Vajinada ağrı

mrb hocam ben 28 yaşında 12 yıllık evliyim benim sorunum vajinamda çok şiddetli ağrı var.bu ağrı kasıklarımı idrar yollarımı ve makatı etkiliyor.şu an bile alt bölgemin tümü zonkluyor.idrar yaptıktan sonra bu ağrı dahada artıyor sürekli su içmek zorundayım biraz suya ara verince sanki vajina idrar yollarım kasıklarım kuruyormuş gibi oluyor ve ozaman daha çok zonkluyor.ben 3 yıl önce tüpbebek yaptırdım gebeliğim kürtajla neticelendi bebek karnımda ölmüştü.ve 1 yıl öncede sistoskopi oldum idrar yollarında.doktorum bana hormanlardan dolayı vajinada ve idrarın geçtiği alt tarafta bir kuruluğun oluştuğunu söyledi.ve tedavi görebileceğimi söyledi jinekoloğa gittim rahim ağzında yara vardı yarayı yaktırdım şuan herhangi bir sorun görünmüyor herşey normal görünüyor ama ben çok kötüyüm sürekli acile gidiyorum alt bölgemde çok kötü bir zonklama var arada yanmada oluyor lütfen bana yardım edin ne yapa bilirim neden kaynaklanıyor olabilir benim bu sorunum tüpbebek tedavisinden sonra başladı her adet bittikten sonra başlıyor ve 3 4 gün sonra geçiyordu ama bu defa geçmedi bir aydan beri bu sorunu hergün yaşıyorum artık kasıklarımdada ağrılarım artı arada kaşıntıda oluyor ama mantar yok dedi doktar lütfen bana bir yol gösterim ne yapa bilirim cevabınızı bekliyorum şimdiden tşkr ederim hocam.

Cevap

normalde vajinal akıntının içinde, salgı bezlerinden oluşan sıvı, dökülen hücreler, ve normal vajen mikropları bulunur.
Normal bir vajinal akıntı beyaz, saydam ve kokusuzdur. Kaşınma, yanma veya herhangi bir rahatsızlığa neden olmaz. Adet gününe göre akıntının miktarı değişebilir. Örneğin yumurtlama günlerinde artar.

Bir kadını kadın hastalıkları doktoruna getiren en sık nedenlerden biri vajenden gelen akıntılardır. Bazan akıntılar artar, kokulu olur, kaşıntılı olur.

Bu nedenle normal akıntı ile anormal akıntıyı birbirinden ayırmak gerekir.

Estrojen hormonunun azalması vajende salgının azalmasına ve doğal korunma ortamının bozulmasına neden olur. Vajenin doğal korunma ortamı asitdir. Hormon azaldıkça bu asitlik azalır ve mikropların yerleşmesi kolaylaşır. Özellikle mantarların yerleşmesi kolaylaşır. Tüm bunlar kokulu ve kaşıntılı akıntılara neden olur. Bu hallerde kadın doğum uzmanının muayenesi ve tedavisi gereklidir.

Anormal Akıntının Nedenleri şunlardır :

1) Mikroplar vajen ve vulvanın iltihaplanmasına neden olur. Kaşıntı, yanma hissi, anormal kötü koku, akıntıda belirgin artış bu iltihabın belirtileridir.

2) Menopoz sonrası mikrop olmadanda, estrojen eksikliği aynı belirtileri ortaya çıkarır.

3) En çok mantar denilen mikroplar enfeksiyona neden olur.

4) Bunun dışında trikomonas denilen parazitler ve bakteryel mikroplar akıntı nedenidir.

ayrıca bunların dışında akıntıya neden olan bazı faktörler vardır ..

5) Antibiyotikler..
Sık sık antibiyotik kullanlması vajenin savunma mekanizması olan yararlı mikropları öldürerek zararlı mikropların ortaya çıkmasına neden olurlar. Bu nedenle gerekli olmadıkça antibiyotik kullanmamak gerekir.

6) Doğum kontrol hapları..
Hormonal baskı vajende asiditiyi etkileyerek mantar oluşumunu arttırır. Ancak estrojeni düşük hap kullanıldığında bu etki azalır.

7) Şeker hastaları…
Vajene geçen fazla şeker mantarı azdırır. Bu mantarlar tedaviye dirençlidir. Yani sık sık tekrarlar.

8) Vücut direncini kıran ağır hastalıklar.

9) Aşırı temizlik tutkusu…
Özellikle deodorantlı sabun, parfüm ve spreyler vajen asitliğini bozar.

10) Vücudu sıkı saran pantolon ve çamaşırlar.

11) Enfeksiyon dışında, ender görülse de özellikle rahim ağzındaki kanser öncüsü lezyonların ve kanserlerin de yalnızca akıntı şeklinde belirti verebileceği unutulmamalı ve akıntının nedeninin aydınlatılması için kısa zamanda doktora başvurulmalıdır.

hülasa ; Yeni ortaya çıkmış, koyu sarı, yeşil, kahverengi renkli, kanlı, köpüklenen, kötü kokulu, beraberinde ağrı, idrar yaparken yanma, normal dışı kanama gibi belirtilerle seyreden bir akıntı çoğu durumda bir genital sistem sorununa işaret eder ve mutlaka doktor değerlendirmesi gerektirir. Çoğu durumda neden bir genital enfeksiyondur.

benim size önerim ; mutlaka bir kadın doğum uzmanına muayene olarak , bu vajinal yanmanın ve akıntının nedeninin tespit edilerek , tedavinizin yapılması olacaktır.

5 yorum “Vajinada ağrı

 1. Melda

  Mrb. Hpv hastasıyım.Vajinada dinmeyen ağrı, sızlama yanma ve kötü kokulu akıntım var .Psikojim bozuldu.Çare bulamıyorum doktorlar böyle olmaması gerekiyor diyorlar ama malesef dinmeyen ağrılarım var.Simir aldırtıyorum şimdilik sıkıntı yok ama kanser olacak gibi hissediyorum kendimi.Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  • Enfeksiyonlar ve cilt hastalıkları vajinal ağrıya neden olabilir. Vulvar bölge içindeki yapıların herhangi birindeki hastalık veya yaralanma da vajinal ağrıya neden olabilir. Buna ek olarak, vajinal ağrı bir bütün olarak ya da özellikle pelvik organlardaki bir sorundan kaynaklanabilir.
   Vajinal ağrının yaygın nedenleri
   Vajinal ağrının yaygın nedenleri şunlardır:
   Lateks ya da köpükler yada doğum kontrol ürünlerine karşı alerjik reaksiyonlar,
   Vulvar bölgedeki cerrahi prosedürler veya geçmişte geçirilmesi
   Cinsel istismardan kaynaklanan yaralanma
   Vulvar bölgedeki sinirlerin tahrişi
   Vulvar bölgede döküntüler
   Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar
   Deterjan, sabun ve kadınsı hijyen ürünleri gibi kimyasalların meydana getirdiği deri tahrişi
   Menopozdan sonra vajinal kuruluk
   Vajinismus (vajinal duvarın istemsiz kas spazmları)
   Mantar enfeksiyonları
   Jinekolojik vajinal ağrı nedenleri
   Sponsorlu Bağlantılar
   Vajinal ağrıya genital organları etkileyen birtakım durumlar da neden olabilir:
   Endometriozis (rahim dışında rahim astar dokunun varlığı)
   Yumurtalık kistleri veya tümörleri
   Uterus miyomları veya benign tümörler
   Vajinal ağrıların ciddi veya hayatı tehdit eden nedenleri
   Bazı durumlarda, vajinal ağrı hemen bir sağlık kuruluşu tarafından değerlendirilmesi gereken ciddi veya yaşamı tehdit eden bir durumun belirtisi olabilir. Bunlar aşağıdakileri içerir:
   Vajina, rahim, serviks veya diğer komşu organların kanserleri
   Pelvik inflamatuar hastalık (dış genital organların ciddi bir enfeksiyonu)
   Pelvik veya abdominal travma
   VAJİNAL AĞRININ KAYNAĞINI TEŞHİS ETMEK İÇİN SORULACAK SORULAR
   Vajinal ağrının kaynağını belirlemek ve size özel tedaviyi başlatabilmek için doktorunuz size birtakım sorular soracaktır. Sorulması muhtemel sorular şunlardır;
   Başka belirtileri var mı?
   Ne zamandır vajinal ağrı hissediyorsunuz?
   Ne gibi ilaçlar alıyorsunuz?
   Ne zamanları vajinal ağrı hissediyorsunuz?
   Anormal kanama geçirdiniz mi?
   VAJİNAL AĞRI NELERE YOL AÇABİLİR?
   Vajinal ağrının potansiyel komplikasyonları ağrıyı oluşturan neden bağlıdır. Yaralanma veya enfeksiyon hemen tedavi edildiğinde böyle deformite veya yaygın enfeksiyon gibi ciddi komplikasyonlar önlenebilir. Ciddi tıbbi durumlar ile ilişkili vajinal ağrı yada uzun süreli olanlar potansiyel olarak yaşamı tehdit eden komplikasyonlar olabilir.
   Altta yatan nedenin teşhis edildikten sonra doktorunuzun önerdiği ilaçlar sayesinde olası riskler önlenebilir. Tedavi edilmezse yada tedavinin yarıda bırakılması vajinal ağrının yanısıra aşağıdaki komplikasyonların gelişimine yol açabilir:
   Apse
   Kısırlık
   Sepsis (yaşamı tehdit eden bakteriyel kan enfeksiyonu)
   Cinsel işlev bozukluğu
   Kanserin yayılması
   Enfeksiyonun yayılması

