Sürekli mide bulantısı

hocam sürekli midem bulanıyor ama kusamıyorum arada kan tükürüyorum hangi dr gitmeliyim

Cevap

Bulantı ve kusma yalnız sindirim sistemi hastalıklarını ilgilendiren bir belirti değildir. Vücutta gelişen çeşitli hastalıklar ve bozukluklar bu iki belirtiye yol açabilirler. Mide bulantısı, karşı konulmaz bir kusma duygusudur. Kusma ise mide içindeki maddelerin karın kaslarının kasılmasıyla zorlu bir biçimde özofagus yoluyla ağıza ya da ağızdan çıkartılmasıdır. Bulantı ya sıklıkla kusmaya öncülük eder ya da onunla birlikte gelişir. Bulantı ile birlikte terleme, solukluk, aşırı tükürük salgısı, kalbin yavaş atması (bradikardi), tansiyon düşmesi {hipotansiyon) ve iştahsızlık gibi bozukluklar eklenebilir.

 

Kusma olayı beynin “Medulla oblongata” bölümünde bulunan “Kusma merkezi” ve “Kemore-septör inceleme alanı” tarafından düzenlenmektedir. Kusma merkezi, sindirim sisteminden, vücudun diğer organlarından, beyin korteksinden, denge organından ve “Kemoreseptor inceleme alanı”ndan sinirsel uyarılar alır. Bunları değerlendirir ve kusma olayını başlatmak için de karın kaslarına, diyaframa kasma, mide ve özofagus kaslarına sinirsel uyarılar gönderir.

Kan Tükürmek Nedenleri ; dişeti kanamaları gibi çok ciddi olmayan durumlardan kaynaklanabileceği gibi Akciğer kanseri, verem, bronşit, mitral darlığı veya zatürreenin habercisi de olabilir.

Az miktarda kan tükürmek acil müdahale gerektirmese bile ihmal de edilmemelidir. Öksürük nöbetinin ardından gelen kan tükürmek, avuç dolusu ya da daha fazla kan tükürmek, nefes darlığına sebep olacak seviyede kan tükürmek vakit kaybedilmeden doktora başvurulması gereken durumlardır.

Kan Tükürmek genelde bir hastalığın belirtisi olduğundan, kan tükürmeye neden olan unsurlar tespit ve tedavi edilirse kan tükürme kendiliğinden geçecektir.

Bir öksürük nöbetinden sonra avuçla kan tükürmek, hasta kadar, çevresindekileri de paniğe kaptırır. Yine doktora bir telefon edip, olayın sebeplerini araştıracak çalışmaları başlatmak yeterlidir.

Kan tükürmenin boğulmaya sebep olacak ve acil yardım gerektirecek boyutlara ermesi, çok enderdir. Akciğer tıkanması dışında Had akciğer ödemi de tehlikelidir. Özellikle bir göğüs kafesi travması söz konusu ise, akciğerde bir yara açıl­mış olması ihtimali akla gelebilir.

Akciğer enfeksiyonları Antibiyotiklerin bulunmasından sonra sıradan hastalıklar arasına giren bu tür enfeksiyonlar, zayıf kişilerde inatçı ve kesin öksürükle, balgamla ortaya çıkar. Bazı soluma güçlükleri de görülebilir.

Enerjik ve uzun sü­reli bir antibiyotik tedavisinden sonra büyük çoğunlukla tedavi edildikleri halde, yaşlılarda ve bazı müzmin akciğer hastalarında (müzmin bronşit, müzmin solunum yetersizliği) çok ciddi komplikasyonlara sebep olabilirler.

Bazı hallerde ortaya çıkabilecek had solunum yetersizliğinin reanimasyon servisinde tedavisi gerekebilir. Yani solunum yetersizliği çekenlerde akciğer enfeksiyonları çabuk ve enerjik bir şekilde tedavi edilmelidir.

Kızamık ve grip gibi bazı virüs hastalık­ları da, akciğerlerde aşırı enfeksiyona yol açabilir. İhmal, kötü sonuçlar doğurabilir. Has­sas kişiler, gribe karşı aşılanmalıdır. Hastalarda bir uyku veya koma hali, beynin oksijen sıkıntısı çektiğini veya karbonik gaz biriktiğini gösterir.

Solunum yetersizliği çeken kişilerde ortaya çıkacak bütün akciğer enfeksiyonları, vakit kaybetmeden, doktora görünmeyi gerektirir.

derhal en kısa zamanda uzman bir hekime muayene olarak gerekli tetkikleri süratle yaptırmanızı öneririm.

 

2 yorum “Sürekli mide bulantısı

  1. melody

    merhaba benım sureklı bır mıde bulantım var ancak yemek yemeyınce de yemek yeyıncede çok sıddetlı oluyor sorun nedır ?

  2. berna

    hocam; benim sürekli mide bulantı sıkıntım var .. ama ilginç olanı benim içinnn tabii ilginç olanı .. sabah kalktıktan yarım saat sonraaa bir bulantı ..inanılmazzzz şekilde kusma isteği fakata kusamama durumu.. daha sonraaa öğleden sonraa belli saatte aynı bulantının tekrarı…ve akşam yatmadan önce..hergün tekraralanan kötü bi sıkıntım…doktorlara gittim .. bitakım kan tahlilleri,idrar tahlilleri yapıldı..sonuçları nda herhangi bir olumsuzluk çıkmadı..vee mide bulantısı hapı verildi.. sebebiiii nedir dediğimdede cevap alamadım.. nedirr bu sıkıntı…bu bulantı kusma hissi fakat kusamaama..bu baş ağrısıda yapıor..halsizlikte.. dayanılmaz bi durum artık…lütfen sbeebp söleyin:( çünküü çok sıkıldım 🙁 bıktım…yoruldum :'(( TEŞEKKÜRLER..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>