Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva

Anasayfa > vajinamdan neden kan geldi Hastalığı ve Tedavisi

vajinamdan neden kan geldi

Soru :

vajinamdan çok az bi kan vardı peçeteyle sildigimde fark ettim ve bi sabah uyandım iççamaşırım 1 kaç damla leke olmuş çok korkuyorum kötü bişe midir diye lütfen oldugunu söylermisiniz…


Cevap

Adet dışı kanamalardan bahsetmeden önce normal adet kanamasını tanımlamamız gerekir. Normal adet kanaması 21-35 günde bir tekrarlayan (ortalama 28 günde bir), 3-7 gün süren, toplam ortalama 35-50 ml miktarında olan kanamalardır.

Adet dışı kanamalar oldukça sık bir problem olup kadın doğum hekimine en sık başvuru nedenlerinden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Şunu da özellikle belirtmek isterim ki adet dışı kanama bir belirtidir yani altta yatan bir problemin yansımasıdır. Bu nedenle bu şikayetle bize başvuran kadınları adet dışı kanamaya neden olabilecek nedenleri özellikle içine girdiği yaş grubuna göre öncelikli nedenler başta olmak üzere detaylı bir şekilde araştırırız. Bu araştırmanın sonucunda saptadığımız problemler hormonal düzensizlikten kadın üreme organlarının kanserlerine kadar oldukça geniş bir yelpazede değişkenlik gösterebilir.

Adet dışı kanamalar nedenlerine göre 2 ana başlıkta toplanmaktadır. Bunlar; hormonların (anovulasyon) veya pıhtılaşmayla ilgili fonksiyonların bozukluğuna (idyopatik trombositopenik purpura, von Willebrand ) bağlı kanamalar ve organik yani kadın üreme organlarından gelişen gözle yada mikroskobik inceleme neticesinde ortaya konulabilen patolojilerin (myom, rahim iç zarının kalınlaşması ve kanserler) neden olduğu kanamalardır.

Adet dışı kanamaları hastanın bulunduğu yaş grubuna göre çocukluk-ergenlik, üreme çağı, menopoz ve menopoz sonrası dönem adet dışı kanamalar olarak sınıflayabiliriz. Aslında bu problem ilginç bir durum olarak daha birkaç günlük bebekte de ortaya çıkabilir ailelerde ciddi bir tedirginlik nedeni olan bu durumun çoğu zaman nedeni, gebelik döneminde yüksek miktarlara ulaşan estrogen hormonunun anne karnındaki bebeği etkilemesi sonucunda ortaya çıkmaktadır (doğum sonrası estrogenin geri çekilmesi).

Çocukluk döneminde görülen adet dışı kanamalar erken bir seksüel gelişimin belirtisi olabilmekle beraber oyun çağında bir çocukta bir yabancı cisim nedeniyle de ortaya çıkabilir yine bu dönemde görülen bazı nadir tümöral patolojilerde adet dışı uterin (rahim) kanamalarına neden olabilir.

Bir genç kızın ilk adet kanamaları çoğu zaman düzensizdir oldukça sık rastlanan bu duruma neden henüz daha yumurtlamanın başlamamış olmasıdır daha öncede söylediğim gibi adetin ritmini belirleyen en önemli etmen yumurtlamadır. Peki bu durum ne süreyle devam eder? Genelde bu durum adetlerin başlangıcında itibaren 1-2 yıl kadar sürmektedir ancak 2 yıldan uzun sürdüğü durumlarda ayrıntılı araştırmakta fayda vardır. Bir ergende yumurtlamasız adetlerin 2 yıldan fazla devam etmesi halinde beyin alt bölgesindeki hormon üreten yapılar ile yumurtalıktan üretilen hormonları ve yine üreme fonksiyonlarını etkileyebilen tiroid organının salgıladığı hormonları değerlendirmenin yanında altta yatan bir organik patolojinin olup olmadığını ortaya koymak için ultrasonografi gibi görüntüleme metotlarından faydalanmaktayız. Ergenlik döneminde anoreksia nevroza, bulimia gibi yeme bozukluğuyla kendini gösteren psikiyatrik rahatsızlıklar, aşırı fiziksel aktivite, kronik hastalıklar ve emosyonel stres adet dışı kanamalara neden olabilir (anoovulasyon nedeniyle). Yine bu dönemde görülen gebelikler ve bu gebeliklerin düşük tehtidi, düşük ve dış gebelik gibi komplikasyonlara bağlı kanamalarda batı ülkelerinde ki kadar sık olmasada ülkemizde de bazen rastlayabildiğimiz ergenlik dönemi adet dışı kanama nedenlerinde bir olarak aklımızda bulunması gereklidir.

Adet dışı kanamaların en yoğun olarak yaşandığı dönem, reproduktif dönem yani üreme dönemi olarak tanımladığımız dönemdir. Bu dönem bir genç kızın yumurtlamalı adetlerinin başladığı dönemden artık yumurtlama fonksiyonlarının kesildiği menopoza kadar geçen süreyi kapsamaktadır.

Bu döneme ait kanama nedenlerinin başında daha önce tanımladığımız fonksiyon bozukluğuna bağlı yani disfonksiyonel kanamalar gelmektedir ki yine bunlarında en sık nedeni anovulasyon yani yumurtlama olmamasına bağlı düzensiz kanamalardır. Yeri gelmişken yumurtlamasız adetlerin ve buna bağlı kanama bozukluklarının üreme yaş grubundaki en yaygın nedeninin polikistik over sendromu olduğunu söylemek isterim…

Bu sendromda yumurtlama olmaması nedeniyle tipik olarak iki adet arasındaki süre uzamakta ve uzun aralıklar sonrası düzensiz kanamalar ortaya çıkmaktadır. Yine bu dönemde rastlanılan adet dışı kanamaların yaygın nedenlerinde biri erken gebelik dönemi sorunlarına bağlı kanamalardır (düşük tedtidi, düşük, dış gebelik, üzüm gebeliği) tabi ki bu nedenler adet dışı kanamalar olarak adlandırılması kişinin gebe olduğunun anlaşılması biter bundan sonra gebeliğe bağlı kanamalar olarak adlandırılmaktadır. Bu dönemde adet dışı kanamalara neden olan bir diğer durumda organik düzensiz kanama nedenleri ana başlığında toplanan hastalıklardır.

Bunlardan en önemlileri myomlar ve rahim iç zarından kaynaklanan polip olarak tanımlanan etsi yapılardır. Ayrıca rahim ağzı patolojileri (iltahap ve kanser öncülü lezyonlar ve rahim ağzı kanseri) bu döneme ait organik kanama nedenlerinde biridir rahim ağzı kanamaların tipik özelliklerinden biri postkoital yani ilişki sonrasında olan veya fark edilen kanamalar olmasıdır. Rahim iç zarı kalınlaşması ve çok nadiren de bu kalınlaşma zemininde ortaya çıkan endometrium yani rahim iç zarı kanserleri bu döneme ait kanama nedenlerinden biri olarak karşımıza çıkabilir.

Endometrium kanserlerinin yaklaşık %5’i 40 yaşın altında görülmektedir bu durum özellikle kilolu ve uzun süren anovulatuar siklusları olan kadınlarda göreceli olarak daha sıktır.

Adet dışı kanamaların (ADK) yine yaygın ve önemli bir problem olarak karşımıza çıktığı dönem menopoza giriş dönemi ve menopoz sonrası dönemdir. Biz bu dönem adet dışı kanamalarda kadın doğum hekimi olarak özellikle üzerinde durmaktayız. Çünkü bu dönemlere ait ADK’larda altta organik bir patolojinin görülme olasılığı artmaktadır. Menopoza girmekte olan bir bayanda sıcak basmaları, gece terlemeleri huzursuzluk hali gibi sık görülen yaygın yakınmalarının yanında adet düzensizlikleri de sık olarak rastladığımız bir durumdur.

Bu dönemde görülen ADK nedenlerinden önemli bir kısmını yine yumurtlama yetisinin ortadan kalkması neticesinde ortaya çıkan hormonal dengesizlikler rol almaktadır. Burada bir not olarak adetin sonunun başlangıcına benzediğini de belirtmek isterim. Burada kastettiğimiz adetin başlangıcında olduğu gibi sonlarına doğruda adetler yumurtlamasızdır ve buna bağlı olarak da düzensizdir. Daha öncede belirttiğim gibi bu döneme ait kanamaların önemli bir kısmında altta organik bir patoloji yatma olasılığı artmaktadır ve bunlar diğer yaş dönemlerine göre daha sık görülmeye başlar. Bunlar; moyomlar, endometrial polip, endometrial kalınlaşma ve endometrium kanseridir.

Bu nedenle bu yaş grubundaki bir bayanda ultrasonografi gibi görüntüleme metotlarının yanında, histeroskopi gibi rahim içini direkt olarak görme imkanını bulduğumuz tansıal yönetmlerden de sık olarak faydalanmaktayız . Bu döneme ait kanamalarda rahim iç zarına ait patolojileri değerlendirmek için çeşitli yöntemeler ile rahim iç zarından parça alıp bunun patolojik tahlilini yaptırmaktayız.

Menopoz dönemine ait sık rastlanılan adet dışı kanama nedenlerinde biride dışardan alınan hormonlardır. Menopoz sonrası dönemde görülen kanama nedenlerinin görülme sıklığına göre özetleyecek olursak ; %30’unu dışardan alınan hormonlar, %30’unu menopoz sonrası kadınlık hormonlarının ortadan kalmasıyla desteğini yitirmiş olan rahim iç zarının incelmesine bağlı kanamalar, %15’ine endometrium kanseri, %10’una rahim iç zarı veya rahim ağzından kaynaklanan polipler, %5’inin rahim iç zarı kalınlaşmaları ve %10’nunu da diğer bazı nedenler (rahim ağzı kanseri, ürethral karankül, sarkomlar , travma…)oluşturmaktadır.

Read more:http://www.saglikekibi.com/deva/doktora-sor/vajinadan-kan-gelmesi-adet-disi.html#ixzz1LnBlg1G1

 

Aranan Kelimeler:

Etiketler: ,

08 Mayıs 2011

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

»
Soru Sormak için Resme Tıklayın

“vajinamdan neden kan geldi” için 28 Yorum

 1. gözde diyor ki:

  Bu gelen bi damla kan ne olabilir bi de zedelenmesiyle yırtılması aynı şey midr ??zedelendyse bu biriyle ilişkiye girdiğimizde kanama anlamına mı geliyor lütfen cevap yazar msnz çok endiseliyimmm

 2. eren diyor ki:

  İyi gunler. Gectgimz gece kiz arkadasimla iliskiye girmek uzereydim. İliskiye girmeden hemen once vajinasindan kan geldigini gordum. Hem butun keyfim kacti hem iliskiye girnedim hemde bunun sebebinimerak ettim. Bana adetinin bittigini ve bunun son asamasi oldugunu soyledi. Acaba bunun cevabi ne olabilir? Yanitlarsaniz cok sevinirim cok tesekkur ederim..

 3. endiseli diyor ki:

  Mereba benim bir sikayetim var 3 gundur 5alete gittigimde vazinamdan damla damla kan geliyor erkek arkadasimla uzun zamandir birlikteyiz iliskiye girdikten sonra hic kan gelmedi benden 18yaslarindayken kis ameliyati oldum ama yumurttaliklarimda bi sikintim olmadi ufak bi ameliyatti zaten yillardir birlikte olduk ama kan gelmedi erkek arkadasimla askerde oldugu icin uzun zaman gorusemedik askerden geldi iliskiye girdik sonra aradan bi hafta gecti vazinamdan sicimi yaparken bir yanma hisettim ve damla damla kan geldinapmaliyim doktora gitşem ne der evli degiliz nisanliyiz

 4. merakli. diyor ki:

  merhaba. ben 19 yasindayim. 12 yasimdan beri adet oluyrum. pek duzenli oldugu soylenemez ama. bundan 4ay once kursaj oldum.ozaman pek kanamam olmadi. daha snra ocagin 5inde adet oldum 28ocakta tekrar adet oldum ve bugun yani 11subatta tekrar kanamam var neden? yardimci olur musunuz

 5. Seyhan diyor ki:

  Gecen ay surtunme yoluyla iliskiye girdim fakat bunun Ustune adet gormustum bu ay adet gunumden 5 gun once gelen bi kanama oldu damla damla geliyor fazla degil ama agrim var bunun nedeni nedir

 6. HANİFE diyor ki:

  merhaba 1 ay önce evlendim eşimle ilişkiye gireceğim zaman çok fazla kan geliyor.daha önce böyle birşey olmamıştı.bunun sebebi zorlanma yada damarlarda yırtılma olabilir mi? ne yapmam gerekiyor

 7. gözde diyor ki:

  adetimin birinci günü doğum kontrol hapına başladım. adetim bir hafta sürdü fakat kanamam adet bitiminden hemen sonra cinsel ilişkiden sonra yine kanamam oldu ve dokuz gündür devam ediyor . doğum kontrol hapını iki gündür almıyorum sizce neden olabilir?

  • Deva diyor ki:

   ilacı düzensiz mi kullandınız

   • gözde diyor ki:

    düzenli kullandım fakat kanamalar devam edince bıraktım. adet haftasıyla birlikte toplamda üç haftadır adet oluyorum internetten araştırdığım kadarıyla rahim kanseri, rahim ağzı yarası vs. belirtisi olmasından korkuyorum 22 yaşındayım 4 aylık evliyim hormonlarla ilgilide olabilirmi?

 8. eylem diyor ki:

  iyi günler ben dokuz on yaşlarındayken tam tarif edemiyorum ama kasık bölgeme dogru apantistin falan oldugu kısımlarda hem sag hem sol tarafımda şiddetli ağrı yaşadım ve bir kaç hafta kesilmedi bir gün vajinamdan kan geldi aceba neden? daha sonra doktora gitmiştim ama bana bir açıklama yapmadı sadece yüksekten falan mı atladın diye sordu bunun sebebi ne olabilir kızlık zarıma zarar gelmemiştir değil mi?

 9. cevap verin diyor ki:

  Gecen ay bi iki damla kan geldi fakat adet olmadm ondan önceki ay ise ilaçla olmuştum ve bende polikistik over var. Damla damla kan gelmesinin sebebi nedir ? Ayrca bikerede peveteye kahverengi bi leke gelmişti ve son zamanlarda idrarimda koyu renk. Kısacası 1-2 damla kan gelmesinin nedeni nedir

 10. gslıkız diyor ki:

  tşkr ederm :) sağolun akıntı hafifledi şimdi

 11. gslıkız diyor ki:

  16 yasndyım hc bir erkekle cinsel ilşkde bulunmadım dün bi anda tv izlerken vajinamdan hafif kanlı bi sıvı geldi snrasında ise beyaz ve sarımsı akıntılar kızlıgım mı bozuldu yardımcı olun ? :(

  annem iltihap kaptgımı söyledi .

 12. Zeynep diyor ki:

  !5 yaşındayım ilk adetimi oldum olduktan 13 gün sonra 1 damla şeklinde kan geldi ve bu 1 haftadır devam ediyor sadece 1 damla kan geliyor sebebi nedir ?

 13. hükse diyor ki:

  müdahelede bulunmadığımız halde kan gelmesi normal mi ? bikaç kez mastürbasyondan sonra idararımı yaptım ve peçeteye çok az, yok denilecek kadar kan geldi sebebi nedir ?

 14. büşra diyor ki:

  vajinama bi darp aldım ve kan geldi . kızlıgım mı bozuldu. lütfen yardım edin

 15. büşra diyor ki:

  mastrübasyon yaparken vajinamdan 1-2 damla kan geldi acaba kızlık zarım bozuldu mu ?

Sizde bu konu ile ilgili yorum yapabilir Soru Sorabilirsiniz

Yorum yaparken veya Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz


Sağlık Ekibi Sağlık Kategorileri

 • Ağız ve Diş
 • Akciğer Hastalıkları
 • Bağırsak ve Anüs
 • Beslenme Hastalıkları
 • Beyin ve Sinir
 • Böbrek ve İdrar Yolları
 • Bulaşıcı Hastalıklar
 • Cilt Hastalıkları
 • Cinsel Hastalıklar
 • Çocuk Hastalıkları
 • Diğer Hastalıklar
 • Diyet
 • Doktora Sor
 • Eklem Hastalıkları
 • English Health
 • Erkek Hastalıkları
 • Estetik
 • Genetik
 • Göz Hastalıkları
 • Hastalıklar
 • Hormon Hastalıkları
 • İlk Yardım
 • Kadın ve Doğum
 • Kalp ve Damar
 • Kan Hastalıkları
 • Karaciğer Hastalıkları
 • Kas Hastalıkları
 • Kategorilenmemiş
 • Kemik Hastalıkları
 • Kulak Burun Boğaz
 • Laborant
 • Laboratuvar Günlüğü
 • Mide Hastalıkları
 • Ruh Hastalıkları
 • Sağlık Haber
 • Sağlık Sözlüğü
 • Sağlıkta Pratik Bilgiler
 • Şifalı Bilgiler Kitabı
 • Solunum Hastalıkları
 • Doktor Deva