Vajinada beyaz parçalar

İyi günler. benim vajinamın giriş kısmında beyaz parçacıklar var. şekil olarak bir yuvarlak çizmiş bu parçalar. çok kaşıntı var ve hafif ağrı var. iki üç gündür çok fazla akıntı da oluyor. koku yok. bu hastalık ne olabilir ve rahatlatacak bir krem tarzı ilaç var mıdır?
teşekkürler

Online Doktora sor

30 yorum “Vajinada beyaz parçalar

 1. Gülnur

  Merebalar. Ben yeni evliyim vajinamda mantar enfeksiyonu var diye korkuyorum nereye hangi hastahaneye başvurabilirim yabanciyim bilgim yok lutfen yardımcı olun

  • Vajinal mantar enfeksiyonu, kadınlarda çok yaygın görülen bir enfeksiyon türüdür. Vajinada bölgesel yanma, kaşınma, alışılmadık yoğun beyaz bir akıntı, sık idrara çıkma ve cinsel ilişki sırasında ağrı gibi belirtileri ile ortaya çıkar. Bu soruna yol açan mikropların en sık görüleni Candida albicans adı verilen bir maya hücresidir. Vakaların %90’ından fazlasına bu mantarın neden olduğu saptandığı için vajinal mantar enfeksiyonları genelde vajinal kandidiyazis şeklinde tanımlanır. Sağlıklı bir vajinada bazı bakteri ve maya hücreleri bulunur. Ancak, bakteri ve mantar dengesi değiştiğinde, maya hücreleri çoğalabilir ve enfeksiyona neden olur. Stres, gebelik, bağışıklık sistemini etkileyen hastalıklar, antibiyotik kullanımı, bazı doğum kontrol hapları, yanlış hijyenik ürün ve iç çamaşırı kullanımı Candida maya hücrelerinin artmasına neden olabilir.
   Vajinal mantar cinsel yolla bulaşan hastalıklar kategorisinde değildir. Cinsel olarak aktif olmayan kadınlar da bu problemi yaşayabilir. Bu hastalık bir kadın hastalığı olarak bilinse de erkeklerde de görülebilir ve kadınlarda olduğu gibi ilaçla tedavi edilebilir. Bu hastalığa yakalanmış bir erkek, cinsel partnerine bu mantarı bulaştırabilir.

   Vajinal mantar enfeksiyonunun tedavisi kolaydır, ilaçlar ile etkili bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Tedavi sonucunda birkaç gün içinde rahatlama sağlanır ama bazı ağır vakalarda bu süre biraz daha uzayabilir. Tekrarlayan mantar enfeksiyonlarınız varsa – bir yıl içinde dört veya daha fazla – daha uzun bir tedavi kürüne ve bir bakım planına ihtiyacınız olabilir. Vajinal enfeksiyonunuz olduğunu düşünüyorsanız doğru teşhis ve tedavi için uzman bir doktorla görüşmeniz gerekir.

   Çünkü vajinal mantar enfeksiyonunun belirtileri diğer vajinal enfeksiyonlara ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara benzer. Bir mantar enfeksiyonu değil daha ciddi bir enfeksiyonunuz varsa, bu durum önemli sağlık sorunlarına yol açabilir.

   Vajinal Mantar Enfeksiyonu belirtileri
   Vajinal kaşıntı
   Vajina çevresinde şişme
   İdrara çıkarken ya da cinsel ilişki sırasında ağrı veya yanma
   Kırmızılık
   Vajinal döküntü
   Vajinal ağrı
   Beyazımsı gri ve yoğun vajinal akıntı
   Bazı kadınlarda vajinal akıntı peynir gibi görününebilir
   Bu belirtilerin adet döneminden önceki hafta olma olasılığı daha yüksektir. Genellikle maya enfeksiyonu tedavi edilmediği zaman belirtiler şiddetlenebilir

   Komplike vajinal mantar enfeksiyonu belirtileri
   Aşağıdaki durumlarda ağır ve komplike bir mantar enfeksiyonunuz olabilir ve en kısa zamanda uzman bir doktora görünmeniz gerekir:

   Kızarıklık, şişme ve kaşıntı semptomlarınız çok yoğun ve rahatsızlık veriyorsa
   Çatlak ve yaralar oluşmuşsa
   Yılda dört veya daha fazla sayıda mantar enfeksiyonu geçiriyorsanız
   Enfeksiyon Candida albicans mantarından başka bir mantardan kaynaklanıyorsa
   Hamileyseniz
   Kontrolsüz şeker hastalığınız varsa
   Bağışıklık sisteminiz zayıfsa, HIV enfeksiyonu, kullandığınız bazı ilaçlar veya koşullar nedeniyle zayıflamışsa
   Vajinal enfeksiyon nedeniyle ne zaman doktora gitmeliyim?
   Mantar enfeksiyonu belirtilerini ilk defa gördüğünüzde
   Bir mantar enfeksiyonu geçirip geçirmediğinizden emin değilseniz
   Semptomlarınız, reçetesiz antifungal vajinal krem veya fitillerle tedavi edildikten sonra kaybolmamışsa
   Yukarıda bahsedilen komplike mantar enfeksiyonu belirtilerini gözlemliyorsanız
   veya diğer semptomlar görülüyorsa
   Erkekler mantar enfeksiyonları geçirir mi ve belirtileri nelerdir?
   Kadınlarda vajinal mantar enfeksiyonuna neden olan Candida albicans maya hücresi, erkeklerde de penis başında benzer bir enfeksiyona sebep olabilir. Şeker hastalığı olan, uzun süre antibiyotik kullanan veya sünnet edilmemiş erkekler bu enfeksiyona daha yatkındır. Sünnet edilmeyen erkeklerin sünnet derisinin altını düzgün bir şekilde temizlemeleri gerekir. Sünnet derisinin sıcak, nemli kıvrımları mantarın gelişmesi için mükemmel bir ortamdır. Alanı temiz ve kuru tutmak, bir enfeksiyonu önlemeye yardımcı olabilir, ancak belirtiler ortaya çıkarsa bir uzman doktorun gidilmesi gerekir.

   Mantar enfeksiyonu olan bir erkeğin herhangi bir belirtisi olmayabilir fakat bazen aşağıdaki belirtiler görülebilir:

   Penisin ucunda kırmızılık veya kaşıntı
   Hafif akıntı
   İdrar yaparken ağrı
   Vajinal mantarın enfeksiyonunun nedenleri nelerdir?
   Vajinal mantara sebep olan candida albicans mantarı, vajinal bölgede doğal olarak bulunan bir mikroorganizmadır. Laktobasil (süt basilleri) bakterileri bu mantarların çoğalmasını kontrol altında tutar. Fakat sisteminizde bir dengesizlik varsa, bu yararlı bakteri etkili bir şekilde çalışmaz. Bu, candida albicans mantarlarının aşırı çoğalmasına neden olur. Sisteminizde oluşan bu dengesizliğe sebep olabilen faktörler şunlardır:

   Vajinanızdaki laktobasil bakterileri azaltan antibiyotik kullanımı
   Gebelik
   Kontrolsüz şeker hastalığı
   Spiral kullanımı
   Zayıf bağışıklık sistemi
   Östrojen düzeyini arttıran doğum kontrol hapı veya hormon tedavisi
   Kemoterapi
   Kortizon tedavisi
   Şekerli gıda tüketmek ve kötü beslenme alışkanlıkları
   Obezite
   Adet döngünüze yakın hormonal dengesizlik
   Stres
   Uyku eksikliği
   Parfümlü vajinal hijyen spreyleri ya da benzer ürünler kullanmak
   Vajinanın hava almasına engel olabilecek iç çamaşırları ya da bazı pedler
   Vajinal mantar enfeksiyonu bazı cinsel aktiviteler, özellikle de oral-genital cinsel ilişki sonrasında ortaya çıkabilir. Bununla birlikte bu hastalık cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon değildir. Cinsel olarak aktif olmayan kadınlar bile maya enfeksiyonları geliştirebilir.

   Vajinal mantar tedavisiyle hangi uzmanlık alanı ilgilenir?
   Aile hekimliği doktorları, dahiliyeciler ve çocuk doktorları da dahil olmak üzere birincil bakım uygulayıcıları, hepsi mantar enfeksiyonlarını tedavi edebilir. Fakat vajinal mantar enfeksiyonuna yakalandıysanız bir kadın doğum doktoruna (Jinekolog) görünebilirsiniz. Geçmişte de bir mantar enfeksiyonu tedavisi aldıysanız ve aynı doktora gidecekseniz doktorunuz sizi yeniden görmeden tedaviyi telefonla da tekrarlayabilir.

   Doktora gitmeden önce yapılması faydalı işlemler

   Gözlemlediğiniz belirtilerin bir listesini yapın ve ne kadar süredir bu sıkıntıları yaşadığınızı not alın
   Gördüğünüz farklı tedaviler ve kullandığınız ilaçlar, vitaminler veya takviyeler varsa isimlerini ve önemli olduğunu düşündüğünüz tıbbi bilgileri not edin
   Tampon kullanmayın. Böylece doktorunuz vajinal akıntınızı değerlendirebilir
   Doktorunuzun vaktinin kısıtlı olmasın durumunu göz önünde bulundurun ve sormak istediğiniz soruların en önemlilerini seçin ve bir liste yapın
   Doktorunuza neler sorabilirsiniz?
   Mantar enfeksiyonlarını nasıl önleyebilirim?
   Hangi belirtilere dikkat etmeliyim?
   İlaç kullanmam gerekiyor mu?
   Eşim ya da cinsel partnerim de teşhis ve tedavi sürecine dahil edilmeli mi?
   Hastalığımı tedavi edecek reçetesiz ürünler var mı?
   Tedaviden sonra belirtilerim geri dönerse ne yapabilirim?
   Vajinal mantar enfeksiyonu nasıl teşhis edilir?
   Mantar enfeksiyonlarının teşhisi basittir. Doktorunuz hastalığınızı doğru teşhis etmek ve etkili tedavi uygulayabilmek adına size bazı sorular soracaktır. Bir sonraki adım pelvik muayenedir. Doktorunuz dış genital bölgenizi muayene eder ve enfeksiyon belirtilerini gözlemler. Daha sonra, vajina ve serviks bölgesini inceleyebilmek için vajinanıza, vajinal duvarları açık tutmaya yarayan bir alet (spekulum) yerleştirir. Ayrıca bulaşma olup olmadığını anlamak için vajina çevresindeki bölgeye de bakacaktır.

   Doktorunuz fiziksel muayenede gördüklerine bağlı olarak, vajinanızdan bazı örnekler alıp laboratuvara gönderebilir. Laboratuvar testleri genellikle düzenli enfeksiyon geçiren ya da tedaviye yanıt vermemiş enfeksiyonu olan hastalarda tercih edilir. Bu tip hastalarda mantar tipinin belirlenmesi etkili tedavi için önemlidir.

