Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva

Anasayfa     Doktora Sor     Kadınlara Özel
Vajinada ağrı Neden Olur

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

           »

Vajinada ağrı

Soru :

mrb hocam ben 28 yaşında 12 yıllık evliyim benim sorunum vajinamda çok şiddetli ağrı var.bu ağrı kasıklarımı idrar yollarımı ve makatı etkiliyor.şu an bile alt bölgemin tümü zonkluyor.idrar yaptıktan sonra bu ağrı dahada artıyor sürekli su içmek zorundayım biraz suya ara verince sanki vajina idrar yollarım kasıklarım kuruyormuş gibi oluyor ve ozaman daha çok zonkluyor.ben 3 yıl önce tüpbebek yaptırdım gebeliğim kürtajla neticelendi bebek karnımda ölmüştü.ve 1 yıl öncede sistoskopi oldum idrar yollarında.doktorum bana hormanlardan dolayı vajinada ve idrarın geçtiği alt tarafta bir kuruluğun oluştuğunu söyledi.ve tedavi görebileceğimi söyledi jinekoloğa gittim rahim ağzında yara vardı yarayı yaktırdım şuan herhangi bir sorun görünmüyor herşey normal görünüyor ama ben çok kötüyüm sürekli acile gidiyorum alt bölgemde çok kötü bir zonklama var arada yanmada oluyor lütfen bana yardım edin ne yapa bilirim neden kaynaklanıyor olabilir benim bu sorunum tüpbebek tedavisinden sonra başladı her adet bittikten sonra başlıyor ve 3 4 gün sonra geçiyordu ama bu defa geçmedi bir aydan beri bu sorunu hergün yaşıyorum artık kasıklarımdada ağrılarım artı arada kaşıntıda oluyor ama mantar yok dedi doktar lütfen bana bir yol gösterim ne yapa bilirim cevabınızı bekliyorum şimdiden tşkr ederim hocam.

Cevap

normalde vajinal akıntının içinde, salgı bezlerinden oluşan sıvı, dökülen hücreler, ve normal vajen mikropları bulunur.
Normal bir vajinal akıntı beyaz, saydam ve kokusuzdur. Kaşınma, yanma veya herhangi bir rahatsızlığa neden olmaz. Adet gününe göre akıntının miktarı değişebilir. Örneğin yumurtlama günlerinde artar.

Bir kadını kadın hastalıkları doktoruna getiren en sık nedenlerden biri vajenden gelen akıntılardır. Bazan akıntılar artar, kokulu olur, kaşıntılı olur.

Bu nedenle normal akıntı ile anormal akıntıyı birbirinden ayırmak gerekir.

Estrojen hormonunun azalması vajende salgının azalmasına ve doğal korunma ortamının bozulmasına neden olur. Vajenin doğal korunma ortamı asitdir. Hormon azaldıkça bu asitlik azalır ve mikropların yerleşmesi kolaylaşır. Özellikle mantarların yerleşmesi kolaylaşır. Tüm bunlar kokulu ve kaşıntılı akıntılara neden olur. Bu hallerde kadın doğum uzmanının muayenesi ve tedavisi gereklidir.

Anormal Akıntının Nedenleri şunlardır :

1) Mikroplar vajen ve vulvanın iltihaplanmasına neden olur. Kaşıntı, yanma hissi, anormal kötü koku, akıntıda belirgin artış bu iltihabın belirtileridir.

2) Menopoz sonrası mikrop olmadanda, estrojen eksikliği aynı belirtileri ortaya çıkarır.

3) En çok mantar denilen mikroplar enfeksiyona neden olur.

4) Bunun dışında trikomonas denilen parazitler ve bakteryel mikroplar akıntı nedenidir.

ayrıca bunların dışında akıntıya neden olan bazı faktörler vardır ..

5) Antibiyotikler..
Sık sık antibiyotik kullanlması vajenin savunma mekanizması olan yararlı mikropları öldürerek zararlı mikropların ortaya çıkmasına neden olurlar. Bu nedenle gerekli olmadıkça antibiyotik kullanmamak gerekir.

6) Doğum kontrol hapları..
Hormonal baskı vajende asiditiyi etkileyerek mantar oluşumunu arttırır. Ancak estrojeni düşük hap kullanıldığında bu etki azalır.

7) Şeker hastaları…
Vajene geçen fazla şeker mantarı azdırır. Bu mantarlar tedaviye dirençlidir. Yani sık sık tekrarlar.

8) Vücut direncini kıran ağır hastalıklar.

9) Aşırı temizlik tutkusu…
Özellikle deodorantlı sabun, parfüm ve spreyler vajen asitliğini bozar.

10) Vücudu sıkı saran pantolon ve çamaşırlar.

11) Enfeksiyon dışında, ender görülse de özellikle rahim ağzındaki kanser öncüsü lezyonların ve kanserlerin de yalnızca akıntı şeklinde belirti verebileceği unutulmamalı ve akıntının nedeninin aydınlatılması için kısa zamanda doktora başvurulmalıdır.

hülasa ; Yeni ortaya çıkmış, koyu sarı, yeşil, kahverengi renkli, kanlı, köpüklenen, kötü kokulu, beraberinde ağrı, idrar yaparken yanma, normal dışı kanama gibi belirtilerle seyreden bir akıntı çoğu durumda bir genital sistem sorununa işaret eder ve mutlaka doktor değerlendirmesi gerektirir. Çoğu durumda neden bir genital enfeksiyondur.

benim size önerim ; mutlaka bir kadın doğum uzmanına muayene olarak , bu vajinal yanmanın ve akıntının nedeninin tespit edilerek , tedavinizin yapılması olacaktır.

Etiketler:

08 Ağustos 2011

“Vajinada ağrı” için 3 Yorum

 1. Duygu.K diyor ki:

  Merhaba,
  10 ay önce doktora genitalde sızlama (zonklama) Şikayeti ile gittim. Doktor muayenesi ve ultrason görüntülemesinin sonucunda doktor tarafından, vajinada akıntı,koku ve kaşıntı da olmadığı için iltihap vb. herhangi bir sorun olmadığı söylendi ve 1 hafta kullanılmak üzere Vajinal fitil verildi. Akabinde İlaç bitince kontrole gittiğimde, tekrar doktor muaynesi ve ultrason ile görüntüleme yapıldı, rahatsızlığım devam etmekte idi ve doktora hala neden bunun olduğunu sorduğumda ” hiç bir şey yok , yumurtalıklarda sadece biraz sıvı yoğunluğu var” dedi. bunu takiben iki ay süresince sızlama sorunum devam etti (yaza kadar- yazın nispeten daha iyi bir durumdaydım) şu an yine başa döndü ve aynı Durumdayım.Gün içerisinde sürekli olarak bir sızlama hissi yaşıyorum sanki soğuk su ile temas ediyormuş gibi , kalp atışı gibi + hiç bir akıntı (yumurtlama dönemi hariç) kaşıntı (adet döneminde oluyor ) ve kötü koku sorunum yok. Acaba neden böyle bir şey tekrarlıyor ? Ne yapmalıyım/ yapmamalıyım ?
  (Yaş 27)
  Bu konuda yardımlarınız için şimdiden sizlere çok teşekkür ederim.

 2. Hülya diyor ki:

  Merhaba ben çok sık sex yapan bir kadınım 27 yaşındayım ve şuan vajinamda ağrı zonklama ilişkiye girerken yanıyor acıyor sızlıyor ne yapmam gerekiyor acil lütfen teşekkür ediyorum şimdiden

Sizde bu konu ile ilgili soru sorun veya ek bilgi verin

Sorunuz bu konu ile ilgili değilse buraya tıklayarak yeni bir soru sorun. Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz