Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva

Anasayfa > yumurtalık kisti Hastalığı ve Tedavisi

yumurtalık kisti

Soru :

ben 23 yaşında bekar bi bayanım.adet düzensizliğinden doktora başvurdum ve yaklaşık 16-18cm çapında sağ yumurtalıkta kist bulundu.Dktorum ameliyat gerekli ve bu ameliyat sırasında sağ yumurtalığı alabiliriz dedi.Acaba bu tür durumlarda önce ilaç denenmeli mi yoksa hemen ameliyat mı olmalı?

Aranan Kelimeler:

Etiketler:

07 Ocak 2011

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

»
Soru Sormak için Resme Tıklayın

“yumurtalık kisti” için 14 Yorum

 1. Mira diyor ki:

  İyi günler hocam ben lakaraskopi olmak isdiyorum ameliyatdan kaç ay sonra hamile kalırım

 2. Mira diyor ki:

  Hocam bana 300 tana Folik asid bide dupostant diye ilaçlar verildi onları kullanincada çok kilo yapıyor 78 kilodan 95 oldum neyapmaliyim yumurtalik kisdi kilo yapiyormus diye duydum nasıl önleye bilirim

 3. Mira diyor ki:

  Hocam benim eşimde sperm sayısı 0 cikdi ve doktor ilaç yazdı Zing plus bide Paxil diye ilaç siqarayi brak dedi ve iki aya ilaçlar bitince tekrar gel Tebriz’e hocam ilaclarla siqara birakmakla sperm artarmi doktor kontrol etdi damar tikanikli falan yok neolur dizinde fikirlerinizi bilmek isdiyorum bende iki tane kıst esimde sper 0 nasıl bebek sahibi oluruz hocam umidimi itirmekde isdemirorum çok kotuyum neolur yardım edin şimdiden teşekkürler

 4. Mira diyor ki:

  İyigunler ben lakaraskopi olmadan kostlerimi hangi ilaclarla yok ede bilirim lütfen bana yardım edin biri 7 santimetrelik falekul kisdi diyeride endemetriomali miomdu bence 5 santimetre neolur yardım edit ameliyyat sartmi şimdiden teşekkürler

 5. zeynep diyor ki:

  Merhaba iyi günler benim sol yumurtaliğimda 70×61 büyüklüğünde bir kist var ve ben lazer epilasyona gitmek istiyorum kol bacak ve kol altı. icin bir zarari olur mu?

 6. Mira diyor ki:

  İyi günler kızlar bende 1.6 aydır evliyim cocuk için çekmediğim kalmadı öyle uzuluyorumki benimde sag yumurtalikda 5 santimetre soldada 7 santimetrelik falekul kisdi var ben irana Tebriz’e qediyorum bana dontor lakaraskopi dedi bilmiyorumki ameliyat olursan bebeyim olurmu

 7. hande diyor ki:

  ben 25 yasında bır cocuk annesıyım sol overde 3 4 4.5 cm lık uc tane kıstım var doktorum ca 125 ınde yuksek olduguu soyledı ben kontrol hapı tedavısıne basladım fakat heme cocuk ıstıyorum e yapmam lazım

 8. gülay diyor ki:

  2 ayı aşgın süredir. adet omuyorum.3 cocuk annesiyim doktora gitim.sol yumurtalıkta kist oldugunu ve rahimde yara oldugunusöyledi. ben dogumkonturol hapikulanıyordum.şuanda kulanamıyorum .hamıle kalmaktan korkuyorum.33 yaşında 14 senelık evliyim

 9. nur diyor ki:

  ben 14 yaşındayım kontrollerde sağ overde 39mm çapında iç ekosy yüksek kistik kitle lezyonuna rastladılar ondan sonra daha kontrole gitmedim ilaç kullanmalı mıyım ne yapmalıyım soonra büyüyüp bana zarar verir mi yada hamileliğe fln engel olur mu

 10. akasya diyor ki:

  yapılan hormon tahlillerim normal değerde çıktı.Çekilen dopler emar ve ilaçlı emar sonuçlarında da acil gerekn bişey çıkmadı.Ayrıca kanser tarama testlerim de normal çıktı fakat doktorm her an acil bi durum olabileceği için ameliyat olabilir diyor.şu anda okulum olduğu için en az yaza kadar ertelemeyi düşünüyorm o süre içerisinde ilaç verilip sadece takip edilmesi doğru olur mu bunu merak ediyorm.küçük bi yerde yaşıyorm ve ameliyat gibi bi durumda istanbul ankara gibi yerlerde de araştırma yapacağız elbette fakat bazı durumlardan dolayı 5 ay gibi bi süre ertelemek doğru olur mu?yoksa acil ameliyat mı gerekir

 11. Deva diyor ki:

  Yumurtalık kistlerinin değişik tipleri vardır. Hemen hemen her kadında hayatının bir döneminde yumurtalıklarında kist saptanabilir. Bu kistler genellikle bulgu vermezler ve tedavi dahi gerektirmezlerEn sık rastlanan şikayetler ise kasık ağrısı, ilişkide ağrı, karında dolgunluk ve basınç hissi ve adet düzensizlikleridir.

  Hangi Şartlarda Yumurtalık Kisti Tedavi İçin Ameliyat Gerektirir?

  Kistin sapı etrafında dönmesi ya da patlaması durumunda ise çok şiddetli karın ve kasık ağrısı ortaya çıkabilir.Basit kistlerin en sık nedeni hormonal düzensizliklerdir. Normalde her adet döneminde yumurtalıklarda zaten boyutları 2-2,5 cm”ye kadar ulaşabilen folikül adını verdiğimiz bir basit kistler oluşur. Sonra bunun çatlaması ile yumurtlama gerçekleşir.Ancak hormonal düzensizliklerde bu yumurta taşıyan sıvı dolu kesecik ya çatlamaz ve sabit kalır ya da büyümeye devam ederek basit kist şekline dönüşür. Bunlar genellikle tek taraflıdır ve eğer çok fazla büyümezlerse ağrıya neden olmaz ve sıklıkla da kendi kendine kaybolurlar.Eğer kistler 5-6 cm nin üstüne çıkarlar ise sapları etrafında dönme riskleri artmış demektir ve böyle bir durum geliştiğinde yumurtalığın alınması gibi bir olasılık da oluşabileceği için genellikle böyle bir tabloya meydan vermemek için hekim bir şekilde tedavi etmeyi tercih eder.

  Ayrıca kistler çapları büyüdükçe ve ultrasonografi ile diğer bazı özellikler de gösteriyorlarsa bu kistlerin kötü huylu olma olasılıkları da arttığından tedavi edilmelerinde fayda vardır.

  Genellikle 5-6 cm’den küçük olan ve yukarıda bahsedilen özellikleri taşımayan yumurtalık kisti varlığında doğum kontrol hapı gibi yumurtalıkları baskılayıcı bir tedavi ile kistin küçülüp küçülmediğini öncelikle gözlenmektedir. Eğer küçülme yok ise o zaman müdahele edilip edilmeyeceğine veya ne şekilde ameliyat yapılacağına karar vereceklerdir. Ayrıca ultrasonografinin yanında tümör belirteçleri denilen bazı kan tahlilleri de kistin yapısı hakkında bilgi verebilmektedir.Bu tahlillerden en sık kullanları CA-125 , CA-199, CEA adı verilen belirteçlerdir.Fakat bu belirteçler sadece kötü huylu hastalıklarda değil birçok basit olayda da yükselebilir. Ama özellikle düşük çıkmaları hekimi olumlu düşünmeye sevkedecektir

  Yumurtalık Kisti Ameliyatı ( Kist Çıkarılma Ameliyatı ) Nasıl Yapılır?

  Eğer mutlaka tedavi gerekiyorsa operasyonun tipi genellikle laparoskopi şeklinde olmalıdır. Böylelikle karın katları kesilmediğinden kişi evine ve işine kısa sürede dönebilecek ve ameliyat sonrası şikayetleri de çok az düzeyde olacaktır. Eğer kistin kötü huylu olma olasılığı yüksekse o zaman açık ameliyat genelde tercih edebilir.

  Genel olarak bir yumurtalık kistinin yerleşmiş bulunduğu yumurtalık dokusundan tümüyle çıkarılabilirliğinin ana belirleyicisi kistin türü ve yumurtalık dokusu içindeki konumudur.

  Basit yapıdaki yumurtalık kistleri genellikle çok kolay bir şekilde etrafındaki sağlam yumurtalık dokusundan sıyırarak çıkarılabilmektedirler.

  Endometriyozis hastalığı seyrinde gelişen çikolata kistleri bir yandan endometriyozis hastalığının genital organlar ile komşu organlar arasında yapışıklıklara neden olabilmeleri, öte yandan sıklıkla yumurtalık dokusunun derinliklerinde ve genellikle birden fazla sayıda olmaları nedeniyle daha zor çıkarılırlar. Yine de çoğu durumda sağlam yumurtalık dokusunun korunması çoğu durumda mümkündür.

  Dermoid kist ise çıkarılması nispeten zor bir kisttir ve bazı durumlarda tüm yumurtalık dokusuna yayılım gösterdiklerinden sağlam doku bulunması zor olabilir ve nadiren de olsa kistle beraber yumurtalık dokusunun da çıkarılması gerekebilmektedir.
  Torsiyon belirtileri gösteren ve çoğu durumda acil şartlarda yapılan ameliyatlarda yumurtalık dokusu canlılığını korumaya devam ediyorsa yalnızca kistin çıkarılması mümkün olmakla beraber bu olasılık maalesef çok yüksek olmamaktadır.

  Yumurtalık Kistinin Ameliyat Şeklini Hangi Bulgular Etkiler?

  Yumurtalık kistlerinin ne şekilde ev nasıl çıkarılacağının belirleyicisi de yine kistin türü ve büyüklüğüdür. Orta büyüklükte ve etraf dokuyla yapışıklık oluşturmamış kistler, laparoskopi için başka engel teşkil edecek bir durum söz konusu değilse karnın açılmasına gerek kalmadan laparaskopik yöntemle çıkarılabilirler. Büyük kistler, yapışıklık oluşturmuş kistler ve kanser olma şüphesi taşıyan kistler için açık batın ameliyatı, laparotomi tercih edilir.

  Kist ameliyatı nın (kist çıkarılma ameliyatı’nın) riskleri nelerdir?

  Kist çıkarılma ameliyatları genel anestezi altında uygulanan büyük sınıfta ameliyatlardır. Bu nedenle genel anesteziye bağlı oluşması muhtemel riskler bu ameliyatta da ortaya çıkabilir. Karından uygulanan jinekolojik ameliyatların tümünde genital organlarda yapışıklık oluşma riski vardır. Bu yapışıklıklar yumurtalık ve tüpler etrafında olduklarında bu organların işlevlerini olumsuz yönde etkileyerek gebe kalamama nedeni olabilirler.

  .Kist çıkarılma ameliyatlarında ilk planda yalnızca kistin çıkarılması planlanmasına karşın sağlam yumurtalık dokusunun bulunması her zaman mümkün değildir. Bu nedenle her kadının bu tür ameliyatlarda kistin bulunduğu taraftaki yumurtalığın da alınma ihtimalinin bilmesi gerekir.

  Ameliyat esnasında kistin kanser olduğunun düşünülmesi ve bunun ameliyat devam ederken yapılan acil patolojik incelemeyle (frozen patoloji) doğrulanması durumunda da her iki yumurtalıkla beraber rahimin de alındığı daha geniş bir ameliyat yapılması gerekebilir. Bu gibi durumlarda ameliyat sırasında aile durum hakkında hekim tarafından bilgilendirilmektedir.

  Laparotomi ile yani karından girilerek yapılan açık ameliyatlarda bu yöntemin getirdiği riskler, laparoskopi ile karını açmadan kamera yoluyla uygulanan ameliyatlarda ise bu yöntemin getirdiği riskler mevcuttur. Uygun bir ameliyat tekniği kullanıldığında ameliyat tekniğinin kendisine bağlı riskler çok nadir olarak ortaya çıkar.

  Profilaktik ooferektomi (koruyucu amaçla yumurtalıkların çıkartılması) Nedir?

  Meme kanseri riski durumunda uygulanan bir “koruyucu ameliyat” şeklidir.35 yaşından genç kadınların her iki yumurtalığının da çıkartılması meme kanseri riskini %60 oranında azaltmaktadır. Ancak bu işlemin sonucunda erken menopoza bağlı ciddi bazı yan etkilerin oluşması kaçınılmazdır (osteoporoz, kardiovasküler hastalık riskinde artma). Bu tip bir işleme karar vermeden önce mutlaka hem meme hem de yumurtalık kanseri açısından riskin arttığı genetik bir yatkınlığın ortaya konmasına gerek vardır.

Sizde bu konu ile ilgili yorum yapabilir Soru Sorabilirsiniz

Yorum yaparken veya Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz


Sağlık Ekibi Sağlık Kategorileri

 • Ağız ve Diş
 • Akciğer Hastalıkları
 • Bağırsak ve Anüs
 • Beslenme Hastalıkları
 • Beyin ve Sinir
 • Böbrek ve İdrar Yolları
 • Bulaşıcı Hastalıklar
 • Cilt Hastalıkları
 • Cinsel Hastalıklar
 • Çocuk Hastalıkları
 • Diğer Hastalıklar
 • Diyet
 • Doktora Sor
 • Eklem Hastalıkları
 • English Health
 • Erkek Hastalıkları
 • Estetik
 • Genetik
 • Göz Hastalıkları
 • Hastalıklar
 • Hormon Hastalıkları
 • İlk Yardım
 • Kadın ve Doğum
 • Kalp ve Damar
 • Kan Hastalıkları
 • Karaciğer Hastalıkları
 • Kas Hastalıkları
 • Kategorilenmemiş
 • Kemik Hastalıkları
 • Kulak Burun Boğaz
 • Laborant
 • Laboratuvar Günlüğü
 • Mide Hastalıkları
 • Ruh Hastalıkları
 • Sağlık Haber
 • Sağlık Sözlüğü
 • Sağlıkta Pratik Bilgiler
 • Şifalı Bilgiler Kitabı
 • Solunum Hastalıkları
 • Doktor Deva