   Vajinal mantar enfeksiyonu nasıl tedavi edilir?
   Vajinal mantar tedavisinde, ağızdan alınan tabletler, vajinal bölgeye uygulanan süpozituvar (fitil) ilaçlar ve dış genital bölgeye sürülen antifungal kremler kullanılır. Aşağıdaki durumlarda doktorunuzun teşhisi ve tavsiyesi olmadan sadece reçetesiz ürünlerle kendiniz tedavi uygulayabilirsiniz:

   Belirtileriniz hafifse ve ağrınız yoksa
   Hamile değilseniz
   Belirtilerinizin bir vajinal mantar enfeksiyonundan kaynaklandığından eminseniz
   Eğer size daha önce hiç vajinal mantar enfeksiyonu teşhisi konmamışsa doktorunuza danışın.
   Cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyona (CYBE) maruz kalmadıysanız
   Birden fazla tekrarlayan enfeksiyona sahip değilsiniz

   Kendi kendine tedavi, zaman zaman riskli olabilir. Çünkü vajinal mantar enfeksiyonu belirtileri, cinsel yolla bulaşan diğer hastalıkların belirtileriyle benzerlik gösterebilir ve böyle bir durumda farklı bir tedavi uygulanması gerekecektir. Bu nedenle her durumda doktora gitmek çok daha faydalı olacaktır. Her mantar enfeksiyonu farklıdır, bu nedenle doktorunuz sizin için en iyi tedaviyi önerecektir.

   Basit mantar enfeksiyonları
   Basit mantar enfeksiyonları için, doktorunuz genellikle antifungal bir krem, merhem, tablet veya süpozituvarın 1-3 günlük bir reçetesini yazacaktır. Bu ilaçlar reçeteli veya reçetesiz olabilir. Genelde uygulanan tedavi yöntemleri şöyledir:

   Kısa süreli vajinal terapi: Antifungal ilaçlar krem, merhem, tablet ve süpozituvar olarak sayılabilir. Bir, üç veya yedi gün süren bir antifungal tedavi kürü genellikle bir mantar enfeksiyonunu temizler. Butokonazol (Gnazol-1), klotrimazol (Gyne-Lotrimin), mikonazol (Monistat 3) ve terkonazol (Terazol 3) de dahil olmak üzere bir takım ilaçların tedavide etkili olduğu gözlenmiştir. Bunların bazıları reçeteli, bazıları da reçetesiz ilaçlardır.
   Tek doz oral ilaç: Doktorunuz, tek doz oral olarak kullanılacak antifungal bir ilaç reçete edebilir. Veya, şiddetli semptomları gidermek için üç ayrı aralıklarla iki tek doz kullanmanızı önerebilir.
   DİKKAT! Oral antifungal ilaçlar hamile kadınlar tarafından kullanılmamalıdır. Ayrıca ağız yoluyla alınan ilaçların mide bulantısı, baş ağrısı ya da karın ağrısı gibi yan etkileri olabilir.

   Krem ya da fitille tedavi: Reçetesiz antifungal vajinal fitiller ve kremler birçok kadın için etkilidir ve bunlar gebelik sırasında güvenli bir seçimdir. Tedavi genellikle üç ila yedi gün arasında sürer.
   Tedavi sürecinde ilaçların hafif yanma ya da tahriş gibi yan etkileri olabilir. Fitiller ve kremler yağ bazlı olduğundan, lateks prezervatiflerini ve diyaframları potansiyel olarak zayıflatabilirler. Bu yüzden doktorunuz size alternatif bir doğum kontrol yöntemi önerebilir.

   Basit mantar enfeksiyonu olan hastalar, tedavi sürecini doktorları ile takip etmelidir. Belirtileriniz iki ay içinde geri dönüyorsa, takip etmek gerekecektir.

   Şiddetli vajinal mantar enfeksiyonları
   Eğer belirtileriniz şiddetliyse doktorunuz size özel farklı bir tedavi yöntemini tercih edecektir. Şiddetli mantar enfeksiyonlarında takip edilen olası tedaviler şunlardır:
   Uzun süreli vajinal tedavi: Yedi ila 14 gün boyunca azol ilacı içeren bir tedavi kürü, bir mantar enfeksiyonunu başarıyla temizleyebilir.

   14 günlük krem, merhem, tablet veya süpozituvar vajinal tedavi
   İki veya üç doz flukonazol (Diflucan)
   Flukonazolün (Diflucan) haftanın altı günü altı hafta boyunca uzun süreli kullanımı
   Topikal antifungal ilaçların uzun süreli kullanımı
   Enfeksiyonunuz 2 aylık tedaviden sonra ya da 1 yıl içinde 4 kere tekrar ediyorsa: 6 aydan 1 yıla kadar sürebilecek uzun bir tedavi uygulanabilir
   Cinsel partnerinizde mantar enfeksiyonu olup olmadığını test etmek gerekebilir
   Şüphelendiğiniz bir durum varsa cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanın
   Vajinal mantar enfeksiyonunda bitkisel ve alternatif tedaviler
   Hangi doğal ve alternatif tedaviler mevcuttur? Vajinal mantar enfeksiyonunda eğer reçeteli ilaç kullanmayı tercih etmezseniz doktorunuzun da onayıyla doğal ilaçlarla tedaviyi deneyebilirsiniz. Doktorunuzun da onaylaması önemlidir çünkü bazı şifalı otlar, alabileceğiniz ilaçlarla etkileşime girebilir veya istenmeyen yan etkilere neden olabilir.

   Vajinal mantar enfeksiyonu tedavisi için doğal ürünler
   Yoğurt: Yoğurtta, vajinayı sağlıklı tutan probiyotik laktobasillerden bol miktarda bulunur. Ancak çalışmalar günlük olarak bir fincan yediğinizde vajinal mantar enfeksiyonu tedavisi için herhangi bir fayda sağladığını etkili bir şekilde ispatlayamamıştır. Ancak yakın tarihli bir İtalyan araştırmasında, probiyotik tablet doğrudan vajinaya yerleştirildiğinde (7 gece boyunca günde bir defa, sonra her 3 gecede bir 3 hafta boyunca ve sonra haftada bir kez) mantar enfeksiyonunu % 87 oranında tedavi ettiği gözlemlendi.
   Yoğurt fitilinin hazırlanması: Plastik bir eldivenin parmaklarına yoğurdu koyun ve dondurun. Her gece yatmadan önce fitil olarak uygulayın

   Hindistancevizi yağı: Hindistan cevizi yağı, yüzyıllar boyunca Hindistan’da topikal olarak kullanılan doğal bir antibakteriyel maddedir. Yağı vajinanın içine uygulayabilmek için steril bir tamponu yağa batırıp vajinaya sokup çıkarın. Bunu her gece 4-5 kez uygulayabilirsiniz. Ayrıca yemeklerinizde doğal hindistancevizi yağını kullanın.
   Çay ağacı yağı: Günümüzde İtalya’da mantar enfeksiyonu tedavisinde onaylanmış bir yöntemdir. Pelvis alanını ıslatmak için bir 1 kova suya 10 damla eklenebilir. Alternatif olarak hindistancevizi yağında olduğu gibi tamponla uygulanabilir. Çay ağacı yağını alırken yağın alkolle seyreltilmediğinden emin olun
   Borik asit vajinal fitiller: Bazı uzmanlar vajinal borik asit kapsüllerini, özellikle reçeteli veya reçetesiz antifungal mantar enfeksiyonu ilaçları ile tedavi edilemeyen enfeksiyonlarda bir tedavi seçeneği olarak önerebilir. Borik asit, antifungal ve antiviral özelliklere sahip beyaz, kristalin bir kimyasal maddedir. Çeşitli ilaç ürünlerinde kullanılır ve reçetesiz olarak da bulunur.
   Sarımsak: Yukarıdaki önerilerin hiçbiri sorunu çözmezse, daha ciddi bir müdahalede bulunmak zorunda kalabilirsiniz. Yatmadan önce soyulmuş bir diş çiğ sarımsak alın, tüm yüzeyini çatalla zedeleyin ve fitil olarak vajinaya uygulayın.

   Vajinal mantar enfeksiyonlarından korunma yolları ve yöntemleri
   Meyve, sebze, kepekli tahıllar ve yağsız süt ürünleri ile dengeli bir diyetle beslenin
   Kan şekerinizi kontrol altında tutun
   Gereksiz antibiyotik kullanımından kaçının
   Yoğurt yiyin veya probiyotik takviye kullanın
   Pamuk, keten veya ipek gibi doğal kumaşlar giyin
   İç çamaşırı sıcak suyla yıkayın
   Sıkı pantolon, külotlu çorap, tayt gibi sizi havasız bırakan kıyafetlerden kaçının
   Kadınsı deodorant veya kokulu tamponlar veya pedler kullanmayın
   Sıcak suyla dolu küvet içinde oturmak veya sık sık sıcak duş almaktan kaçının
   Vajinal bölgenizi temiz tutun. Temizlik için hafif, kokusuz sabun ve su kullanın
   Tuvaleti sonra, makattan vajinaya veya idrar yoluna mantar veya bakteri yaymaktan kaçınmak için önden arkaya silin
   Vajinal bölgenizi kuru tutmaya yardımcı olan ve sıcaklık ve nem tutmayan pamuklu iç çamaşırı giyin. İç çamaşırı olmadan uyumayı deneyin.
   Islak mayonuzu hemen değiştirin
   Pedleri veya tamponları sık sık değiştirin
   Vajinal deodorant sprey veya toz kullanmayın. Bu maddeler vajinanızdaki organizmaların normal dengesini değiştirebilir

 2. Hatice

  Merhabalar.
  2 3 gündür kaşıntım vardı batmaya da başladı ağrı da yapıyor Vajinamın iç kısmı bembeyaz. İltihap mı yoksa mantar mı bilmiyorum çok tedirgin oldum. Sizden bir öngörü alabilir miyim. Zindan ediyor hayatı üstüne oturamıyorum:((

  • Vajinal mantar enfeksiyonu, kadınların % 75’lik kısmının hayatında en az bir kere karşılaştığı yaygın bir hastalıktır. Vajinal mantar enfeksiyonlarına yol açan mikroorganizmalardan en sık görüleni Candida albicans adı verilen bir maya hücresidir. Vakaların %67-95’inde bu mantar hücresi sorumlu olarak bulunduğundan, vajinal mantar enfeksiyonları genelde vajinal kandidiyazis şeklinde tanımlanır. Vakaların yaklaşık %10-15’inde Torulopsis glabrata gibi diğer Candida türleri de etken olabilir.

   MANTAR ENFEKSİYONUNUN OLUŞMA ŞEKLİ

   Mantar enfeksiyonu genellikle başka yerden bulaşmaz. Kadının kendi normal vajinal floralarında bulunan mantar hücreleri çeşitli nedenlerle vücut direnci düştüğünde çoğalıp aktif hale gelerek vaginit oluştururlar.

   Vajenin en önemli özelliklerinden birisi de zararlı bakterilere karşı savunmada yer alan ve laktobasil adı verilen yararlı bakterileri kendi florasında içermesidir. Laktobasillere süt basilleri adı da verilmektedir.

   Laktobasiller vajenin asit PH’sinde üreme özelliği göstererek vajeni zararlı mikroplardan adeta korurlar.

   Laktobasillerin sayıca azaldığı pek çok durumda vajen enfeksiyonları (vaginitler) görülebilecektir. Örneğin antibiotik kullanımı sonucunda vajinal mantar oluşmasının nedeni de budur.