 2. Duygu.K

  Merhaba,
  10 ay önce doktora genitalde sızlama (zonklama) Şikayeti ile gittim. Doktor muayenesi ve ultrason görüntülemesinin sonucunda doktor tarafından, vajinada akıntı,koku ve kaşıntı da olmadığı için iltihap vb. herhangi bir sorun olmadığı söylendi ve 1 hafta kullanılmak üzere Vajinal fitil verildi. Akabinde İlaç bitince kontrole gittiğimde, tekrar doktor muaynesi ve ultrason ile görüntüleme yapıldı, rahatsızlığım devam etmekte idi ve doktora hala neden bunun olduğunu sorduğumda ” hiç bir şey yok , yumurtalıklarda sadece biraz sıvı yoğunluğu var” dedi. bunu takiben iki ay süresince sızlama sorunum devam etti (yaza kadar- yazın nispeten daha iyi bir durumdaydım) şu an yine başa döndü ve aynı Durumdayım.Gün içerisinde sürekli olarak bir sızlama hissi yaşıyorum sanki soğuk su ile temas ediyormuş gibi , kalp atışı gibi + hiç bir akıntı (yumurtlama dönemi hariç) kaşıntı (adet döneminde oluyor ) ve kötü koku sorunum yok. Acaba neden böyle bir şey tekrarlıyor ? Ne yapmalıyım/ yapmamalıyım ?
  (Yaş 27)
  Bu konuda yardımlarınız için şimdiden sizlere çok teşekkür ederim.

 3. Hülya

  Merhaba ben çok sık sex yapan bir kadınım 27 yaşındayım ve şuan vajinamda ağrı zonklama ilişkiye girerken yanıyor acıyor sızlıyor ne yapmam gerekiyor acil lütfen teşekkür ediyorum şimdiden

  • vajinal yara olabilir kontrol etmek gerekiyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>