Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva

Anasayfa     Doktora Sor     Kadınlara Özel
Tükürükte kan gelmesi Neden Olur

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

           »

Tükürükte kan gelmesi

Soru :

ağzımda kan tadı hissettim ve tükürdüğümde kan geldi 3 kere üst üste tükürdüm ve kan geldi. dişim kanamıştır diye düşündüm ancak dişim kanamamış. tahminen sebebi ne olabilir ve hangi alanda bi doktora danışmam gerekir. bilgi verirseniz çok sevinirim. teşekkürler

Etiketler:

25 Kasım 2010

“Tükürükte kan gelmesi” için 44 Yorum

 1. oruç diyor ki:

  merhaba hocam ben 12 yıldır sigara kullanıyorum 3 sefer tükürdüğüm zaman azğımdan tükürükle birlikte kan geldi ne yapmalıyım doktora gitmekten korkuyorum yardımcı olurmusunuz saygılarımla

  • Deva diyor ki:

   Ağızdan kan gelmesi hangi hastalığın belirtisi
   Ağızdan neden kan gelir
   Öksürükle ağızdan kan gelmesi
   Kan tükürmek
   Ağızdan kan gelmesi neyin belirtisi gibi ciddi sağlık sorunları nelere işaret ediyor buyrun inceleyelim…

   Göğüs hastalıkları hekimlerinin en çok tedirgin oldukları şikayetlerden birisi kan tükürmek, kanlı balgam tükürmektir. Gerçekten de böyle hastaların çoğunda ciddi bir araştırma gerekir. Çünkü kan tükürmek, kanlı balgam tükürmek çoğu zaman önemli bir hastalığa işaret eder.
   Bu yüzden kanamanın yeri ve nedeni tespit edilmelidir. Hasta açısından da bakıldığında kan tükürmek ürkütücü bir durumdur. Yapılacak en büyük hata bu durumu önemsememek, korku nedeniyle tıbbi yardım aramamak yada kendiliğinden geçmesini beklemektir.

   Kanamanın kaynağı çoğunlukla 3 bölgeden birisidir
   1- Bunlardan birisi burun boşluğu, ağız içi ve boğaz dan oluşan üst solunum yollarıdır. Hem tükürmekle hem de burundan kan geliyorsa kanamanın kaynağı üst solunum yolları olabilir. Böyle hastalarda detaylı bir kulak burun boğaz muayenesi gerekir.

   2- Eğer kan, bulantı ve kusma ile birlikte geliyorsa, kanamanın kaynağı mide bağırsak sistemi olabilir. Ancak akciğerden kaynaklanan ciddi kanamalarda da bulantı ve kusma olabilir.

   3- Alt solunum yollarından, akciğerlerden kaynaklanan kanama genellikle öksürükle birliktedir. Çoğunlukla göğüste hırıltı ile birlikte gelir. Kanama balgam içinde noktalar yada çizgiler şeklinde olabileceği gibi tamamen kandan oluşan bir balgam şeklinde de olabilir. Akciğerlerdeki birçok hastalık kan tükürmeye neden olabilir. Bunların içinde en önemlileri tümörler ve kanserlerdir. Bunlar son derece ciddi ve tehlikeli hastalıklardır.

   Bir başka önemli konu kanamanın ciddiyeti ve miktarıdır. Küçük miktarlarda başlayan kanamalar aniden kötüleşerek hayati tehlike oluşturabilir. Tümörler, kanser, tüberküloz, bronşektazi ve apse gibi bazı hastalıklarda kanamanın şiddetlenerek artma riski yüksektir.

   Görüldüğü gibi sebep ne olursa olsun kan tükürmek araştırılması, incelenmesi ve tetkik edilmesi gereken önemli bir problemdir.
   Bunun için bir uzman tarafından sağlığınız için önemli tetkikler yaptırılması gerekir…

 2. osman diyor ki:

  Hocam benim babam 2ay once anju oldu buarada sigariyida birakti ama bogazindan kan geldi ne olabilir acaba

 3. fatih diyor ki:

  hocam 3 gün önce tükrüğümde bi miktar kan geldi 5-6 kere tükürdüm su felan iççtim biraz daha tükürdüm geçti ondan sonra hiç gelmedi ağzımda biraz balgam var ve boğazlarım şiş acaba ne yapmalıyım

 4. taner diyor ki:

  dün aksam agızıma kan tadı geldi ve tükürdügümde kan gordum nedeni ne olabilir ??