   Antibiotik kullanımı sonrası (en sık etkili olan antibiyotikler tetrasiklin ve penisilin grubu ilaçlardır), stres yada yorgunlukla direncin düşmesiyle ortaya çıkan fırsatçı bir enfeksiyondur.
   Çok nadiren cinsel temasla geçebildiği de sanılmaktadır. Erkek semeninde üretilemediği için cinsel yolla bulaşan bir hastalık olarak her doktor tarafından kabul edilmez. Ancak yapılan araştırmalarda eşlerin benzer tipte mantar hücresi taşıdıkları saptandığı için bazı hekimler tedavide eş tedavisi de uygulamayı uygun görmektedirler. Vajinal mantar bulunan bir kadından eşine mantar hastalığı bulaşabilir, fakat hastalık erkekte çoğunlukla hiç bir şikayete neden olmaz ya da ufak yanma hissi şeklinde kendini belli edebilir. Bir kadın hastalığı olarak düşünülen vajinal mantar, özellikle sünnetsiz erkeklerde de görülebilen bir hastalıktır. Bununla birlikte, bazı durumlarda erkek cinsel organında da aşınma ve çatlaklara neden olabilir.

   MANTAR ENFEKSİYONUNUN BELİRTİLERİ

   Normal vajen salgısı kokusuzdur ve kaşıntıya neden olmaz. Miktarı çamaşırı ıslatacak kadar bol değildir. Gebelerde ve doğum kontrol hapı kullananlarda salgı miktarı artmaktadır. Vajinal mantar enfeksiyonunun en önemli ve en sık görülen belirtisi özellikle geceleri artan ve huzursuzluk veren kaşıntıdır.

   Bu kaşıntı özellikle sıcak etkisi ile artar. Kaşımaya bağlı olarak vulva derisinde soyulmalar ve küçük kanamalar olabilir. Fazla kaşıma nedeniyle deride oluşan çatlaklar da ikincil bir bakteri enfeksiyonunu davet eder. Bazı durumlarda ise genital bölgedeki kaşıntının nedeni mantar enfeksiyonu değildir, bölgesel allerjik bir reaksiyon olabilir. Vulva ve vajinada kızarıklık ve şişlik olabilir.

   Bazen de olay tümüyle psikolojik kökenlidir.

   Hastaların çoğunda dış genital organlarda yanma vardır. İdrar yaparken, idrarın değdiği bölgelerde şiddetli yanma hissi olur ve o bölge kızarır. Bazı hastalarda cinsel ilişki esnasında ağrı ve yanma olabilir. Ağrıdan dolayı kadınlar cinsel ilişkiden kaçınırlar.

   Normalden farklı, kokusuz, zaman zaman kalın ve kütleler halinde, bazen beyaz ya da gri renkte, sulu akıntı olmaktadır. Fakat akıntının olması her zaman bir kural değildir ve her zaman akıntı olmayabilir. Eğer mevcut ise bu akıntı beyaz renkli ve içerisinde süt ya da peynir kesiği şeklindedir. Bu mantarın neden olduğu akıntı tipi, kadından kadına değişir. Bazı kadınlarda yalnızca beyaz, sulu, hafif bir akıntı olur. Bazıları ise vajinalarında kuruluk hissinden yakınırlar. Sık sık da vajina giriminde sulu bir akıntı ile karışmış şekilde peynirimsi, beyaz, pomad şeklinde parçalar, olur. Akıntı fazla olursa, venüs dağından rektumun gerisine kadar yayılan ve bacak aralarını da kapsayan yaygın bir kaşıntılı kızarıklığa neden olabilir.

   Akıntıda kötü koku görülmez. Kokunun olması kandidiazise eşlik eden ikinci bir enfeksiyonun varlığını akla getirmelidir.

   Vajina duvarında mantar plakları bulunabilir. Bunların görülmesi kandidiazis için tipiktir.

   VAJİNADA MANTAR ENFEKSİYONUNUN TANISI

   Mantar tanısı için vajinal muayene yeterlidir. Doktor tarafından vaginadaki mantar plaklarının görülmesi ve hastanın şikayetleri tanı için yeterli olmaktadır. Kaşımaya bağlı olarak vulva derisinde soyulmalar ve küçük kanamalar olabilir ve doktor tarafından bunlar da değerlendirilmektedir. Bazen alınan smear testinde hastanın belirgin bir şikayeti olmamasına rağmen mantar hücreleri görülebilmektedir. Vajinal kandidiazisde kültür almanın rolü yoktur. Bunun yerine alınan akıntı örneğinin potasyum hidroksil ile muamele edildikten sonra mikroskop altında incelenmesi ve tipik mantar psödohiflerinin görülmesi tanıyı kesinleştirir.

   Bazı durumlarda hiçbir şikayeti olmayan bir kadının genel jinekolojik muayenesinde veya alınan papsmear örneğinde mantar saptanabilmektedir. Böyle bir durumda doktorların bir kısmı mutlak tedavi önermekte, bir kısmı ise şikayet oluşturmayan mantarlara ilaçla müdahale etmenin gerekli olmadığı görüşünü taşımaktadırlar. Hangi yaklaşımın doğru olduğu net olarak bilinmemekle birlikte mantarların vajinada hiçbir belirti oluşturmadan yıllarca yaşayabildiği bilinmektedir. Dahası, şikayet oluşturmayan bu mantar hücrelerini genital sistemden atmaya çalışmak kadını sonraki yaşamında mantar enfeksiyonundan muaf tutmamaktadır.

