Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva

Anasayfa     Doktora Sor     Kadınlara Özel
tersten yazı yazmak Neden Olur

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

           »

tersten yazı yazmak

Soru :

4 yaşındaki kızım yeni yeni harfleri ve ismini yazmayı öğreniyor.Adı NİL ama çoğu kez ismini ters yazıyor LİN şeklinde. Yazmaya N harfinden başlayarak sola doğru yazıyor.Yazdığımız diğer yazılarıda aynı şekilde kopya ediyor. Kızım solak. Ne yapmalıyım. Müdahale etmelimiyiz.Kızm
da bir sorun var mı? Teşekkürler

15 Ekim 2010

“tersten yazı yazmak” için 14 Yorum

 1. sevim diyor ki:

  Merhaba ;
  Kızım 5 yaşında , rakamları alttan başlayarak yazıyor , bunun dışında kelime dağarcığı çok yüksek ve anlaşılması bizim için bile zor olan kelimeleri cümle içinde doğru kullanıyor, yeni cümleler türetebiliyor ama iş yazmaya gelince oldukça yavaş ve tersten başlayarak yazıyor sıkmadan mücadele etmeye çalışıyorum , ama o zamanda yapmak istemediğini belirtiyor ve bunu ben yapamıyorum diyerek çabucak bırakıyor, acaba disleksi dışında farklı bir rahatsızlık mevcut olabilir mi? çünkü tam anlamıyla disleksi belirtilerini göstermiyor . Acaba yaşından dolayımı böyle zamana bırakmalı mıyım anlayamıyorum yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler.

 2. Burcu diyor ki:

  benim kızım 5,5 yaşında seneye 1.sınıfa başlayacak. 3 yaşından beri kreşe gidiyor. Sözel anlamda kendini çok iyi ifade edebiliyor. Hatta kelime dağarcığı yaşıtlarına göre oldukça fazla. Yeni kelimelere karşı çok hassas ve anlamını öğrenmeden ve o kelimeyi uygun şekilde kullanmadan duramıyor. Ancak iş yazı yazmaya gelince işler karışıyor.kızım solak rakamları harfleri tersten yazıyor sanki karşısında ayna varmış gibi… Şu an için okuma bilmiyor o yüzden aynı sıkıntının okumada da olup olmadığını bilmiyorum. Resim yapmayı çok seviyor ancak onu da tersten başlayarak yapıyor. Bu durum için benim alabileceğim önlemler var mı ?Yoksa zamanla bu durum düzelir mi?

 3. basak diyor ki:

  mrb.
  benim kızım rakam veya harflari yazarken aşağıdan yukarıya doğru çiziyor çoğu zaman.resim çizerken de örneğin; önce bacak sonra gövde ve kollar en son kafa ve saçları çiziyor..(kızım 5.5 yaşında, iki sene kreşe gitti)acaba bir sorun olabilirmi?

 4. avşin diyor ki:

  6 yaşında ana okuluna giden kızım ters yazı yazıyor sağdan .sola doğru örnek vermem gerekirse luko,enna,ıpak 12=3+9 v.s gibi.düzgün yazılmış kelimelere bakarak yazdiğında bile örnekte verdiyim gibi ters yazıyor.harf şekillerinidezaman zaman ters.yazıyor.kızımın resim kabiliyetide var okulu temsilen resim yarışmasınada katıldı.bu özellikleri ilgili bilgi verirseniz çok sevinirm teşekürler…

Sizde bu konu ile ilgili soru sorun veya ek bilgi verin

Sorunuz bu konu ile ilgili değilse buraya tıklayarak yeni bir soru sorun. Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz