tükrük bezi şişmesi

merhaba,
yaklaşık bir hafta önce çenemin sağ alt bölgesinde üç fındık büyüklüğünde sakal dökülmesi oldu. aradan bir hafta geçtikten sonra ani bir şekilde burnum kanadı. birkaç gün sonra da yine ani bir şekilde sol çenealtında bir şişme oldu. bu şişme yemek yediğim anlarda çok daha fazlalaşıyor. herhangi bir ağrım olmamasına rağmen bazen acıma oluyor. doktora gittim. kan tahlilimde herhangi bir enfeksiyon bulunmadı. ne yapmam geretiği ile ilgili bilgilendirirseniz sevinirim.
Not: sakalım için minoksil, sakal dökülmesine sebep olan sıkıntıyı gidermesi için de insomil verdi doktor. İlaçlarla ilgili olabilir mi?

Cevap

Tükürük bezleri ağız çevresinde ve boğazda yerleşmiştir. Başlıca parotis (kulak kepçesinin hemen altında) submandibuler (çene kemiği altında) ve sublingual (önde dilin altında) bezleridir.

 

Bütün bu bezler ağzın içine tükrük salgılara parotis üst dişler hizasındaki bir kanalla, submandibuler dil altındaki kanallardan ve sublingual bezlerde ağız tabınındaki küçük kanallardan salgılarını boşaltır.

 

Ana büyük bezlere ek olarak yüzlerce daha küçük bez yer almaktadır. Bunlar dudağın içinde, yanağın iç yüzünde yer almaktadır. Tükürük bezleri tarafından üretilen salgı ağzın nemli tutulmasını, sindirim başlamasını sağlar ve dişleri çürümeye karşı korur.

 

Nedenleri

1) Tıkanıklık: Genellikle oluşan taşlar nedeniyle parotisve submandibuler bezlerde meydana gelir. Bulgular çoğunlukla yemek yerken ortaya çıkar. Tükürük salgısı uyarılır. Tıkalı kanaldan çıkamayan salgı, bezin şişmesine neden olur. Şişen tükürek bezi ağrıya neden olur. Bazen enfeksiyonda bu tablonun üzerine eklenir.

2) Enflamasyon: Eğer taş tamamen tıkanıklığa neden olmamışsa her yeme sırasında tükürük bezi şişer ve daha sonra iner. Enfeksiyon birikmiş salgı ortamında gelişir. Daha çok ağırya ve şişliğe neden olur. Tedavide geç kalınırsa tükürük bezi abseleşir.

Bazı kişilerde kanallar doğuştan anormal olabilir. Daralmalar salgının akımına engel olarak enfeksiyon ve tıkanıklık bulgularına nedene olur.

3) Enfeksiyon: Tükürük bezlerinin en sık rastlanan enfeksiyonu kabakulaktır. En çok parotis bezinde görülür. Çoklukla çocukluk çağında görülmesine rağmen erişkinde de görülebilir. Tükürük bezleri yakınındak ilenf bezlerinde oluşan enfeksiyon nedeniyle ikincil olarak da enfekte olabilirler. Bu lenf bezleri boynun üst kısmında yer alır ve boğaz enfeksiyonu sırasında şişer ve ağrı yapar. Lenf bezlerinin bir bölüm deparotis bezinin üzerinde veya içinde yer alır. Bu bezler enfekte olduğu zamantarafından kırmızı ve ağrılı şişlikler olarak fark edilir. Lenf bezleri enflamasyon ve tümör nedeniyle de şişebilir.

4) Tümör: Tükürük bezlerinden köken alan selim ve malin tümörler bezin ağrılı olarak şişmesine neden olur. Tümörler nadir olarak birden fazla tükürük bezini tutar. Parnotis bezinde, çene altında, damakta, ağız tabanında, yanakta veya dudaklarda büyüme olarak fark edilir. Bu şişlikler bir doktor tarafından kontrol edilmelidir. Büyük tükürük bezlerinin malin tümörleri hızla büyüyüp ağrılı olabilir. Yüzün etkilenen kısmında hareket kaybına yol açabilir. Bu bulgular zaman kaybedilmeden değerlendirilmelidir.

 

Oto-immün hastalıklarda da tükürük bezlerinin büyümesi gözlenir. Bu hastalarda genellikle ağız kuruması veya göz kuruması vardır. Bu römatoid artrit gibi sistemik hastalıklarla birlikte de gelişebilir Diabmet (şeker hastalığı) tükürük bezlerinin, özellikle de parotis bezinin büyümesine neden olur. Her iki taraftaki tükürük bezlerinin büyümesi alkoliklerde görülebilir.

 

Soru: Doktorunuz teşhisi nasıl koyar?

Cevap: Tükürük bezi hastalıklarının teşhisi dikkatli bir hikaye alma muayene ve laboratuvar testlerine dayanır. Büyük tükürük bezlerinden birinin tıkanıklığı söz konusu ise bezi boşaltan kanalın ağız noktası uyuşturulur, çeşitli aletlerle kanal genişletilir ve tıkanıklığa neden olan taşın düşmesi sağlanır. Bu girişimden önce çekilecek bir diş röntgeni taşın yerini belirleme konusunda yardımcı olabilir.

 

Eğer bir kitle bulundu ise kompürerize tomografi teşhise yardımcı olabilir. Bu tetkik ile kitlenin gerçketen tükürük bezinden mi köken aldığı yoksa bir lenf bezi mi olduğu ayırt edilebilir. Birçok durumda ince iğene aspirasyon biopsi yardımcı olur. Bu testin doğruluk oranı % 80 ila % 90 arasındadır. Bu girişim sinirlerin zedelenmesi ihtimali olduğu için ameliyathanede yapılmalıdır.

 

Tedavi

Tedavi medikal ve cerrahi olmak üzere iki ana gruba ayrılır. Problemin niteliğine göre tedavi yöntemi seçilir. Eğer problem sistemik bir hastalığa bağlı ise öncelikle bu tedavi edilmelidir. Bu başka alanlardaki uzman doktorlardan konsültasyon alınmasını gerektirebilir. Eğer problem tükürük bezi kanalını tıkanıklığına ve bunun ardından gelişen enfemsiyona bağlı ise antibiyotik tedavisi uygulanır. Bazı durumlarda tükürük bezi kanallarına cerrahi aletlerle müdahale etmek gerekir. Eğer tükürük bezi içinde birkitle geliştiyse bunun çıkartılması gerekebilir. Parotis bezi bölgesindeki kitlelerin çoğu elim huyludur. Cerrahi müdahale gerekliyse parotis bezi içinden geçen ve yüz kaslarını hareketini sağlayan inire dikkat edilmelidir. Eğer habis bir tümör mevcutsa kitlenin çıkartılması ve yüz sinirinin büyük bir kısmını korumak da mümkün olabilir. Genellikle, cerrahiden sonra radyasyon tedavisi önerilir. Radyasyon tedavisine genellikle cerrahi müdahaleden 4 ila 6 hafta sonra başlanır. Bu süre yararın iyileşmesi için gereklidir. Aynı prensiplerçene altı tükürük bezleri ve diğer küçük bezler için de geçerlidir. Selim tümörler sadece cerrahi ile tedavi edilebilir. Bunun yanında habis tümörler için cerrahi ve radyasyo tedavisi gerekli olabilir. Eğer kitle tükürük bezi bölgesinde kanser nedeniyle büyüyen bir lenf bezi ise tedavi planı tamamen değişir.

 

3 yorum “tükrük bezi şişmesi

  1. güldeniz

    Sol tükrük bezimde 2cm lik lenf olduğu ortaya çıktı dr um sağda olsa normal ama solda olmamalı dedi acaba korkulacak bişemi var yardımcı olursanız sevinirim

  2. MESUT

    iyi günler.yaklaşık 5-6 yıl önce sağ çene ve kulak arası 1 dk.gibi kısa bir sürede elma büyüklüğünde şişti.2-3 saat kadar bir zaman sonra kendiliğinden normale döndü.Şişme olurken hafif bir ağrı ve yanma oluyor.Aynı rahatsızlık 3 sene arayla 3.kez en son 21 haziran 2012 de oldu.Rahatsızlığım ne olabilir?şimdiden teşekkür ederim.

  3. gamze

    iyi günler.. sol kulağımın önüde yaklaşık bir yıldır şişlik var. son 1 aydır ağrıyor. 2 gün önce doktora gittim ve parotis bezi tümörü olduğunu söyledi. çevresi sinir olduğu için ameliyat zormuş. ameliyat esnasında sinire küçük bir hasar geldiğinde yüz felci riski varmış. ameliyat olup olmama konusunda endişelerim var. bu ameliyatın riskleri neler? ameliyat olmazsam tümör büyür mü yada zararı artar mı? şimdiden teşekkür ederim..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>