 5. esma diyor ki:

  tükürüğümden kan geldi hafiften göğsüm midem arıyo

  • Deva diyor ki:

   Kan Tükürmek Nedenleri ; dişeti kanamaları gibi çok ciddi olmayan durumlardan kaynaklanabileceği gibi Akciğer kanseri, verem, bronşit, mitral darlığı veya zatürreenin habercisi de olabilir.

   Az miktarda kan tükürmek acil müdahale gerektirmese bile ihmal de edilmemelidir. Öksürük nöbetinin ardından gelen kan tükürmek, avuç dolusu ya da daha fazla kan tükürmek, nefes darlığına sebep olacak seviyede kan tükürmek vakit kaybedilmeden doktora başvurulması gereken durumlardır.

   Kan Tükürmek genelde bir hastalığın belirtisi olduğundan, kan tükürmeye neden olan unsurlar tespit ve tedavi edilirse kan tükürme kendiliğinden geçecektir.

   Bir öksürük nöbetinden sonra avuçla kan tükürmek, hasta kadar, çevresindekileri de paniğe kaptırır. Yine doktora bir telefon edip, olayın sebeplerini araştıracak çalışmaları başlatmak yeterlidir.

   Kan tükürmenin boğulmaya sebep olacak ve acil yardım gerektirecek boyutlara ermesi, çok enderdir. Akciğer tıkanması dışında Had akciğer ödemi de tehlikelidir. Özellikle bir göğüs kafesi trav­ması söz konusu ise, akciğerde bir yara açıl­mış olması ihtimali akla gelebilir.

   Akciğer enfeksiyonları Antibiyotiklerin bulunmasından sonra sıradan hastalıklar arasına giren bu tür enfeksiyonlar, zayıf kişilerde inatçı ve kesin öksürükle, balgamla ortaya çıkar. Bazı soluma güçlükleri de görülebilir.

   Enerjik ve uzun sü­reli bir antibiyotik tedavisinden sonra büyük çoğunlukla tedavi edildikleri halde, yaşlılar­da ve bazı müzmin akciğer hastalarında (müz­min bronşit, müzmin solunum yetersizliği) çok ciddi komplikasyonlara sebep olabilirler.

   Bazı hallerde ortaya çıkabilecek had solunum yetersizliğinin reanimasyon servisinde tedavisi gerekebilir. Yani solunum yetersizliği çekenlerde akciğer enfeksiyonları çabuk ve enerjik bir şekilde tedavi edilmelidir.

   Kızamık ve grip gibi bazı virüs hastalık­ları da, akciğerlerde aşırı enfeksiyona yol açabilir. İhmal, kötü sonuçlar doğurabilir. Has­sas kişiler, gribe karşı aşılanmalıdır. Hastalarda bir uyku veya koma hali, beynin oksijen sıkıntısı çektiğini veya karbo­nik gaz biriktiğini gösterir.

   Solunum yetersizliği çeken kişilerde ortaya çıkacak bütün akciğer enfeksiyonları, vakit kaybetmeden, doktora görünmeyi gerektirir.

   derhal en kısa zamanda uzman bir hekime muayene olarak gerekli tetkikleri süratle yaptırmanızı öneririm.

   • emrah diyor ki:

    hocam merhabalar ben yaklaşık üç aydır bi sıkıntı çekiyorum ilk zamanlar öksürük vardı çok aşırı öksürüyodum tutamıyodum kendimi sonradan bi kaç zman sonra öksürük geçti fakat zaman zaman ağzıma kan tadı geliyor tükürdüğümde hafif kanlı tükürüyorum bazen göğüs ağrısı çekiyorum genelde sabahları kalktığımda da aynısı oluyor acaba nedeni nedir yardımcı olursanız sevinirim..

Sizde bu konu ile ilgili soru sorun veya ek bilgi verin

Sorunuz bu konu ile ilgili değilse buraya tıklayarak yeni bir soru sorun. Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz