yüzdeki benlerde yara çıkması

öncelikle selamlar benim maruzatım yüzümdeki benlerde yara çıkması ve ıkı kolumun sureklı uyuşup ağrıması lütfen derdime çare bulun doktor bey ıyı gunler

Cevap

Göreceli olarak daha küçük bir alan olmasına rağmen herkes tarafından görünür bir yerde olması nedeniyle yüzdeki nevüslar belirli zorluklar taşır.

Neyse ki, yüz nevüsü nadir görülen, kanser riski az, neurocutaneous melanosisle beraber ortaya çıkar. Grubumuzda şimdiye kadar hiç kimsenin yüzde veya uç nevüsü nedeniyle ölmemiş olması harika bir haber! Yüzsel benler kozmetik olarak fark edilir ve bir kaç yara izi olmadan ortadan kaldırılması oldukça zordur.

Yüz nevüsüna sahip olan çocuklar bunu her zaman göstermek zorundalar. Bir süre sonra stresle başa çıkmaktan yorulup bitmek bilmeyen sorulara ve diğer insanların bakışlarına tahammül edecekler.

Bu vücudunun büyük bölümünü kaplayan ancak giysi ile kapatılıp başkaları tarafından görülmeyecek Bathing trunk bensine sahip olan birinin yaşadıklarına zıt bir durumdur.

Bunu devamlı göstermek zorunda olan kişiler her zaman bu stresle başa çıkmak durumundadır. Bazı günler bunu başarabilirsiniz, bazen başaramazsınız.

Bazı ebeveynlerin yüz nevüsü olan çocuklarını tedavi ettirmeyi tercih etmeleri anlaşılabilir. Fakat daha önce bahsedilen komplikasyonlar onlar için de geçerli ve ne yazık ki bundan fazlası da var.

Nevüsün çıkarılması göz, burun, kaş veya dudağın şeklinin kaymasına neden olacak biçimde cildin fazla “gerilmesi”ne sebep olabilir. Gözün bir tanesinin “beyaz”ı diğerinden fazla görünebilir.

Operasyon kirpik veya kaşların kaybıyla sonuçlanabilir. Topluluk içinde yıllarca yapay kirpik kullanan üyelerimiz var fakat hala her gün uyguladıkları için bundan sıkıntı duyuyorlar. Bazıları diğerlerinden daha koyu olabilir.

Doku nakli bazen yapılabilir ancak nakledilen doku ara sıra sarımsı bir renge bürünür ve renk değişikliği yamalı alanda belli olur. Kulak arkasından nakledilen doku en iyi renk uyumunu vermektedir.

Kemikten ziyade kıkırdaktan oluşan kulak ve burunun tedavisi daha zor ve memnun edici olmaktan uzaktır..

Bazı üyelerimizin deneyimleri:

“Kızımın alnındaki nevüse genişletici uyguladık ve sonuçlar mükemmel!”

“Kızım, şimdi 10 yaşında, alınmış yüz nevüsü var. Doku genişletme hiç uygulanmadı ama kaldırma prosedürüne başlamadan önce duymayı isterdim. İki yaşındayken burun ve yanağının üzerindeki nevüsün değiştirilmesi için kasıklarından doku nakli yapıldı. Nevüsü neredeyse tamamen ortadan kalktı ancak kaldırma işlemi gözaltını aşağı çektiğinden gözü tamamen kapanmıyor. Bir sonraki adımda bunun üzerinde çalışacağız. Eğer başka bir alternatif olsaydı boynun aşağısından yapılan doku naklinden kaçınırdım. Nakledilen deri yüz derisinden daha kalın. Renk uyumu sağlanmadı ve tüy oluşumu yüzdekilerden farklı bir şekilde gelişti. Şimdilik o orada ve naklin kaldırılması ve yerine daha iyi sonuç verecek başka bir uygulama yapılma kararı ona kalmış.”

“Kızımız 13 günlükken yüz nevüsü kazındı/tedavi edildi. Bu işlemin rengin alt tabakalarına geçmesini önlenerek sağlıklı sonuç vermesi için doğumdan sonraki iki hafta içinde yapılması gerekiyordu. Operasyon beklediğimiz kadar olmasa da başarılıydı. Nevüsün operasyonla oldukça soldurulmasına karşın tüylenme nedeniyle hala fark edilir durumda. Şimdi iki yaşında ve doktoru bize son ziyaretimizde dört seçenek sundu: He suggested four options to us: 1) başka bi operasyon için 1 yıl beklemek, 2) sadece tüylerin kaldırılması için 3 lazer tedavisi gerçekleştirmek ve kahverengi renk için başka zaman operasyon yapmak (doku nakli), 3) iyi derinin her şey düzelene kadar tabaka tabaka soyulması için art arda operasyonlar yapmak, ve 4) çenesinin altına balon yerleştirilip doldurularak tam olarak genişletme yapılması – ki 4–6 ay almakta. Ne yapacağımıza karar vermeye çalışıyoruz.”

 

8 yorum “yüzdeki benlerde yara çıkması

 1. serap

  burun kenarındaki benim iltihaplandı ve cerehat aktı bunun sebebi ne yapılması gerektini ne kadar tehlikesi oldugu hakkında bana bilgi verirmisiniz teşekkürler

 2. yıldız

  doğuştan beri yüzümde olan benin 2-3 gün önce kızarıp şiştiğini fark ettim üzerine herzaman kıl vardı ve şiştikten sonra sivilce ucundan çıkan irin gibi az az kuru kılile birlikte çıkmaya başladı kızarıklık geçti ama hala şiş ne yapmam gerekiyor

  • görmek gerekiyor enfeksiyon olabilir

  • Asli

   Geçmiş olsun! Doktora gittiniz mi? Ne dedi merak ettim benim de yüzündeki ben şişti ve acıma vardı sivilce gibi. Ben de gidicem doktora. Siz genel cerrahiye mi yoksa ciddiyeye mi gittiniz?

 3. Armağan

  Yüzümde ki bende şişme ve iltihaplanma oldu tedirgin oldum doktora gidicem en yakın zamanda bu sebeple ama danışmak istedim korkmalımıyım ?

  • enfeksiyon olabilir sivilce olabilir

 4. dilay

  merhabalar küçüklüğümden beri yüzümde olan benin şu iki gün itibariyle iltihaplanıp şiştiğini farkettim.ne yapmam gerek ve hangi doktora gitmem gerek.teşekkür ederim

  • sevgili dilay genel cerrahiye başvurabilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.