Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva

Anasayfa > yeni doğan bebekte idrar yolu enfeksiyonu (klebsiella) Hastalığı ve Tedavisi

yeni doğan bebekte idrar yolu enfeksiyonu (klebsiella)

Soru :

merhaba. bebeğimiz 17 gün önce ( 20 07 2010) dünyaya geldi . 1 gün hastanede yattıktan sonra annesi ile taburcu oldu. evde geçirdiğimiz 2 günden sonra bebeğin ağlamasını kesemediğimizden dolayı doktora götürdük ve idrar yolu olduğunu soylediler.2 gün hastanede kontrol altında tutuldu ve serum aldı. çıkarken kana karışmadığını korkacak birşey olmadığını söylediler ve 7 adet AMİKOZA adında iğne yaptırmamız söyledi. bu iğneyi yaptırdıktan 3 gün sonra yani bugün idrar kültürü alındı ve idrarda 50000 KL / ML KLEBSİELLA olduğu ortaya çıktı. doktorumuz iltahabın devam ettiğini , korkacak birşey olmadığını söyledi ve bugün SUPNAX şurup verdi.ayrıca ağzında pamukcuklanma olduğundan dolayı FUNDORTATİN adında damla verdi. 10 gün kullanmamızı ve bittkten 3 gün sonra kontrole gelmemizi söyledi. bu verilen ilaç işe yararmı. hastalık endişelendirici mi bize yardımcı olurmusunuz nasıl bir yol izlemeliyiz. şimdiden ilginiz için teşekkür ediyorum. saygılarımla…

Aranan Kelimeler:

Etiketler: , , , ,

08 Temmuz 2010

Benzer yazılara bakmanızı öneririm

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

»
Soru Sormak için Resme Tıklayın

“yeni doğan bebekte idrar yolu enfeksiyonu (klebsiella)” için 17 Yorum

 1. kamil diyor ki:

  13 günlük erkek cocugu sahıbıyım oglum ıdrarını yaparkrn asırı derecede aglıyor yaptıktan sonra aglaması kesılıyor … bır uzmana goturduk ultrason ve ıdrar tahlılı yaptırdık sonuc temiz cıktı doktor bır sey soylemedı neden i nedir ne yapmamız lazım gıbı … cocouk hala aynı sekılde idrarını yaparken aglıyor ne yapmamiz lazım saygılar

 2. mustafa diyor ki:

  2 haftalık kız bebeğimiz idrar yolları enfeksiyonu olduğu için 5 günlük aşı tedavisi görüyor. Bugün 4. gündü. Aşıyı yapan hemşire ne dozda yaptığını hatırlamadığını söyledi. 6’lık yapması gerekiyorken fazla yapmış. Eşime de net bir şey söylememiş. Fazla dozda olması bebek için sorun olur mu? Bir şey olacak diye çok korkuyoruz. Lütfen bize içimizi rahatlatacak bir şeyler söyleyin.

 3. yavuz diyor ki:

  hocam yeni dogan üç günlük bebeğimizin bezini değiştirirken pipisinin beze geldiği yerde bir damla kan gördük bunu üç kere gördük bu durum normalmidir acaba lütfen bi cvb yazın…

 4. Ertan diyor ki:

  hocam yeni dogan üç günlük bebeğimizin bezini değiştirirken pipisinin beze geldiği yerde bir damla kan gördük bunu üç kere gördük bu durum normalmidir acaba lütfen bi cvb yazın…

 5. ahmet diyor ki:

  bebeğimiz 1.5 aylık idrar yollarında iltihap çıktı kültür veridik 1 haftada sonucu geldi ve klebsiella 100000 çıktı. doktorumuz 15 günük zimaks tedavisi önerdi. sizce durum nedir?; ne yapmamız gerekir. gerçekten çok tedirginiz başka bir hastaneye gitsek mi diye düşünüyoruz öneriniz ne olur?

 6. derya diyor ki:

  merhaba benim beşbuçuk aylık kızım var ikibuçuk aylıkken idrar kültüründe klepsiella üredi yedi günlük amikoit müsküler tedavisinden sonra beş günde supraks şurup kullandım tekrar kültür aldık üreme olmadı ultrason ve voyding çektirdik temiz çıktı şimdi her ay kültür tekrarlıyoruz ve bir yaşına kadar baktirim şurup kullanacağız bu tedavi yöntemi doğrumu daha fazla ne yapabiliriz saygılar

 7. merve diyor ki:

  merhaba
  ben adet oldugum ılk zamanlar ılk 2 sene duzenlı bıcımde oldum ama ondan snra yavas yavas uzamaya basladı ve suan 18 yasındayım 4-4.5 ay oldu ve gormedım bu sure ıcersınde kıloda aldım tabı 75 kıloyum ne yapmalıyım

