pirinç lapası
  – Her saat başı bir elma
  -Havuç, limon, nar ishale iyi gelir.

  ayrıca bir miktar kurutulmuş
  -adaçayı
  -Ahududu yaprakları
  -Arpa
  -Böğürtlen
  -Gül yaprakları
  -Kestane ağacının yaprakları
  -Kızılcık
  -Labada
  -Misk otu
  -Mürver ağacı çiçekleri 1 litre suda kaynatılırak içildiğinde ishale iyi gelir.

  Yabani armut (ahlat) pişirilerek yendiğinde de ishali önler.

  ASLA ve ASLA

  1-Sütlü
  2-yağlı
  3- yumurtalı
  4-kremalı
  5-çikolatalı
  6- peynirli
  7- şekerli,
  8- baharatlı
  9-mayalı
  10- etli yiyecekler ile suni tatlandırıcılı, diyet yiyecek ve içecekler
  bisküviler, kurabiyeler, kekler, börekler , helvalar , çörekler gibi yiyecekler yemeyin.

  şikayetlerinizin devamı halinde gastroskopi yapmak üzere bizzat bir gastroenteroloji uzmanına muayene olmanız gerekmektedir.

Sizde bu konu ile ilgili yorum yapabilir Soru Sorabilirsiniz

Yorum yaparken veya Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz


Sağlık Ekibi Sağlık Kategorileri

 • Ağız ve Diş
 • Akciğer Hastalıkları
 • Bağırsak ve Anüs
 • Beslenme Hastalıkları
 • Beyin ve Sinir
 • Böbrek ve İdrar Yolları
 • Bulaşıcı Hastalıklar
 • Cilt Hastalıkları
 • Cinsel Hastalıklar
 • Çocuk Hastalıkları
 • Diğer Hastalıklar
 • Diyet
 • Doktora Sor
 • Eklem Hastalıkları
 • English Health
 • Erkek Hastalıkları
 • Estetik
 • Genetik
 • Göz Hastalıkları
 • Hastalıklar
 • Hormon Hastalıkları
 • İlk Yardım
 • Kadın ve Doğum
 • Kalp ve Damar
 • Kan Hastalıkları
 • Karaciğer Hastalıkları
 • Kas Hastalıkları
 • Kategorilenmemiş
 • Kemik Hastalıkları
 • Kulak Burun Boğaz
 • Laborant
 • Laboratuvar Günlüğü
 • Mide Hastalıkları
 • Ruh Hastalıkları
 • Sağlık Haber
 • Sağlık Sözlüğü
 • Sağlıkta Pratik Bilgiler
 • Şifalı Bilgiler Kitabı
 • Solunum Hastalıkları
 • Doktor Deva