yüzümdeki tüylerden nasıl kurtulabilirim

merhaba ben 24 yaşındayım ve malesef 3 4 senedir yüzümde kıllanmalar olmaya başladı neden olduğunu bilmiorum.ama beni çok rahatsız ediyo.ablamda ve annemde bu sorun yok ama kız kardeşimde de bendeki kadar olmasada aynı sorun onda da var. bu yaz aylarında sıcak olmasına ragmen saçlarımı toplayamıyorum 2 haftada tekrar çıkıyo ve psikolojim bozuluyo. evde kendi imkanlarıma göre bunu engelleyebilirmiyim. ne gibi bi tedavi önerirsiniz.ne yapmam gerekiyo .kendime olan özgüvenimi yitirmek üzereyim .cevabınız için şimdiden tleşekkür ederim.

3 yorum “yüzümdeki tüylerden nasıl kurtulabilirim

 1. Gökçe

  Mrb benım dha hormonum 535 fakat doktorlar bana bırseyın yok gıt dıyor 6 yıldır hastahane hastahane dolasıyorum tuylenme var yuzumde her yerımde saclarım dokuldu kel kalıcam yakında lütfen artık doktorlar bırseyın yok gıt demesınler ya neden boyle yapıyorlar anlamıyorum cerrahpasa hastahanesı bıle bız 600 de olunca tedavı edıyoruz dıyor ee ben napıcam eskı saclarımın bınde bırı bıle yok

 2. sevilay

  benim yuzumdeki cok tuy var ne yapmam gerek nolur bana yardimci olunuz

 3. tıpta aşırı tüylenmeye ” Hirsutismus ” adı verilmektedir.

  normalde her kıl derinin altında folikül adı verilen kökten büyür ve kıl, derinin üzerinde kalan kısmı alınsa da kökü durduğu sürece büyümeye devam eder. İnsan vücudunda doğduğunda yaklaşık 50 milyon kıl kökü bulunur. Erişkinlerde iki tip kıl vardır, bunlardan birincisi bir çok kadının yüzünde, göğüslerinde ve sırtında bulunan ince, renksiz olan kıllardır. İkinci tür ise hem kadın hem de erkeklerin başında, koltuk altında ve cinsel bölgelerinde bulunan sert, uzun ve koyu renkli kıllardır. 

  Dirsekten ele kadar olan bölümdeki ve bacakların dizden aşağısındaki kılların sayısı kişilerin hormonal durumundan bağımsızdır ve bu bölgelerdeki aşırı kıllanma hastalık değildir.
  aşırı tüylenme genellikle kandaki androjen(erkeklik hormonu) artışına bağlıdır.

  Androjen erkeklerde daha yüksek düzeylerde olmak üzere, hem erkek hem de kadınlarda bulunan hormonlardır. 

  Androjenler ince, zayıf ve kısa olan tüylerin sert, uzun kıllara dönüşmesine neden olur. Androjen düzeylerinin yükselmesine ve bunun sonucu olarak da tüylenmeye neden olan bu durumları
  şöyle sıralayabiliriz :

  1) Menopoz: Bu dönemde yumurtalıklardan östrojen (kadınlık hormonu) sentezi azaldığı halde androjen sentezi devam eder, buna bağlı olarak kıllanma görülebilir.

  2)Genetik: Annesinde veya büyükannesinde aşırı tüylenme olan kişilerde aynı hastalığın görülme olasılığı fazladır.

  3)İlacın Etkileri: Erkeklik hormonları veya androjenlik özellikler gösteren ilaçlar alan kişilerde aşırı tüylenme görülebilir.

  4) Polikistik Over Hastalığı: Bu hastalıkta yumurtalıklarda bir çok kist oluşur ve erkeklik hormonları fazla üretilir. Hastalarda aşırı tüylenme, düzensiz yumurtalama, adet düzensizlikleri, kısırlık ve şişmanlık görülür.

  5) Yumurtalık Tümörleri: Nadir görülen ve androjen salgılayan tümörler de aşırı tüylenmeye neden olur.

  6) Böbrek Üstü (adrenal)Bezleri: Androjenler böbrek üstü bezinde üretilir. Bu böbrek üstü bezlerin büyümesi fazla androjen üretilmesine ve aşırı tüylenmeye neden olur.

  Adet kanamalarının başlamasıyla genç bir kızın vücudunda hormonlara bağlı ve kadına özgü değişiklikler olur. Sağlıklı bir hormonal yapı için beyindeki merkezler,yumurtalıklar,tiroid ve böbrek üstü bezlerinin uyum içinde çalışması gerekir. Aşırı tüylenme yüz, göğüs, karın, sırt, kol ve bacakların üst kısmında uzun, kalın ve sert tüylerin çıkmasıdır. Bu durum kozmetik bir problemin yanında bir hormonal düzensizliği de gösterir.

  pek çok sebepten kaynaklanabilen aşırı tüylenmenin tedavi edilebilmesi için öncelikle gerçek nedeninin belirlenmesi gerekir.

  bunun için yapılan hormon testleriyle kandaki androjen ve diğer hormon seviyelerinin belirlenmesi ,ayrıca yapılan ultrason incelemesi ve özel radyolojik incelemelerle yumurtalık veya böbrek üstü bezlerindeki olası tümörlerin veya kistlerin tespit edilmesi gereklidir.

  aşırı tüylenmenin 2 türlü tedavisi vardır ve bu tedaviler birlikte yapılmalıdır.

  1 ) Kozmetik Tedavi: Tüy dökücü kimyasalların kullanımı, ağda, traş gibi yöntemlerle geçici olarak bu tüylerden kurtulmak mümkündür. Epilasyon kalıcı sonuç veren yöntemlerden biridir. Hormon tedavisi görecek kişilerin epilasyonu bu tedavisi görecek kişilerin epilasyonu bu tedaviye eklenmesi uygun olur.

  2) Tıbbi Tedavi: Aşırı tüylenmenin tedavisinde en sık kullanılan ilaçlar doğum kontol haplarıdır. Bu haplardaki ösrojenler karaciğerde androjenlere bağlanarak onların etkisini azaltır. Diğer bir ilaç olan Spiranolakton androjenlerin ciltteki etkisini engeller.Böbrek üstü bezlerinin hastalıklarına bağlı aşırı tüylenmenin tedavisinde kortizon kullanılır. Son yıllarda GnRH analogları denilen bir grup ilaç ile yumurtalıklardan androjen salınımı engellenerek aşırı tüylenme tedavi edilmektedir.Hormon tedavisiyle yeni tüy çıkması engellenir. Önceden çıkan tüyler hormon tedavisile dökülmez. Tedavinin bitiminden sonra epilasyon uygulanarak yok edilebilir. Hormon tedavisine başlandıktan sonra ortalama 1-2 yıl sonra ilacın dozu azaltılarak tüylenmenin tekrarlayıp tekrarlanmadığı tespit edilir. Gerekirse ilaca uzun süre devam edilir.

  hülasa ; benim size önerim iyi bir merkezde hormon tetkikleri ile gerekli ultrason ve radyolojik incelemeleri yaptırıp ; aşırı tüylenmenin gerçek nedenini bulmanız ve buna göre tedavinizi yaptırmanız olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>