yanak seğirmesi,titremesi

Yüzde seyirme, titreme…
yaklaşık 6 yıldır yüz kaslarımda seyirme ve titreme var.Özellikle güldüğümde, yani kaslar harekete geçtiğinde…
beni aşırı derecede rahatsız eden bu titremelerin sebebini öğrenmek ve bunlardan kurtulmak istiyorum.Bu bölge hareketsizken sorun yok fakat hafif tebessüm dahi gösteremiyorum, bu titremeler başlıyor ve elbette sosyal yönden beni olumsuz etkiliyor.yanaklar kasılı haldeyken sürekli seğiriyor.En azından yol gösterir ve bilgi verirseniz sevinirim. Saygılar…


37 yorum “yanak seğirmesi,titremesi

 1. Yüz seğirmesi nedenleri arasında stres ilk sırada gösterilse de çoğu yüz seğirmesinin nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Uzmanlar, yüz seğirmesine neden olarak beyinde kimyasal bir bozuklukla ortaya çıkan nörolojik bir durum olan “Tourette sendromu” hastalığını göstermekteler ancak bu hastalık oldukça nadir görülür. Seğirme yüzün sadece bir bölgesinde veya gözlerde görülüyorsa buna yüz sinirlerinde yaşanan problemler neden olabilir, ancak yine bu gibi sorunlarda nadir olarak görülür ve yüz seğirmesinin başlıca nedenleri arasında değildir.

  Çocuklarda Yüz Seğirmesi ve Tikler

  Yüz seğirmesi genellikle çocukluk döneminde ve daha çok erkek çocuklarda görülebilir. Yüzdeki kasları etkileyen spazmların kesin bir nedeni olmayabilir. Sinir ve strese bağlı olarak yüzde tikler oluşabilir. Bu tikler yüz kaslarının seğirmesine ek olarak ses veya boğaz temizleme gibi diğer belirtilerle görülebilir. Pediatristler böyle durumlarda tikin kötüleşmemesi için en azından belirli bir süre görmezden gelinmesi önermektedir. Stresin azalmasına bağlı olarak bu kasılmalar ve seslerle birlikte ortaya çıkan tikler bir kaç ay içinde kendiliğinden geçebilir. Şiddeti artarsa ve bir kaç aydan uzun sürerse ilaç ve terapi tedavisi kullanılabilir.

  Tourette Sendromu ve Yüz Seğirmesi

  “Kronik tik bozukluğu” olan u Tourette sendromu 1 yıldan uzun süredir her gün tekrarlayan yüz seğirmesi ve diğer tiklerle karakterize bir hastalıktır. Yüzün seğirmesi ile birlikte kişi genellikle ses çıkarır, seğirme ve ses sonrası rahatlama hisseder. Sendrom gece uyku sırasında görülebilir. Kronik tik bozukluğu normal hayatı etkilemediği sürece bir tedavi gerektirmez. Genellikle 6-8 yaş arasında görülür ve bir kaç yıl içinde kendiliğinden geçebilir. Daha ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan Tourette sendromu bir ömür boyu devam edebilir ve ilaç tedavisi gerektirebilir. Tourette sendromu beynin kimyasal yapısını etkileyen kalıtsal bir durum olabilir. Tikler hafiften şiddetliye kadar değişen oranlarda ve sıklıkta ortaya çıkabilir.

  Blefarospazm

  Blefarospazm, göz çevresindeki kaslarda oluşan istemsiz kasılmalardır. Ciddi bir rahatsızlık değildir ve görme kaybına yol açmaz. Yorgunluk, stres ve parlak ışığa maruz kalma gibi faktörler kasılmaları tetikleyip şiddetlendirebilir. Gün ilerledikçe kasılmalar artabilir ve gece dinlendikten sonra hafifler. Uyku düzenini sağlamak ve stres azaltan uygulamalar ile kasılmalar azaltılabilir.

  Hemifasiyal Seğirme

  Yüzün bir tarafında etkili, kontrol edilemeyen kasılmalar, bir sinir hasarı, tümör nedeniyle ortaya çıkan nadir bir durumdur. Tanısı yüz sinirlerinde elektriksel aktivitenin ölçüldüğü testler ve beyin filminin incelenmesi sonucunda konur. Tedavisinde kas paralize eden ilaçlar ve seğirmeye yol açan sinir üzerindeki baskıyı hafifletecek cerrahi operasyonlar kullanılabilir.

  Daha Fazla Bilgi

  İstem dışı kas hareketlerine yol açan ve çene kasılması, anormal dil hareketleri ile kendini gösteren tardif diskinezi ve diğer diskinezi türleri, belirtileri için diskinezi nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

 2. Emin

  Merhaba, 19 yaşındayım ilk defa böyle birşeyle karşılaştım sol yanağım seyirdi. Sizce nedeni ne olabilir? Önemli birşey mi, korkmamı gerektirecek bi durum var mı ?

 3. d

  merhaba yazmıştım daha önce benimde 2 yıldır yüzümde bu seyirmler titremeler oluyordu ve giderek artıyordu artık insan içine çıkamıyor tıpkı senin gibi en ufak bi tebessüm gösteremiyordum. nörolojiye gittim 2 kez psikolojik bi sorun dediler. psikiyatriste gittim 2 kez ama işe yaramadı. 3. kez psikiyatriste gittiğimde verdiği ilaçlar gerçekten işe yaşadı artık insan içine çıkmaktan korkmuyorum titremelerimin tamamı geçti kullandığım ilaçlar dideral ve prozac ve dideral sizde bi doktora gidin ve doktor kontrolünde kullanın ilaçlarınızı umutsuzluğa kapılmayın sakın bu ilaçların adınıda söyleyin. geçmiş olsun

  • Merve

   Tipki bende de bu durum var fakat benim sadece gulerken oluyor.Seninde genel olarak gulerken olusan bir titrememiydi canim? Birde bu ilaclari suan kullanmayi biraktiktan sonra bile tamamiyla iyilesme durumu oldu mu veya sadece kullandigin zamanlar mi segirmiyor?Bu ikisine soruma yardimci olursan gercekten cok mutlu olurum

 4. akif

  merhabalar, yaklaşık 5 yıldır sol gözümde, bazen de her iki gözümde seğirmeler var. Bu seğirmeler güldüğümde, tebessüm ettiğimde, mimiklerimi kullandığımda fotoğraf çektirirken yanaklarıma iniyor. Çevremdeki insanlar espri yapmasınlar diye dua ediyorum bazen. Bu durumu farketmesinler diye akla karayı seçiyorum. 5 yıldır bazı ortamlarda yüzümü başka tarafa dönerek, bazen başka yere bakarak bazen de ortamlardan uzaklaşarak bu durumdan kurtulmayı seçtim. En son yaklaşık bir yıl önce bir psikiyatriste gittim bana ansikiyete tehşisi koydu. İlaç verdi. Verdiği ilacı yaklaşık bir yıl aralıksız, düzenli bir şekilde kullandım. Fakat yüzümdeki seğirmeler geçmediği gibi beni toplumdan daha da uzaklaştırdı. Şimdi bıraktım ilacı falan ve ne yapacağımı bilmiyorum. Ben sosyal ortamlardan korkmuyorum. Yüzemdeki seğirmeler nedeniyle uzak durmayı seçiyorum. Benim hastalığım ansikiyete değil yanak ve göz seğirmesi olduğu kanısına vardım. Bunun çaresini bir bulsam anamdan yeni doğmuş gibi olcam. Lütfen yardım edin nereye kime başvurmam lazım. Ben antepte yaşıyorum bana bi doktor tavsiye edin bişey yapın artık dayanamıyorum.

  • d

   evet aynı sorunu yaşıyorum. gülerken birden yüzüm düşüyor zorlasamda gülemiyorum. bende sosyal fobi var bunun sosyal fobiden olabileceğinide düşünüyorum. bu yüzden psikoloğa gitmeyi düşünüyorum. daha önce nörolojiye gittim psikolojik dediler.

  • seda

   benim de aynı sorunum var.insan içine çıkamıyorum.utanıyorum titreyince.bende antepteyim.nasıl bu durumdan kurtulcayız.bide insan içine çıkmak zorundayım.nasıl atlatcam bu durumu bilmiyorum.sizin geçerse nasıl geçtiini bana anlatırmısınız.

   • emre

    bendede aynı sorun var birbirimize ulaşalım çözüm yolu bulalım

  • alper

   Bende de şiddetli panik bozukluk ve depresyon sonrasında ortaya çıktı bu sorun ayrıca sosyal fobiğim malesef ve bundan dolayı olduğunu düşünüyorum. Baskıcı ve tutucu bir ailede büyümenin sıkıntısını yaşıyorum geçmişte sürekli eleştiri, baskı ve alaya maruz kalmamın sonucu bu tür rahatsızlıklar ortaya çıkmaya başladı ve gitgide insanlardan uzaklaşıyorum , psikiyatriste ve psikoloğa gittim ciddi bir rahatlama sağladı fakat etkileri tam olarak ortadan kalkmadı. Benim nacizane tavsiyem spor yapmak ve hayata dair bir hedef belirlemek mesleki alanda olabilir mesela. Düzenli bir hayata girdikçe bu tür sorunları daha rahat olduğumu fark ettim ve kesinlikle spor yapmayı tavsiye ediyorum hangi sporu seviyorsanız koşu çok rahatlatıyor özellikle. Umarım atlatırız bu problemi

 5. iklil

  selamun aleykum Doktor Bey, sabah uyandığımda sol dudak yanımda sanki içinde bir damar atar gibi bir titreme vardı. Bunun sebebi nedir ne yapmam gerekiyor. Şimdiden teşekkürler…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>