Yemek Yerken Takılma

İyi günler doktor bey. Ben 21 yaşındayım. Benim problemim tam 2,5 senedir sürmekte. 2,5 senedir midemde bir şey var sanki, yemek yedikten sonra rahatsız eden, beni halsiz yapan birşey. Kan tahlillerim hep temiz çıkıyor. 2,5 senedir neredeyse 3 ayda bir kan tahlili yaptırıyorum. Son 1 sene 2 aydırda yemek yerken takılma sanırım disfaji diyorsunuz. Sürekli geniz akıntısı, sürekli boğaz ağrısı, sanki dişlerimde çabuk çürümeye başladı. Bu disfaji benim yemek alışkanlığımı değiştirmedi, yani 1 sene 2 aydır yani 14 aydır bu disfaji mevcut. Ben yine katı gıdaları yiyorum ama sanki bir yerde yavaşlıyor bende su içiyorum geçiyor. İştahsızlık yok hatta iştahım eskisindende açık. Kilo kaybıda yok bu disfaji çıktığında 66 kilo idim şimdi 70 kiloyum. Bazen ağzıma acı su geliyor bazende yediklerim geliyor. Kusma yok. Kan tahllillerim dediğim gibi 2,5 senedir normal en son 3 gün önce kan tahlili yaptırdım hgb düzeyim 17,25 ve yaptırdığım tüm tahlillere baktım, hepsinde aynı. Yani 2,5 senedir yaptırdığım tahlillere. Hepsi 17 üzerinde ve normalden yüksek seviyede. Disfaji çıkınca akciğer grafisi, karın içi usg si, beyin mr ı çektirmiştim temiz çıkmıştı hepsi. Kanserlerde CRP düzeyi çoğunlukla yüksek çıkarmış ve bende CRP

7 yorum “Yemek Yerken Takılma

 1. nilgün

  merhaba benim babaam 1 ay evvel haseki tıp fakültesinde ameliyat oldu ve halada orda yutma güçlüğü vardı yemek borusunun yerine bağırsak taktılar mama ile besleniyodu bi kaçak saptanmış b oyun kısmından onun kaynamasını bekliyolar şuan hala hem mama hemde burnundan mama ve su ile besleniyo ağız yoluylan beslenemiyo kaçak olan yerden ciğere su doluyo iki tarafındada diren var acaba iyileşirmi doktorlar bişey doğru dürüst söylemiyolar bizde bu belirsizlikle deliriyoruz 🙁

 2. Gülfem

  Merhabalar
  Yaklaşık 2 haftadır yeiğim yemeklerin mideme inerken zorlandığını hissediyorum hani bazen yemek yeriz de takılır ya su içince geçer aynı onun gibi başlar da sadece yemek yerken böyle oluyordu bir ağrı hissediyordum yemek yediğim süre boyunca devam ediyordu. Yaklaşık bir hafta sonrada grip oldum ve ağrım bunun bile önüne geçti artık eğilirken kalkarken bile ağrım oluyor. Annemin yönlendirmesi üzerine üşüttüğümü düşünüp yorganla iyice terledim sıcak su torbaları vb. iyi gelecek şeyler yaptık sizce sorun ne olabilir şimdi den teşekkür ederim 🙂

  • sevgili gülfem reflü olabilir

 3. sönmez

  merhaba ben 18 yaşında bir bayanım ve yutmakta çok güçlük çekiyorum hiçbiryiyeceği susuz yutamıyorum su içmeden yutmayı denediğimde boğulacak gibi oluyorum, nefes almakta zorluk çekiyorum ve 10 saniye içerisinde hıçkırmaya başlıyorum bu beni çok rahatsız ediyor yiyecekler boğazıma takılıp kalıyor yardımcı olursanız çok sevinirim

 4. hulya

  ben 13 yaşındayım yemek yerken nefes boruma gidecek diye çok korkuyorum ve boğazıma takılıo yemeği yutmakta zorlanıyorum bunun sebebi nedir lütfen yazın 🙁

  • sevgili hülya psikolojik görünüyor

 5. Yutma güçlüğüne (Disfaji) özellikle yaşlılarda olmak üzere tüm yaş gruplarında yaygın olarak rastlanır. Disfaji terimi yemeklerin ve sıvıların ağızdan mideye geçmesi sırasında zorluk hissetmeyi ifade eder. Bu duruma çoğu tehlikeli olmayan ve geçici olan birçok faktör neden olabilir. Yutma güçlüğü nadiren tümör veya ilerleyici nörolojik hastalık gibi daha önemli patolojiye işaret eder. Kısa bir süre içerisinde yutma güçlüğü kendiliğinden iyileşmez ise kulak burun boğaz uzmanı tarafından değerlendirilmelidir. 

  Nasıl Yutarız? 

  İnsanlar katı yiyecekleri yemek sıvıları içmek ve vücudun ürettiği tükürük ve mukusu yutmak için günde yüzlerce kez yutma işlevini gerçekleştirirler. Yutma işlevinin dört fazı vardır: 

  1) Birinci faz yiyecek ve içeceklerin çiğnenerek yutmaya hazır hale getirildiği dönem.

  2) Ağız fazı boyunca, dil yiyecek ve içecekleri ağızın arka bölümüne iterek yutma yanıtını başlatır. 

  3) Yutak fazında yiyecek ve içecekler hızlıca yutaktan yemek borusuna geçer. 

  4) Son faz olan yemek borusu fazında yiyecek ve içecekler yemek borusundan mideye geçer. 

  Birinci ve ikinci fazlar istemli kontrol altında oluşurken,üçüncü ve dördüncü fazlar kendiliğinden oluşur. 

  Yutma Hastalıklarının Nedenleri Nelerdir? 

  Yutma işlevi sırasındaki herhangi bir kesinti yutma güçlüğüne neden olabilir. Yutma güçlüğü sağlıksız dişler, uygun olmayan takma dişler veya soğuk algınlığı gibi basit nedenlere bağlı olabilir. Yutma güçlüğünün en yaygın nedenlerinden biri mideden yemek borusuna geri kaçıştır. Bu durum mide asitinin yemek borusundan yutağa doğru yukarı hareketinin sonucu oluşur. Diğer nedenler arasında felç, ilerleyici nörolojik hastalık, trakeostomi tüpü varlığı, hareketsiz ses teli, ağız, gırtlak veya yemek borusu tümörü ile baş boyun bölgesine uygulanan cerrahi operasyonlar sayılabilir. 

  Yutma Hastalıklarını Kim Değerlendirir ve Tedavi Eder? 

  Yutma güçlüğü inatçı ise ve nedeni bilinmiyor ise bir kulak burun boğaz uzmanı, söz konusu hastanın hikayesini ele alarak muayenesini yapacaktır. 

  Bu muayene, aynalar veya özel optik sistemle görüntüleme sağlayan endoskoplar kullanarak dilin arka bölümünün, boğaz ve larenksin incelenmesi yoluyla yapılır. Eğer gerekli ise yemek borusu, mide ve oniki parmak bağırsağı incelemesi, kulak burun boğaz uzmanı veya mide ve barsak hastalıkları uzmanı tarafından yapılır. 

  Bunun sonucuna göre baryumlu yemek borusu geçiş filmi ile yutma mekanizması fonksiyonlarının değerlendirilmesi gerekebilir. 

  Eğer özel patolojiler söz konusu ise,üst mide- barsak sistem filmi veya videofloroskopi ile beraber radyologla temasa geçilebilir. Böylece yutmanın her dört fazınında değerlendirmesi yapılır. Değişik kıvamda yiyecek ve içecekler kullanarak ve hastaya değişik pozisyonlar verdirerek, yutma yeteneğini değerlendirilebilir. Eğer yutma güçlüğü felç veya ilerleyici nörolojik hastalıklara bağlı ise nörolog tarafından değerlendirilmelidir. 

  Semptomlar 

  Yutma güçlüğünün semptomları şunlardır. 

 6. Ağızda tükürük artışı
 7. Yiyecek ve içeceklerin boğaza takılması hissi
 8. Boğaz ve göğüste rahatsızlık hissi( Mideden yemek borusuna kaçış var ise – Reflu)
 9. Boğazda yabancı cisim veya parça hissi
 10. Uzamış veya belirgin yutma güçlüğüne bağlı yetersiz beslenme ve kilo kaybı
 11. Yutma sırasında kolayca geçmeyen yiyecek parçaları sıvı ve tükürüğe ve bunların akciğerlere aspire edilmesine bağlı olarak gelişen öksürük ve boğulma hissi 

  Mümkün Olan Tedaviler: 

  Neden belirlenebilmişse, yutma güçlüğü tıbbi tedavi, yutma tedavisi veya cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilir. 

  Bu hastalıkların birçoğu tıbbi tedavi ile tedavi edilebilir. Mide asit salgısını engelleyen ilaçlar kas gevşeticiler ve asit gidericiler var olan ilaçlardan birkaçıdır. Tedavi yutma hastalığının nedenine göre düzenlenir. Mideden yemek borusuna kaçış sıklıkla beslenme ve yaşama alışkanlıklarını değiştirerek tedavi edilebilir. Örneğin : 

 12. Hazmı kolay yiyeceklerden oluşan bir diyet ile sık aralıklarla ve az miktarlarda beslenmek
 13. Alkol ve kafeinden uzak durmak
 14. Kilo ve stresi azaltmak
 15. Uyku vaktinden önceki üç saat boyunca yemek yemekten sakınmak
 16. Geceleri yatağın başını yükseltmek.
 17. Eğer bunlar yardımcı olmazsa yemekler arasında ve uyku vaktinden önce asit giderici kullanmak rahatlama sağlayabilir.
 18. Birçok yutma hastalığı yutma tedavisinden yarar görebilir. Yutma kaslarının beraber çalışmasını sağlayan ve yutma refleksinin oluşmasını sağlayan sinirleri uyaran özel egzersizler yaptırılabilir.
 19. Hastalara ayrıca yutma işleminin başarılı şekilde yapılmasına yardımcı olacak vücut ve baş pozisyonlarını öğretebilir. 

  Yutma güçlüğü olan hastalardan bazıları yetersiz beslenme problemi ile karşılaşırlar. Mesleki terapist beslenme teknikleri hakkında hasta ve ailesine yardımcı olabilir. Bu teknikler hastayı olabildiğince bağımsız kılar. Diyetisyen veya beslenme uzmanı hasta için gerekli olan yiyecek ve içecek miktarını ve ek besinlerin gerekli olup olmadığını belirler. 

  Cerrahi tedavi belirli bazı problemlerin tedavisinde kullanılır. Darlık veya yapışıklık varlığında söz konusu alanın genişletilmesi gerekli olabilir. Kasların ileri derecede kasılması varlığında ilgili kasların genişletilmesi ve hatta serbestleştirilmesi gerekli olabilir. Bu yöntem kas kesilmesi olarak adlandırılır ve kulak burun boğaz uzmanı tarafından gerçekleştirilir. 

  Yutma güçlüğünün birçok sebebi vardır. Eğer inatçı bir yutma güçlüğünüz varsa bir Kulak Burun Boğaz uzmanına gitmeniz gerekmektedir.