Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva

Anasayfa     Doktora Sor     Kadınlara Özel
Yüzde ki aşırı sivilcelerin sebebi Neden Olur

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

           »

Yüzde ki aşırı sivilcelerin sebebi

Soru :

iyi akşamlar.yüzdeki aşırı sivilcelerin nedeni ne olabilir?

Etiketler: , , , ,

14 Mayıs 2010

“Yüzde ki aşırı sivilcelerin sebebi” için 1 Yorum

 1. Doktor Deva dedi ki:

  Sivilce nedenleri nelerdir ve sivilce neden olur ? Sivilce (akne) derideki yağ bezlerinde meydana gelen proplemden dolayı oluşan bir cilt sorunudur.

  Yağ bezlerinin salgılamış olduğu yağın deri yüzeyine çıkışını sağlayan kanallar vardır. Ergenlik yıllarında yağ bezi daha çok miktarda yağ salgılamaya başladığı için bu kanallarda tıkanma meydana gelir. Sivilcelerin nedeni genel olarak bu tıkanmadır. Tıkanma sonucunda komedon adı verilen siyah noktalar meydana gelir. Propionibacterium acnes adlı bakteri tıkanmış  olan yağ bezine yerleşerek iltihaba sebep olur ve bunun sonucu olarak da  kırmızı kabarık lezyonlar görülür.

   

  Sivilce çıkması daha çok 13-18 yaşlarında görülür. Yirmili yaşlara girilmesiyle beraber sona erer. Ancak zaman zaman 30 lu yaşlarda olan kişilerde de sivilce sorunları sürdüğü görülmektedir. Daha çok ergenlik döneminde görülmekle birlikte erişkinlerde de sivilce sorunu görülebilir.

   

  Ergenlik devresinde hormonlar yağ bezlerinin daha fazla yağ üretmesine yol açarlar. Özellikle androjen hormonu bu açıdan daha etkili olur. Erkeklik hormonu olan androjen hormonu bu dönemde daha çok oranda salgılanır ve yağ bezlerini uyararak daha fazla yağ (sebum) salgılamalarına neden olur. Androjen hormonu kadınlarda da belli bir oranda bulunur.

   

  Sivilcelerin nedenleri arasında genetik unsurlar, stres gibi sebepler de vardır. Ailesinde sivilce sorunları olanların bu sorunla karşılaşması yüksek bir olasılıktır. Ancak sivilce hakkında yapılan araştırmalar stresin doğrudan değil dolaylı olarak sivilcenin oluşumuna katkıda bulunabileceğini göstermektedir.

   

  Kozmetik ürünlerin bilinçsizce ve de yanlış kullanımının da sivilceye neden olabileceği belirtilmektedir.

   

  Sivilceleri sıkmak sivilcelerin artmasına ve kalıcı sivilce izlerine yol açabilir.

   

  Komedon, papule, pustule, yara izi, kist gibi sivilce çeşitleri bulunmaktadır.

   

  Vücutta sivilce daha çok yüz sırt boyun göğüs de oluşur. Daha az olmakla birlikte kalçada sivilce oluşumu da görülebilmektedir.

Sizde bu konu ile ilgili soru sorun veya ek bilgi verin

Sorunuz bu konu ile ilgili değilse buraya tıklayarak yeni bir soru sorun. Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz