yüksek sedim ve demir eksikliği

merhaba

annem 45 yaşında, astım hastası. kronik sinüziti ve allerjik riniti var. 10 gündür hafif ateş, eklem ağrısı, halsizlik, uyku hali, vücut ağrısı, göz kararması var, koyu renk balgam çıkarıyor. bazen pembemsi bi leke oluyormuş.

kesin bir cevap alamadık doktorlardan olasılıklar ne olabilir.bilgi verirseniz sevinirim.

değerler şu şekilde:

kolestrol 221
hdl kolestrol 74
ldl kolestrol 119.6
şeker üre normal aralıkta

CRP 11.34
DEMİR(SERUM) 16
demir bağlama kapasitesi 453
total demir bağlama 469

horman değerleri normal

sedim:75

wbc: 9.36
rbc: 4.25
hgb: 11.0
hct: 32.6
mcv: 76.9
mch:25.9
mchc:33.7
hdw:3.13
plt:319
mpv:10.3
chcm:33.7
rdw:15.2
lym:1.61
mono:0.75
neu:6.56
eos:0.17
baso:0.02
lym%:17.2
mono%:8.0
neu%:70.1
eos%:1.8
baso%:0.2
luc:0.26
luc%:2.7

reçete olarak iki tane 500mg antibiyotik verildi

6 yorum “yüksek sedim ve demir eksikliği

 1. Ecem

  Sedim 114 cikti..
  Merak ettigim aidste sedim artar diyor fakat viral enfeksiyonlarda azalir..
  Aids/Hiv de viral enfeksiyon virus sonucta bu durumda artar mi azalir mi sedim Hiv de?

  • sadece sedime göre aids yorumlamak yanlış olur

 2. ayşe

  sedim 78 ne olabilir

  • sevgii ayşe olası sebepleri ilk mesajımda bulabilirsiniz

 3. zekiye

  eşimin sedimi saatte 116 ve kroner arteer hastası

 4. Kısaca “sedimantasyon “denen bu inceleme yönteminde, alyuvarların çökme hızları ölçülür. ESH (Alyuvar çökme hızı) birçok hastalıkta tanıya yardımcı bir inceleme olarak kullanılır.

   

  ESH ’ın normal sınırların dışına çıkması bir hastalık durumunu gösterir ama hastalığın türü ve yapısı hakkında bilgi vermez. Herhangi bir yakınma ile hekime başvuran kişide sedimantasyon hızının ölçülmesi, tanıya giderken atılacak adımların yönünü belirler.

   

  Sedimantasyon hızının değeri milimetrik olarak ya da Katz indeksi kullanılarak tanımlanır. Katz indeksi, birinci saat değeri ile ikinci saat değerinin yarısının aritmetik ortalamasıdır.

   

  Normal sınırlar; kadınlar için 8, erkekler için 5’dir.

   

  Üst sınırı ise; kadınlar için 20, erkekler için 15’dir.

   

  ESH yaşamın ilk haftalarında çok düşüktür.

  Yaşlılarda ise herhangi bir sebep olmaksızın hafifçe yükselebilir.Adet gören kadınlarda belirgin bir artış göstermez.

  Gebeliğin dördüncü ayından itibaren yükselmeye başlar ve doğumdan sonraki 3-8 hafta yüksek kalır.Katz indeksi, gebelikte 40 gibi çok yüksek değerlere ulaşabilir.

  Günümüzde, laboratuvarların çoğunda yanlızca ilk yarım saatlik değerler verilmelidir. Katz indeksi hesaplanmaz.

   

  Sedimantasyonun arttığı durumlar =

  1)Enfeksiyon hastalıkları

  2) İltihabı hastalıklar

  3) Tümörler

  4) Verem

  5) Romatizmal ateş

  6) Romatoid artrit

  7) Bağ doku hastalıkları

  8) Glomerüloreflit

  9) Miyokard enferktüsleridir.

   

  Akciğerin tekrar ve detaylı olarak incelenmesi gerekiyor Öksürük mukus ve yabancı maddelerin bronşlardan çıkarılması için bir savunmadır. Solunum sisteminin en önemli bir belirtisidir. Öksürüğün baş lıca nedenleri üst solunum yolları infeksiyonları, bronşit, astım, pnömoni, tü berküloz, kötü çevre koşulları (özellikle sigara) ve akciğer kanseridir. Boğazı temizlemek için genizden gelen kaba, kuru ve tekrarlayıcı bir öksürük çok kez üst solunum yolları hastalıklarıyla ilgilidir. Küçük bronşlardan ve akciğer pa rankimasından oluşan bir öksürüğü hasta derinden gelen kolay balgam söktüren nitelikte tanımlar. Solunum sistemi virüs infeksiyonlarında çok kez kuru bir öksürük vardır. Sekonder bir bakteri infeksiyonunda çıkarılan balgam koyu renkli ve pürülan (sarı ve yeşilimtrak) dır.

   

  Kronik bronşit ve bronşektazi hastalarının öksürük ve balgamları sa bah kalkınca artar. Hırıltılı bir solunumla birlikte bulunan öksürük genellikle astmada izlenir.

   

  Astma ve kalp yetersizliğinde öksürük hastayı gece uyandırır. Bronş kalıbı gibi ince uzun, kıvrık balgam bronşit ve astmada görülür. Kronik bronşit ve bronşektazide öksürükle kanlı balgam gelebilir. Pnömonide öksürükle ya pışkan ve paslı bir balgam gelir. Pis veya lağım gibi kokan, bol ve kolay çıka rılan balgam spiroket ve anaerop akciğer absesinde izlenir.

   

  Öksürük sigara içenlerde çok kez sinsi bir şekilde geliştiğinden baş langıçta benimsenmez. Bu hastalarda (yani sigara içenlerde) bronşit ve amfi-zem oluşarak giderek artan kronik bir öksürük gelişir. Bronş kanserlerinde gi derek artan, tedaviye inatçı bir öksürük vardır. Kanlı balgam akciğer kanserinde sık izlenen bir bulgudur.

   

  İyi bir anamnez ve muayene çok kez öksürük nedenini aydınlatabilir. Eğer bu incelemeyle tanı sağlanamamışsa akciğer radyografisi alınmalıdır. Bundan başka kan sayımı, sedimantasyon ve diğer laboratuvar bulguları öksü rük etyolojisinde yararlı olur. Örneğin kanda eozinofil artması allerjik bir hastalıkla, lökosit artması infeksiyonla ilgili olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.