   VAJİNAL MANTARI KOLAYLAŞTIRAN FAKTÖRLER

   -Geniş spektrumlu antibiyotikler, vajina PH’ sını bozarak ve iyi huylu bakterileri (normal vajinal florayı) yok ederek mantar oluşumuna sebep olurlar.

   -Şeker hastalığı; kan şeker düzeylerinin dengesiz seyrettiği kontrolsüz diabette idrar ve vajinal salgılarda şeker düzeyleri artar, bu da mantar için uygun bir ortam hazırlar.

   -Gebelik, özellikle gebeliğin son 3 ayında hücresel bağışıklığın azalması, vagina PH’sının, floranın gebelik hormonlarına bağlı değişmesi ile kandida gelişimi kolaylaşır. Yine gebelikte vajinada glikojen adı verilen maddenin artışı da bu olayı hızlandır.

   -Bağışıklık sisteminin baskılanması. İlaçlar ya da sistemik hastalıklar sonucu hücresel bağışıklık sisteminin baskılanması kandidiazisi hızlandırır.

   -Hormon kullanımı, östrojen ve progesteron içeren ilaçların alımı kandidiazis görülme oranını arttırır.

   -Doğum kontrol hapları, vajinal florayı değiştirerek mantar oluşumu için zemin hazırlarlar.

   -Spiral, tüm genital enfeksiyonları arttırabildiği gibi mantar oluşumunu da kolaylaştırmaktadır.

   -Naylon iç çamaşırları kullanımı, vajina ve dış genital organdaki nem oranını arttırarak mantar oluşumuna yardımcı olurlar.

   -Devamlı hijyenik ped kullanımı, naylon iç çamaşırları gibi nem oranını arttırarak mantar oluşumunu kolaylaştırırlar.

   -Şişmanlık, kronik servisit , radyasyon, rahim ağzı yaraları.

   -Metabolik hastalıklar, tiroid hormonu bozukluğu gibi hastalıklar kandidiazis için uygun zemin hazırlar

   -Şekerli gıda tüketimi. Kanda artan şeker oranı mantar hücre çoğalımını arttırır.

   VAJİNAL MANTAR ENFEKSİYONUNUN TEDAVİSİ

   Öncelikle mantar oluşumuna zemin hazırlayan faktörleri ortadan kaldırmak gerekir.

   Tedavide, ağızdan tablet şeklinde yutulanlar, vajinal bölgeye uygulananlar ve dış genital bölgeye sürülen ilaçlar kullanılır. Başarı olasılığı oldukça yüksektir. Bir kesimde başarılı olunamıybilir yada nüks eder. Bu durumlarda uzun süreli baskılayıcı tedaviler uygulanabilir.

   Bazı durumlarda tek kullanımlık tabletlere direnç gelişebiliyor. Bu durumlarda hastanın önceden mutlaka karaciğer fonksiyonlarının test edilip, günde iki kez 10-20 günlük kullanım şeklinde tedaviler yapılabilir.

   Hastaların % 5-25’lik kısmında hastalık ileri dönemlerde tekrarlayabilir. Yılda en az dört kez aynı tablo tekrarlar ise rekürren kandidiazisten söz edilebilir. Mantarın vajinadaki sağlam dokuda derinlere ilerlemesi ve sessiz kalarak ilaçlardan da etkilenmemesi buna neden olabilir.

   Bir kadın sık sık mantar oluyorsa ters giden bir şeyler olmalı, mutlaka kendinin ya da eşinin hatalı uygulamaları vardır.

   Vajina hücreleri sürekli bir yenilenme içinde bulunduğundan üstteki hücreler dökülüp alttaki hücreler yüzeye çıktıkça bu mayalarda yüzeye yaklaşmakta ve uygun ortam bulduğunda yeniden enfeksiyona neden olmaktadır. Bu duruma invazif kandidiyazis adı verilir. İnvazif kandidiazisin önlenmesinde predispozan faktörlerin ortadan kaldırılması şarttır.

   Şiddetli ya da uzun süren enfeksiyonlarda vajina “jansiyen moru” çözeltisiyle tedavi edilebilir. Bu ilaç gerçekten işe yarar, ama iç çamaşırlarıda hiçbir deterjanın çıkaramayacağı inatçı lekeler yapar. İlacın fazla kullanılması vulvada kontakt dermatite de yol açabilir.

   Doğum kontrol hapı kullanan bir kadında, tekrarlayan vajinal mantar enfeksiyonu, bazen doğum kontrol hapını geçici olarak kesmedikçe düzelmez. Belirtiler çok rahatsız edici değilse, tedavi sırasında bir hafta cinsel birleşmeden uzak durulmalıdır. Ama bu durumda mantarın penisi tahriş etmesini önlemek için erkeğin kondom (kılıf, prezervatif, kaput) kullanması tavsiye edilir.

   Tedavi esnasında naylon giysiler giyilmemesi, çamaşırların pamuklu olması, kaynatarak yıkanması ve buharlı ütü ile ütülenmesi, dar giysilerden kaçınılması, vajinanın su ile yıkanmaması bunun yerine nötr pH derecelerine sahip ve bu amaçla üretilmiş sıvı sabunların kullanılması tedaviyi kolaylaştırır.

   Vajinal mantar infeksiyonlarının tedavisi hem çok kolay, hem de zordur. Tedavi ile birkaç gün içinde şikayetler geriler. Tedavinin başarılı olması için ilaçların 7 ila 14 gün kullanılması gerekiyor. Hâlbuki belirtiler 2 günde kesildiğinden kadın iyileştim deyip tedaviyi yarım bırakıyor. Mikrop da kısa sürede daha güçlü olarak tekrar ortaya çıkıyor.

