Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva

Anasayfa     Doktora Sor     Kadınlara Özel
Topukta Ödem Neden Olur

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

           »

Topukta Ödem

Soru :

Hocam Merhaba,
Bundan 2 yıl önce topuğumda meydana gelen, muhtemelen çocuk sallamaktan kaynaklı ödem oluştu. 2-3 sefer doktora gitmeme rağmen sorunu çözemedim. Topuğumdaki sorun tam olarak yere oturduğumuzda ve ayaklarımızı uzattığımızda topuğun yere değdiği noktalarda. En son Mr çektirdim. Mr. sonuçları aşağıdaki gibi çıktı
Sol : Aşil tendon insersion ve preinsersion bölümlerinde tendinit mevcuttur. Rüptür saptanmamıştır. Tetrokalkaneal bursada effüzyon ve yağlı planlarda ödem vardır. Kalkaneus posterior süperior promonensi belirgin olup medüller kemik ödemi içermektedir. Bulgular haglund olarak değerlendirilmiştir.
Sağ : Kalkaneus posterior süperior promonensi belirgin olup medüller kemik ödemi içermektedir. Komşu retrokalkaneal bursada minimal sıvı ve yağlı planlarda ödem vardır. Aşil tendon insersion bölümünde tendinit mevcuttur. Tendonda rüptür saptanmamıştır. Bulgular haglund olarak değerlendirilmiştir. Fleksör hallisus longus tendonu çevresinde effüzyon (Tenosinovit).
Bu Bulgular çerçevesinde doktorum bana VOLTAREN EMULGEl yazdı ve her akşam buz tedavisi önerdi. Ayrıca Ayak bandajı da kullanmaya başladım. Tedaviye 1,5 aydır devam ediyorum ama sonuç alamıyorum. Özellikle spor yaptıktan sonra birkaç gün acıdan yürüme güçlüğü bile çekiyorum.
Hocam bana tavsiyeleriniz ne olur. Ne yapmam gerek.
Şimdiden Teşekkür ederim.
Mehmet SUSTAM

15 Ekim 2010

“Topukta Ödem” için 2 Yorum

  1. nzh58 dedi ki:

    4 aydan beri ayak topuğum ağrıyor ortapedi ye gidip topuğumdan emar çektirdim emar sonucunda Kalkaneus inferomedial bölümünde yaklaşık 11 mm lik alanda yamasal kemik iliği ödemi ile uymlu sinyal artışı izlenmektedir. Bu alan komşu anteriorda yumuşak dokuda ve kas planlarında yamasal sinyal artışı mevcuttur.Anterior talofbılar ligamen inferionrunda sıvı artışı mevcuttur. Diğer kemik striktür , kas ve tendon yapıları yumuşak doku planları vasküler yapılar tabidir. (Ayrıca sinir testi yaptırdım normal çıktı. 44 yaşındayım ve 15 senedir diyabetik hastasıyım ve 5 senedir insülün kullanıyorum) Doktor hiçbir sorun olmadığını söyledi ayağımda fakat ayağım hala ağrıyor ilaç falan da vermediler ne yapmam lazım.

  2. Doktor Deva dedi ki:

    İlgili cevap yayınlanacaktır

Sizde bu konu ile ilgili soru sorun veya ek bilgi verin

Sorunuz bu konu ile ilgili değilse buraya tıklayarak yeni bir soru sorun. Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz