Yumurtalıklarda kist belirlendi. tümor oluşması ve ameliyat

Merhaba. Annem 52 yaşında. Annemin yumurtalıklarda kist olduğu söylendi ve çeşitli tahliller yapıldı. Sonucunda bugün hastaneye gittiğinde tümör olduğu ameliyat olması gerektiği söylenmiş. Bu tam anlamıyla kanser mi demek oluyor? Yada hangi gruba giriyor? Bu gibi durumlarda tehlike nedir? Ameliyatta tehlike varmıdır?
Ultrason sonucunda alt kısımda “Pelvisde 12.12.13mm çapında düzgün sınırlı, sağ lateral duvarında 25*20 çapında solid papiler alan içeren, hipodens kistik lezon izlenmektedir.(Over tm?)” yazıyor.
Diğer Kan tahlillerinde “BİYOKİMYA:(SGPT(ALT): 15) –(SGOT(AST): 20)” “HORMON (CEA: 2.31) — (CA19-9: 8.5) — (CA15-3: 18.4) — (BETA hCG: *11.59)” “HEMATOLOJİ: (Sedimatasyon 1saat: 44) — (INR:1.07) — (PTZ: 13.5) — (APTT: 25.5)” SEROLOJİ altında bulunan HBsAg(ELİZA), HCV(ELİZA), VDRL değerleri Negatif olarak belirlenmiş. Bu raporlar doğrultusunda acaba durum ile ilgili bilgi verirseniz gerçekten çok yardımcı olucaksınız. Teşekkürler.

One thought on “Yumurtalıklarda kist belirlendi. tümor oluşması ve ameliyat

  1. a.Çapı beş santimden fazla olan ve yapılan her muayenede inatla beliren bütün tümörler ameliyatla alınmalıdır.

    b.Hızla büyüyen her yumurtalık tümörü ameliyatla alınmalıdır.

    c.Yumurtalıkta tümör bulunduğu taktirde karın bölgesinde herhangi bir akıntı görülürse bu tümör muhakkak surette alınma lıdır.

    d.Aşırı kilo kaybı, kansızlık, zafiyet, gibi belirtiler gösteren bir yu. murtalık tümörü derhal alınmalıdır.

    e.Yumurtalıkta bir tümör görülmüşse ve endometrial hiperplazi teşhis edilmişse, ameliyat yapılması gerekecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.