   Ancak son yıllarda günümüzdeki modern tedavilerle 2–3 gün içinde olay hızla tedavi edilir hale geldi.
   Tedavide hem sistemik hem de lokal ilaçların kullanılması gereklidir. Lokal ilaçlar hem vajinal ovül (fitil) hem de krem şeklinde olabilir. Tekrarlayan enfeksiyonlarda ise bazı yazarlar eş tedavisi gerektiğini düşünmektedirler. Kronik bir enfeksiyon yoksa eş tedavisi gerekli değildir.

   Ağızdan alınan sistemik tedavide tek günlükten 1 haftalığa kadar tedavi protokolleri ve ilaçlar mevcuttur. Aynı durum vajinal ovüller için de geçerlidir.

   Tekrarlayan enfeksiyonlarda, hem sistemik, hem de lokal etkili ilaçlar kullanılır. Vajinal fitil ve kremler, ağızdan alınan antifungal ajanlar uygun doz ve sürede kullanılır. Tekrarlayan enfeksiyonlarda eş tedavisi de önerilir.

   Kronik mantar enfeksiyonları

   Bazı kadınlarda alt genital bölgede inatçı kaşıntılar meydana gelmiş ve bu kaşıntılar defalarca mantar enfeksiyonu tanısıyla tedavi edilmeye çalışılmış olabilir. Kronik mantar enfeksiyonu gerçekte çok ender görülen bir durumdur. İleri incelemelerde bu kadınların çoğunda dış genital bölgede gerçekte bir allerjik reaksiyon veya ciltte enfeksiyona bağlı olmayan bir dermatit durumu söz konusudur. Böyle bir durumda mantar ilaçlarıyla belirtilerin geçirilmesi mümkün olamamaktadır.

   VAJİNAL MANTAR İÇİN PRATİK BİTKİSEL TEDAVİ YÖNTEMLERİ

   *-Vajen bölgesine, hakiki doğal bal günde bir kez sürülür.

   *-Doğadaki bazı bakterilerin vücudumuza faydası vardır. Bunların başını ise laktobasiller çeker. Laktobasiller vücudumuzun her bölgesinde doğal olarak var. Kadınlarda vajinanın eko sistemini koruyor. Yoğurtta ise bol miktarda probiyotik laktobasiller bulunuyor.

   Vajinada asit ortamı mevcuttur. Bazı laktobasiller diğer mikropların üremesini önleyen maddeler üretir. Ortamdaki diğer besin maddelerini tüketerek diğer organizmaların üremesini engellerler.

   Mikroplar hücre zarına tutunur ve hücrenin içine sızarak enfeksiyona sebep olur. Laktobasiller hücre zarındaki bu tutunma bölgelerini kaplayarak öbür bakterilerin yer almasını önler. Bu sayede genital hastalıklardan korumuş olur.

   Pek çok yoğurt tipi arasında tüketilmesi gereken probiyotik tip yoğurttur. Ayrıca evde kendinizin mayaladığı yoğurt da aynı etkiyi yapar.

   Yoğurdun suyunu içmeye özen gösterin çünkü suyunda bol miktarda laktobasilus bulunur.
   *-1 lt suya yarım çay bardağı sirke karıştırıp, her tuvaletten sonra bununla temizlenilir.
   *-Mantar infeksiyonunun en doğal tedavi şekli üzüm sirkesini vajinal duş olarak kullanmaktır. 2 bardak suya 1 bardak sirke karıştırıp bir kavanoza koyup bununla ara sıra vajeni yıkamak mantar infeksiyonunu tedavi eder. Medicallerde satılan puar dediğimiz ucunda çubuğu olan yuvarlak bir top şeklinde tibbi malzeme var. Bunun içine sirkeyi doldurup vajen ağzına çubuğu girdirilir ve iç kısma sıkıldığı zaman tümden vajenin pırıl pırıl olmasını sağlanır. Enjektöre çekilip te vajen içine sıkılabilir. Gebelerde rahatlıkla kullanabilir. Önce dış kısımlar yıkanmaz ise içeri basınçla enfeksiyon taşınabilir. Sirkeli su ile önce dış genitaller yıkanmalı.

   *-1lt suya 2 yemek kaşığı karbonat karışıtıp her tuvalet sonra temizlenilir. Ardından bildigimiz popolin pişik kremini sürülebilir.

   *-Büyük bir pamuk parçasını, hazırlanmış papatya çayına daldırılır. Ardından vajinal bölgeye bu pamukla, sabah ve akşam olmak üzere, günde 2 kez önden arkaya doğru yavaşça silinir.

   *-Vaginal mantar enfeksiyonunun tedavisi için küvetteki banyo suyunun içine 6 damla çay ağacı özü ve 2 damla tatlı kekik yağı ya da bir kaç damla karahindiba yaprağını koyduktan sonra içine oturulur.

   *-Aynı işlemi defne yaprağıyla da yapılabilinir. Bir miktar defne yaprağını dalları ve yemişleriyle birlikte 1 litre suda kaynattıktan sonra süzülür. Vajinal bölge bu suyla günde 2 kez yıkanır.

   *-Demirhindi çayı da vajinal mantara karşı etkili olabiliyor: Bir fincan kaynar suyun içine 1 çay kaşığı demirhindi katıp çayın demlenmesi için kısa bir süre beklenir. Çayı süzdükten sonra sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez içilir.

   *-Çay agacı yagı sürülür.

   *-Bağışıklık sistemini güçlendiren ekinezya, sarımsak ve altın mühür(sarı kök ve hint zerdeçalı) gibi bitkiler faydalı olabilir. Ayrıca, adaçayı ve kekik çayı banyo suyuna katılarak kullanılabilir.

   *-Her gün üç fincana kadar kadifeçiçeği çayı için ve yemeklerde bir miktar sarımsak kullanılmalı.
   GENİTAL ENFEKSİYONDAN KORUNMA YOLLARI
   -Vajinal mantar enfeksiyonunu kontrol altına almak için, haftada 1kez 1lt kaynatılıp soğutulmuş suya 2 yemek kaşığı karbonat atıp eriterek, vajina bu su ile yıkanmalıdır.
   -Tuvalet sonrası mutlaka önden arkaya (vaginadan makata ) doğru temizlik yapılmalıdır. Arkadan öne doğru yapılan temizlik sırasında makat çevresinde bulunan mikroplar vajinaya doğru taşınabilir. Bu mikroorganizmalardan en önemlisi E.Koli adı verilen bakteridir ve vajinal enfeksiyonların sık görülen nedenlerinden birisidir.

   -Nötr pH derecelerine sahip vajen yıkama jelleri haftada 2-3 kez kullanılabilir.

   – Vajinal duş yapılmamalıdır. Bu uygulama vajina içerisinde bulunan mikroorganizmalar ile bölgedeki asit-baz dengesini değiştirir. Bu denge son derece hassas olup ufak oynamalar bile bazı mikroorganizmaların olması gerekenden fazla çoğalması ve enfeksiyon yaratmasına neden olabilir. Yine var olan sessiz enfeksiyonların rahim içi ve tüplere doğru ilerlemesine yardımcı olabilir.

   -Nemden korunmak gereklidir. Genital bölgenin nemli kalması mantar başta olmak üzere bazı enfeksiyonlar, genital mantar için uygun zemin hazırlar. Genital bölge kuru ve temiz tutulmalıdır.

   -Dar giysilerden kaçınmak gerekir. Uzun süre dar bir kıyafetin giyilmesi genital bölgedeki nem oranının artmasına neden olabilir.

   -Pamuklu çamaşır tercih edilmelidir. Bu tür giysiler hava dolaşımını engeller ve nemi emmedikleri için vajinal enfeksiyonlara zemin hazırlayabilir. İç çamaşırları ütülenmeli ve mümkün olduğunca çamaşır suyu kullanılmamalıdır.

   -Tahriş edici, irritan maddelerden uzak durulmalıdır. Renkli tuvalet kağıtları, genital organ parfümler, kokulu kişisel hijyen ürünleri parfümlü prezervatifler, vajinal tampon kullanımı ve sabun genital bölgenin düşmanlarıdır. Bunların kullanımı alerjiye zemin hazırlar. Alerjik zemin üzerinde ise daha sonra mantar enfeksiyonu gelişebilir.

   -Banyo küveti yerine duşun tercih edilmesi de tekrarları önlemede yararlı olabilir.

   -Mantar üremesini engellemek için şeker, alkol, çok işlemden geçmiş yiyecekler, rafine edilmiş karbonhidratlar ve günlük yiyeceklerden uzak durulmalı.

   -Güvenli olmayan cinsel ilişkide prezervatif kullanılmalıdır.

   -Genital temizlikte bazı noktalara dikkat edilmelidir. Ağda ve jilet kıl köklerinin enfeksiyonunu kolaylaştırır ve genital bölgenin daha kolay tahriş olmasına neden olur. Genital bölge için geliştirilmiş aletlerden faydalanmak veya makas kullanmak özellikle genital bölgeleri enfeksiyona ve tahrişe duyarlı kadınlarda daha iyi bir seçenek olabilir.

   -Adet kanaması döneminde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Vajinal tamponu yerleştirdiğiniz andan itibaren kanla temas sonrasında bakteriler hızla çoğalmaya başlar. Ancak uzun süre vajina içinde kaldığında bu tamponlar vajinit sorununun gelişimi bir yana, toksik şok sendromu olarak tanımlanan hayatı tehdit eden enfeksiyonlara bile neden olabilirler.

   -Tam hazır olunmadan (yeterli kayganlık oluşmadan) ilişkiye başlanmamalıdır. Bu önlem mekanik tahrişe meydan vermemek açısından önemlidir. Gerekirse doktor önerisine göre kayganlaştırıcı ilaçlar kullanılır.

   -İlişki sonrasında ve diğer tüm zamanlarda idrar yapma ihtiyacı ortaya çıktığında ertelenmemelidir. İdrar ihtiyacı ertelendiğinde mesanedeki bakteriler enfeksiyon yapmak için zaman bulurlar. Halbuki idrar yapılması bakterilerin idrarla birlikte vücuttan atılmasını sağlar.

   -Ortak kullanıma açık tuvaletlerde dikkatli olmak, iç çamaşır ve havlu gibi özel eşyaları başkalarıyla paylaşmamak, temiz olduğundan emin olunmayan havuzlara girmemek.

   Gebelikte özellikle 2. ve 3’üncü ayda sıklıkla görülmektedir. İnce beyaz kaşıntılı bir akıntı mevcuttur. Gebelik üzerine olumsuz etkisi yoktur. Fakat gebelik esnasında mantar hastalığının yarattığı hoşnutsuzluğu kontrol etmek güç olmaktadır.
   Normal doğum planlanan hamilelerde doğum kesisinin (epizyotomi) iyileşmesini geciktirebilir.
   Gebelikte mantar enfeksiyonu olduğunda vajinal kremler ve fitiller kullanılır. Ağızdan alınan hap tedavisi gebelikte ve emzirme döneminde güvenli değildir.Tedavi edilmediğinde normal doğum sırasında bebeğinizin ağzına bulaşabilir ve pamukçuk oluşumuna yol açar. Gebelikte tedavi enfeksiyonun şiddetine göre bazen 10 günü bulmaktadır.Tekrarlama eğilimi gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.