Adet sonrası gelen siyah akıntı

İyi günler bir süredir adet dönemim bittikden 10gün sonra önce siyah bir kanama ardından koyu kahve renkli kanama oluyorum nedeni ne olabilir acaba beni bilgilendirebilirmisiniz? Teşekkür ederim.

Cevap

menstrüasyon, kadınlarda ve bazı diğer dişi yüksek primatlarda[1], rahim iç yüzeyinde oluşan damar ve dokuların kan ile birlikte vücuttan atılması işlemi. Halk arasında aybaşı olarak da bilinir. Kadınların ergenliğe erişmesinden menopoza girmelerine kadar yaklaşık 28 günde 1 tekrarlanan bu süreç, sadece gebelik süresince durur.[2]

Menstrüasyon sadece insansılarda meydana gelir. Diğer plasentalı memeliler ise östrus olarak adlandırılan durumu yaşarlar. Östrus esnasında atılan dokular genellikle vücut tarafından absorbe edilir.

 

 

Menstrüasyonun meydana gelişi

 

Rahimin (uterus) iç yüzeyinde, her ay, döllenmiş yumurtanın gelip yapışmasını ve buradan beslenmesini sağlayacak damarlı bir doku oluşur. Eğer döllenme yoksa bu doku görevini tamamlayıp yerini alttan gelen yeni dokuya bırakarak dökülür. Her ay bu işlem aynı şekilde tekrarlanır. Bu sürece menstürel siklus ya da regl düzeni denir. İşlevini yitirerek yerini yeni oluşan dokuya bırakıp dışarıya atılan bu dokuya da regl kanaması ya da menstrüasyon kanaması denir.

 

Sancılı regl (dismenore)

 

Regl kanaması süresince ağrı hissedilmesine dismenore, yani sancılı âdet görme denir. Dismenore, kadınların yarısından fazlasında az ya da çok görülmektedir. Aslında bu durum, kanamayı kontrol altında tutmak için ortaya çıkan rahim kasılmalarının ağrı olarak algılanmasıdır.

 

Belirtileri

 

Regl sancısı, karnın alt kısımları ile kasıklarda hissedilir. Şiddetli bel ve baş ağrısı sancıyla birlikte sık görülen belirtilerdendir. Adet sancısı olan kadınlarda bulantı, kusma, kabızlık veya ishal, halsizlik gibi şikayetler de görülebilir.

Adet sancısı genellikle adet başlamadan önceki 24 saat içinde başlar. Ağrı, kısa süreli olarak şiddetini artırır, âdetin ilk günü daha şiddetlidir ve bu ağrı adet döneminin sonuna kadar giderek hafifler.

 

Önlemler ve tedavi

 

Dismenore, bazı önlemlerle bir miktar engellenebilir. Regl döneminden önce ve adet dönemi süresince çay, kahve, kola gibi gıdalardan uzak durulmalıdır. Ağrılı bölgeye masaj yapılması da faydalıdır. Adet sancısının, aşırı yorgun ve sinirli kişilerde daha fazla görüldüğü bilinmelidir.

Bu nedenle, bu dönemde dinlenmeye özen göstermeli ve çok yorucu faaliyetlerden ve stresten uzak durulmalıdır.

Özellikle, kabızlık şikayeti olanların lifli gıdaları tüketmeleri, bol su almaları ve sigara ve alkolden uzak durmaları yararlı olacaktır.

Bazı durumlarda ilaç tedavisi de gerekebilir. Bunun için bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına danışınız.

 

Kaynak: http://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/252336-regl-sonrasi-koyu-renkte-akintinin-sebebi-ne-olabilir.html#ixzz1Z8cMaxX1

12 yorum “Adet sonrası gelen siyah akıntı

  1. tuğçe

    mrb 22 yasnda bekar bayanım adetm bteli 10gün olyo akntm koyu kahverengi siyaha yakın bi renk gelyo ilk defa oldu böyle bişey nedeni ne olabilir şimdiden teşekkürler

  2. gamze

    Merhaba.benm iki aydir tekrarlayan bir sorunum var bununla alakalı bir sey soracaktm.oncelikle poliskistik overim var. Bu sebeple adetlerim cok duzensiz ve miktar olarak az oluyorum ama 5 6 gun geliyor azda olsa.son iki aydır 3 4 gun adet goruyrm ve yaklask on gun sonra tekrar adet kanamasndan farkli bir kanama oluyorum gecen ay oda uc gun surdu.bu ay yeniden bu durumla karsilasnca acikcasi biraz korktum cunku gecen ayin kontrolunde doktorum Kistlerden birinin patladgni soyledi.yine ayni sorunlami karsi karsiyayim ve bu onemli mi kislern patlamasi?

    • bu durum pko ya bağlı olabilir ayrıca kan sayımı da yaptırın kansızlık olabilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>