vücutta çıkan kırmızı lekeler

İyi günler. 2 gündür vücudumda kaşıntılı olarak kırmızı noktalar oluşmaktadır. Kaşındıkça çoğalıyor ve acı içeriyor. Midemde gastrist vardır bununla bir ilgisi olabilirmi? İlgileriniz için teşekkürler.

5 yorum “vücutta çıkan kırmızı lekeler

 1. Kazım

  İyi Geceler Hayır Hiç Muayene Olmadım Ama 2 Farklı Aile Hekimine Sordum Birisi Damarlarla Alâkalı Olabilir Dedi Öteki İse Ayakta Pompalanan Pis Kanı Metabolizma Vücuda Gönderir Vücuttaki Kapakçıklar Kapalı Olduğu İçin Pis Kanı Tekrar Ayağa Gönderir Ve Ayakta Bu Şekilde Kırmızı Morumsu Lekeler Çıkabilir Dedi Benim Öğrenmek İstediğim Nokta Cilt Kanseri Başlangıcı Olabilirmi Veya Kangren’e Çevirirmi Bu 2 Husus Hakkında Bilgi Almak İstedim Teşekkürler Ayrıca Kilom Ağır Olupta Ayaklara Fazla Basınç Uyguladığı İçinmi Böyle Bilemiyorum İlk Sorumda Belirttiğim Gibi Kilom 150 Ayrıca Ailemizde Genetik Kalp ve Şeker Hastalıkları Var Ne Yapmamı Önerirsiniz Tekrar Teşekkürler…

  • sevgili kazım öncelikle fazla kilolardan kurtulamnız lazım buda bir etkendir

 2. Kazım

  İyi Akşamlar Benimde Her İki Ayağımda Bileklerde

   Yoğun Olmak Suretiyle Kırmızı Ve Morumsu Lekeler Var Her İki Ayağımdada Belirgin Gözle Görülebilir Lekeler Bileklerde Çok Baldırlarımda Seyrek Seyrek Ve Ayaklarımın Üstünde Kaşıntı Yok Ağrı Yok Bunun Sebebi Nedir Acaba Yaşım 20 Boyum 1.80 Kilom 150 Kilo İle Alâkalı Birşey Olabilirmi Ayakta Fazla Durmuyorum İşim Dolayısıyla Sürekli Oturuyorum…Bazı Sayfalardan Araştırdım Cilt Kanserinin Faktörlerindenmiş Yardımcı Olursanız Sevinirim Şimdiden Teşekkürler…
  • sevgli kazım muayene oldunuz mu hiç ayrıca bunlar alerjikde olabilir kontrol etmek gerekiyor

 3. varis ; Yüzeysel toplardamarların uzayıp büklümlü genişlemiş hale gelmesi varis olarak tanımlanmaktadır.

  Kanı kalbe geri taşıyan damarlar toplardamar olarak adlandırılır. Bu damarlar kan akışının kalbe doğru tek yönlü olmasını sağlayan kapakçıklar içerirler. Toplardamarlarda oluşan tıkanıklıklar ve aşırı basınç bu kapakçıkların düzgün kapanmasını engelleyerek geriye doğru kaçaklara sebep olurlar. Sonuçta bacaklardaki yüzeysel toplardamarlar genişler, uzar ve büklümlü bir görüntü ile varisler oluşur.

  Gece oluşan kramplar, kaşıntı, şişkinlik, ayakta kalma ile ağrı, sıkça görülen şikayetlerdir.

  Bu şikayetler varislerin büyüklüğü veya sayısı ile orantılı değildir.
  Bayanlarda hamilelik ve menstruasyon sırasında varislerle ilgili şikayetler artar.

  Hanımlarda varislere, erkeklere oranla 4 kez daha fazla rastlanmaktadır.

  Anatomik olarak 3 tip varis vardır:

  1) Iri yeşilimtrak ana varisler.

  2) Cilt altında ağ biçiminde yapılar oluşturan morumsu retiküler varisler

  3) Kırmızı ipliksi varisler

  Toplardamarlar (venler, venalar) açıklığı kalbe doğru bakan kapakçıklar içerir. Bu kapakçıklar, göğüs ve karın içinde, öksürme, hapşırma, ıkınma, yürüme, koşma gibi sebeplerle basıncın arttığı durumlarda bu artışın uzuvlardaki toplardamarlara yansımasını engeller ve kan akımı daima kalbe doğru olur.

  Kapakçıklarda herhangi bir nedenle ( Geçirilmiş flebit, aşırı şişmanlık, irsiyet, doğumlar vb.) oluşan kaçaklar, daha aşağıdaki damarlarda aşırı basınç artmasına sebep olur. Zaman içinde yüksek basınç ile normalden fazla gerilen bu damarlarda, genişleme, uzama ve büklümlenmeler oluşur.

  Bir yandan genişleyerek deforme olan bu damarlar, kendi içlerindeki kapakçıklar da karşılıklı gelemediklerinden, aşağıya doğru kaçaklara, venöz dolaşımda iki yönlü akımlara yol açarlar. Böylece daha da aşağılara yansıyan yüksek basınç, buralardaki venlerde de varislerin oluşmasına sebep olur.

  varis’in tedavi Yöntemlerine değinecek olursak…..

  1) Ameliyat
  burada iki seçenek vardır.

  a) Yeni Yaklaşım: 10 dakika kadar ayakta durma ile varislerin iyice belirginleşmesi sağlanır. Varisler büyük dikkatle tek tek işaretlenir.
  Bu teknikte varisler cilde yapılan 1 mm’lik mikro kesilerden dikkatlice alınır. Dikiş kullanılmaz. Sağlam damarsal yapıların korunması bu yaklaşımın temel ilkesidir. Hasta girişimi izleyen birkaç saat içinde evine yollanır. Genellikle 3-4 günden sonra tamamen normal yaşama dönülür.

  b) Klasik Yöntem: Bu yaklaşımda varisli bölgeler kaba olarak işaretlenmekte ve işaretlenen bölgelerde ciltte 2-4 cm kesiler yapılarak varikoz damar paketleri çıkartılmaktadır. Alınan damarların vücutta kalan uçları bağlanarak kanamalar önlenmektedir.

  Bu işlem tamamlandıktan sonra kasıktan ayak bileğine uzanan Büyük Safen Veni, ” Stripper” (varis teli) ile kopartılarak alınmaktadır.
  Bu yöntemin sakıncaları, çoğu zaman sağlam olan safen damarının, varislerin tekrarlayacağı endişesi ile alınması ve hastanın birkaç gün veya 1 hafta hastanede kalmasını gerektirmesidir.

  2) Skleroterapi (Iğne)
  Küçük varislerin giderilmesinde kullanılan bir tekniktir. Bu yöntemde hastalıklı damarın içine çok ince bir iğne ile girilerek, az miktarda, damarı kurutan ilaçlar verilir.

  3) Işın Tedavileri (Laser, Photoderm)
  İğne tedavisinde olduğu gibi küçük ipliksi varislerin tedavisinde önemli yeri vardır. İğne ile girilemeyen kılcal varislere belli dalga boylarında IŞIK yollanarak hasta damarda hasar oluşturulur ve kurutulan damar daha sonra vücut tarafından eritilerek yok edilir. Bu yöntemde de varisli bölgeye 2-4 seans tedavi uygulamak gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>