 8. esma diyor ki:

  teşekkurler…
  en yakın zamanda gdıp yaptıracagım

 9. esma diyor ki:

  merhaba..
  ben 37 yasında evlı 2 cocuklu bır bayanım.sabahları idrara cıkmadan karnımda sancı ıle uyanıyorumıdararımı yaparken acı yok yptıktan sonra karınlarım agrıyor snra gecıyor .. bu bende bayadır var ve şuan ıdrarımı yaptıktan snra bile gecmıyor ..artık karnım şişik ve komple agrıyor doktora gıttım ıdrar tahlılı yaptı yüzde 25 canlı bakterı cıktı antibiyotik verdi daha onceden de aynı antıbıyotgı vermıslerdı ilcın adı _cipro_
  kullandım bir kutu.ılacım bıtı ve suan yıne aynı durumdayım ne yapmam gerekıyor cevaplarsanız cok sevınırım..

  tesekkurler…

 10. Doktor Deva diyor ki:

  Verilen ilaçlar ve uygulanan tedavi doğru o yüzden endişelenmeyin ilaçları düzenli olarak kullanın temizliğe çok dikkat edin Ayrıca bu konuda ayrıntılı bir yazıyı sizinle paylaşmak isterim

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu nasıl gelişir?

  İdrar yolu enfeksiyonları idrar yollarına mikrobun girmesi ile oluşur. Mikrop vücuda ya idrar yapılan yerden ya da kan yolu ile bulaşır. Mikrop idrar torbasına, idrar yollarına ve böbreğe ilerleyebilir. Yeni doğan bebeklerde ve küçük çocuklarda kan yolu ile mikroplar doğrudan böbreğe ulaşabilir.

   

  Belirtileri nelerdir?

  Ateş, idrar yaparken acıma, idrar yaparken ağlama, sık idrara çıkma, idrar kaçırma, idrarın renk ve kokusunda değişiklik olması, bel ağrısı, yan ağrısı, karın ağrısı, kusma, iştahsızlık, kilo alamama belirtilerdendir.

   

  Nedenleri nelerdir?

  En sık görülme nedeni dışkıda bulunan E.coli adlı mikrobun idrar yollarına bulaşmasıdır. Hijyen kurallarına dikkat edilmemesi, genital bölgenin kirliliği, bez kullanımı, dışkılı bezlerin hemen değiştirilmemesi, ishal, pişik gibi durumlarda mikropların idrar yollarına girişi kolaylaşır.

   

  İdrar yolu enfeksiyonu geçiren çocukların yarısının idrar yollarında gelişimsel bozukluklar olduğu bilinmektedir. Kaçak (vezikoüreteral reflü), idrar yollarında tıkanıklık, kız çocuklarda genital bölgede yapışıklık olması gibi durumlar açısından bu çocuklar mutlaka araştırılmalıdır. Ayrıca kabızlık, parazit hastalıkları, işeme bozukluğu (idrar yaptıktan sonra idrar torbasının tam boşalmaması) da idrar yolu enfeksiyonuna zemin hazırlayan durumlardır.

   

  İdrar tahlili ve idrar kültürü ile idrar yolu enfeksiyonu tanısı konur.

   

  İdrar yolu enfeksiyonu tehlikeli midir?

  İdrar yolu enfeksiyonu geç ya da yetersiz tedavi edilirse, tekrarlarsa, idrar yollarında anormallik varsa, böbrek iltihabı yaratırsa çok tehlikelidir. Böbrekte hasar (leke) bırakan iltihap, ileri yaşlarda yüksek tansiyon hastalığına (hipertansiyon), böbrek yetersizliğine (ürede yükselme), büyüme geriliğine, kansızlığa, gebelikte albuminüri ve gebelik zehirlenmesine neden olabilir.

   

  Nasıl tedavi edilir?

  Hekimin önerileri doğrultusunda uygun antibiyotik tedavisine başlanmalıdır. Tedavi 10 gün sürdürülmelidir. Antibiyotik şurup serin yerde ya da buzdolabında saklanmalıdır. İlaç kavanozu kullanmadan önce mutlaka çalkalanmalıdır. Ölçekli kaşıkların kullanılması ile doğru dozun verildiğine emin olunmalıdır. Bazen çocuğun durumuna göre iğne tedavisi gerekli olur.

   

  Bu tedavi çocuğun durumuna göre evde ya da hastanede uygulanır. İlaca başlandıktan sonra çocuk kendini daha iyi hissetmeye başlasa bile antibiyotik tedavisi hekimin önerdiği süre boyunca kullanılmalıdır. İdrar miktarını artırmak için bol su içilmesi önerilmelidir. İdrar ya da kaka yaptıktan sonra genital bölge bol su ile yıkanarak temizlenmelidir.

   

  Enfeksiyondan korumak için neler yapılmalı?

  Temizlik kurallarına dikkat edilmeli, Kabızlık önlenmeli, varsa tedavi edilmeli, Bezler sık aralıklarla değiştirilmeli ya da olabildiğince bez kullanımından kaçınılmalı, Genital bölge kız çocuklarda önden arkaya doğru silinerek temizlenmeli, erkek çocuklarda penisin etrafı cilt kıvrımlarının etrafında dışkı kalmadığına emin olunarak temizlik yapılmalıdır. Temizlik sırasında bol su ile yıkamak yeterlidir.

   

  Özel temizlik maddeleri kullanmaya gerek yoktur. Temizlik mendilleri tercih edilmemelidir. Banyo sırasında genital bölge bol su ile yıkanmalıdır. Yıkama sırasında banyo köpükleri, genital bölge için şampuan kullanılmamalıdır. Bunlar genital bölge pH sını (asit yapısını) değiştirerek hastalık etkeni mikropların üremesini kolaylaştırabilirler. Banyo süresi 15 dakikanın üzerinde tutulmamalıdır. Pamuklu çamaşır kullanılmalıdır. Her gün temiz çamaşır giyilmelidir. Çocuk idrar tutmamalıdır. 3-4 saatte bir tuvalete giderek idrar torbasını tam olarak boşaltmalıdır.

   

  Anne sütünün rolü nedir?

  Anne sütündeki koruyucu maddeler hem mikropların idrar yoluna yapışmasına engel olurlar, hem de mikropların öldürülmesine yardımcı olurlar. Anne sütü ile beslenme özellikle yeni doğan bebeklerin idrar yolu enfeksiyonlarında anlamlı derecede azaltıcı etki sağlar. 0-6 ay arası idrar yolu enfeksiyonu tanısı ile hastaneye yatırılan çocuklar anne sütü alım durumları açısından karşılaştırıldığında, anne sütü almayanlarda idrar yolu enfeksiyonu oluşmasının anne sütü alanlara göre beş kat daha fazla olduğu gösterilmiştir.

   

  İdrar yolu enfeksiyonu geçiren 2,5 yaş ile altı yaş arasındaki çocuklar da tek başına anne sütü alım süreleri açısından benzer yaşlardaki sağlıklı çocuklarla karşılaştırıldığında idrar yolu enfeksiyonu geçiren çocukların daha kısa süre anne sütü aldıkları belirlenmiştir. Anne sütünün ilk altı ayda böbrek enfeksiyonlarından koruyucu etkisinin yanında uzun süreli etkilerinin de olduğu düşünülmektedir.

   

  Prematüre bebekler için daha önemli

  Anne sütü barsak florası üzerine olumlu etki yapar, patojen bakterilerin konak dokularına yerleşmesine karşı koruyucu etkileri vardır. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonlarında en sık etken olan E.coli isimli bakterinin virulansını azaltır. 2009 yılında yayınlanan bir araştırmada da prematüre doğan bebeklerde anne sütü almamanın idrar yolu enfeksiyonu açısından risk faktörü olduğu bildirilmiştir.

Sizde bu konu ile ilgili yorum yapabilir Soru Sorabilirsiniz

Yorum yaparken veya Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz


Sağlık Ekibi Sağlık Kategorileri

 • Ağız ve Diş
 • Akciğer Hastalıkları
 • Bağırsak ve Anüs
 • Beslenme Hastalıkları
 • Beyin ve Sinir
 • Böbrek ve İdrar Yolları
 • Bulaşıcı Hastalıklar
 • Cilt Hastalıkları
 • Cinsel Hastalıklar
 • Çocuk Hastalıkları
 • Diğer Hastalıklar
 • Diyet
 • Doktora Sor
 • Eklem Hastalıkları
 • English Health
 • Erkek Hastalıkları
 • Estetik
 • Genetik
 • Göz Hastalıkları
 • Hastalıklar
 • Hormon Hastalıkları
 • İlk Yardım
 • Kadın ve Doğum
 • Kalp ve Damar
 • Kan Hastalıkları
 • Karaciğer Hastalıkları
 • Kas Hastalıkları
 • Kategorilenmemiş
 • Kemik Hastalıkları
 • Kulak Burun Boğaz
 • Laborant
 • Laboratuvar Günlüğü
 • Mide Hastalıkları
 • Ruh Hastalıkları
 • Sağlık Haber
 • Sağlık Sözlüğü
 • Sağlıkta Pratik Bilgiler
 • Şifalı Bilgiler Kitabı
 • Solunum Hastalıkları
 • Doktor Deva