vajinal kuruluk

ben kullanıyorum malesef vajinal kuruluk yaşıyorum.
kullandığım depresyon ilacı sanırsam neden oldu.
onun öncesinde bir sorunum yoktu.
acı çekmektense jel kullanmak daha güzel.

Sorunuzun Cevabı

Bu bölümde kadınlarda sık olarak görülen “vajinal kuruluk” ile ilgili güncel bilgiler vardır. Vajinal kuruluk yani vajinanın yeterince ıslanamaması, kayganlaşmasının normalden az olması probleminin pek çok sebepleri vardır.

 

Bu konuya geçmeden önce vajinal anatomi ile ilgili bazı bilgileri bilmekte fayda var.

 

 

VAJİNA YAPISI NASILDIR? (VAJİNAL ANATOMİ)

Vajina (vagina) bir kadında bulunan her yönü ile eşsiz bir organdır. Vajina, gerek anatomik yapısı gerek de fonksiyonu açısından pek çok mükemmelliklere sahiptir.

 

9-10 santimetre uzunluğunda bulunan, alt ve üst duvarları normalde birbirine bitişik halde duran bu organ doğum sırasında veya penisin girişi ile birlikte adeta bir “akordion” gibi hem enlemesine hem de boylamasına açılmakta, esnemekte ve genişlemektedir. Bu sayede doğum sırasında içinden; başı yaklaşık 10 cm, gövdesi 52 cm, ağırlığı da ortalama 3500 gram olan bir bebek çıkabilmektedir. Veya yine bu şekilde cinsel ilişkide içine 14-18 cm’lik penisi içeriye alabilmektedir.

 

Vajinal duvarlarının tırtık tırtık şekilde olması nedeni ile penisin her giriş çıkışında cinsel haz artmaktadır. Vajina eğer düz bir kanal şeklinde olsaydı, hem kadının hem de erkeğin cinsel penetrasyon sırasında bu kadar zevk alması mümkün olmayacaktı.

 

Vajinal salgı üretici bezler bezler

Vajinanın bir diğer özelliği de giriş kısmında bulunan ve salgı yapıcı bezlerdir. Bu bezler arasında en sık olarak bilinenler hemen giriş kısmında altta sağlı sollu olarak yerleşim gösteren “bartolin” bezleri ile üstte idrar deliğinin çevresinde yayılım gösteren “skene” bezleridir.

 

Her iki grup bezlerin özelliği özellikle cinsel ilişki sırasında vajinal bölgenin kayganlığını sağlamaktır. Çünkü vajinal kuruluk bir kişinin cinsel ilişkide ağrı, yanma ve kanama gibi sıkıntıları da ortaya çıkarmaktadır. Hatta bırakın cinsel ilişkiyi, bir kadının normalde yürümesi sırasında bile iç dudaklar birbirine sürtünerek temas etmekte ve bu bölgenin kurulukları tahrişe neden olabilmektedir.

 

G noktası nedir? G noktası nerededir?

Kadınlarda skene bezleri vajina üst duvarında, idrar kanalının hemen altında, 2-3 cm içeride daha yoğun olarak bulunmaktadır.

 

Skene bezlerinin yoğunlaştığı bu bölgenin vajinanın diğer yerlerinden daha hassas olduğu ve orgazm fonksiyonunda rol oynadığı bilinmektedir. Bu bölge “G noktası” (G spot) olarak bilinmektedir.

 

G noktası ile ilgili ayrıntılı bilgiler için tıklayınız >>>

 

Vajinal lubrikasyon (vajina kayganlığı)

Lubrikasyon yani “vajinal kayganlaşma (ıslanma, sulanma)” vajina duvarını oluşturan hücrelerden ve vajinal bezlerden salgılanan sıvılar sayesinde vajinanın sulanarak ıslanmasıdır.

 

Vajinal kayganlığı veren bu salgılarda AİDS veya Hepatit B ve C gibi bir takım virüsler de olabilir. Bu nedenle cinsel ilişki sırasında dikkatli olmanın ve hastalık kapmamak için kondom kullanımının önemi büyüktür.

 

Lubrikasyonun cinsel ilişki sırasında bazen normalden az olabilir. Bu genelde cinsel ilişkideki haz almanın azlığı veya cinsel isteksizlik ile ilişkili bir durumdur. Cinsel tatminin iyi olması vajinal ıslanmayı da azaltmaktadır. Ancak bu kesin bir kural değildir; nitekim bazı kadınlar zevk almalarına rağmen ilişki sırasında az ıslanabilirler, bazen de ıslanma çok olmasına rağmen zevk alma az olabilir.

 

Diğer taraftan bazı kadınlarda cinsel ilişki sırasında vajinal sulanmanın normalden fazla olması ile birlikte duyarlılık ve haz da azalabilir. Hatta içeriden bir takım sesler de duyulabilir. Bazı kişilerde vajina içinden gelen bu sesler konsantrasyonlarının bozulmasına neden olarak bir problem haline dönüşebilir.

 

Genital Anatomi ile ilgili ayrıntılı bilgiler için tıklayınız >>>

 

VAJİNAL KURULUK NEDENLERİ

Vajinal kuruluk ve vaginadaki ıslanmanın az olmasındaki nedenler:

Menopoz dönemi

Süt hormonunun artışı (Hiperprolaktinemi)

Vajinal enfeksiyonlar

Kullanılan bir takım ilaçlar

Stres

Vajinal floranın bozulması

Vajina içini yıkama (Vajinal duş)

Vajina içine çok fazla fitil, tampon ve ilaçların konulması

 

Cinsellikle ilgili olan vajinada kuruluk nedenleri:

Cinsel isteksizlik

Cinsel partner ile uyumsuzluk, güvensizlik, iletişim problemleri

Cinsel ilişkide ağrı (Diparuni)

 

Vajinal ıslanma azlığı hormonal bir problem olarak sıklıkla menopoz döneminde estrojen hormonunun azalmasıyla karşımıza çıkmaktadır. Bu dönemde verilen lokal (bölgesel) etkili vaginal fitil veya kremler vaginadaki kuruluğu ve kuruluğun neden olduğu ilişki problemlerine de çözüm olacaktır.

 

Yine, doğumdan sonraki lohusalık ve emzirme dönemlerinde artan “prolaktin (süt hormonu)” kadındaki estrojen hormonunu baskılayarak vaginadaki kuruluğa sebep olabilmektedir. Bazan da bu dönemler haricinde “hipofiz bezinde adenomlar” (iyi huylu hipofiz tümörleri) da memelerden süt gelmesi (galaktore) ve vajinal sulanmanın azalmasına neden olabilmektedir.

 

Vajinal enfeksiyonlar, kullanılan bir takım ilaçlar, hiperprolaktinemi (prolaktin hormonu yüksekliği) durumları, vajinal duş alımı (vajina içini yıkama), stres, vajinal fitil ve ilaçlar yine vaginada kuruluk şikayeti yapabilirler.

 

Disparoni denen “cinsel birliktelik sırasında ağrı” durumunda da vajinal kuruluk vardır. Bunun da altında kişinin ilişki sırasında ağrı çekmesi nedeni ile uyarılamaması ve buna bağlı olarak bezlerin salgı üretmemesi yatmaktadır.

 

Disparoni ile ilgili bilgiler için tıklayınız >>>

 

VAJİNAL KURULUK TEDAVİSİ ve ÖNLEMLER

Vajinal kuruluğun tedavisi de nedene yöneliktir.

Prolaktin hormonu yüksekliği varsa bu düzeltilebilir. (İlaçlarla veya cerrahi olarak)

Menopozdaki gibi estrojen eksikliği durumunda lokal ve sistemik etkili hormonal ilaç tedavileri uygulanabilir. (Estrojen içeren fitil, ovul veya kremler)

Vajinal enfeksiyonlara bağlı ise enfeksiyonlar tedavi edilebilir.

Disparoni varsa nedenleri araştırılarak uygun tedavi yöntemine geçilmelidir.

 

Vajinal lubrikant kullanımı (vajinal kayganlaştırıcılar)

Cinsel ilişki sırasında vajinayı kayganlaştıran ve bu şekilde penetrasyonun (birleşmenin) kolay olmasını sağlayan tıbbi ürünlere “vajinal lubrikan (lubrikant)” adı verilir.

 

Vajinal kuruluğa neden olabilecek hiç bir neden bulunamaması durumlarında lubricant (lubrikan) adı verilen kayganlaştırıcılar kullanılabilir.

 

Bu kayganlaştırıcılar (vajinal lubrikanlar) eczanelerde fitil, krem, jel, sprey veya aplikatör içinde kremler şeklinde pazarlanmaktadır.

 

Biz Hera Kadın Sağlığı Merkezi olarak alerjik veya irritan olmayan, vajina PH’ına uygun (asit PH’lı) ve su bazlı lubrikanların tercih edilmesini önermekteyiz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir