Çok şiddetli bartholin absesi

merhaba ıyı akşamlar gecen sene bende bır anda cok şiddetli bartholin apsesi olustu kadın doguma gıttım lokal anestezi ile boşalttılar bu 1 ay sonra yıne tekrarladı. arkasından bı 3 ay sonra yıne tekrarladı 3 kere bosaltıldı . suan 1 senedir bartholin kistim var kadın doguma gıttım suanlık bır sey yapamayacaklarını dılersem amelıyat olabılırmısım.bartholim kıstım ara ara hafıf agrım oluyor onun harıcınde bı rahatsızlık vermıyor . bunun ıcın 25 gun boyunca kuru beyaz dut kürü uyguladım ve sıcak suda oturdum bı ınıyor bı sısıyor ama patlamadı. ben amelıyat olmak ıstemıyorum acaba kara merhem dıye bır krem varmıs suan kıst halınde sursem faydasını gorurmuyum. kıstın olması bıle benı rahatsız edıyor bır de takıntılı ınsanım agda vs yapamıyorum cok sınırlenıp ıgne ıle batırıp akar mı dıye sızofren dusuncelere sahıp oluyor psıkolojımı bozuyor bu durum.amelıyatın kesın cozum olmadıgınıda belırtıyorlar. sımdıden tesekkur ederım.

Cevap
Bu yöntem genelde çok küçük bartolin kistlerin oluşması, ağrı sızı ve yanma gibi şikayetlerin oluşmaması durumunda doktorlar tarafından önerilir. Antibiyotik ve kanal içi genişletici özelliği bulunan bir çeşit kas gevşetici ilaç ile tedavi etme yöntemidir. Bu şekilde kanalın genişlemesi sağlanarak daha fazla büyümesi önlenmiş olur.

Cerrahi müdahale yöntemi
Cerrahi müdahaleler daha çok bartolin kistinin küçükken ağrı yapmaya başlaması, çok büyümesi durumunda veya bartolin apsesine dönüşmesiyle tercih edilen yöntemdir. Bu yöntemde vajinal bölge anestezi ile uyuşturularak bartolin kanallarının ağız kısımları genişletilir. Ağız kısmı genişleyen kanal içinde birikmiş olan sıvı veya irin boşaltılarak kanal ağzı tekrar normal boyutuna uygun olarak dikilir. Bu işlemlerden sonra hastanın 30 ile 40 gün arası cinsel ilişki yaşamaması, uyarılmaya maruz kalmaması için eşli olarak cinsel dürtülerin kısıtlanmasını sağlayan ilaçlar kullanılır.

Bartolin Kanseri Tedavisi
Bartolin kisti büyüyerek bartolin apsesine ve daha ileri ki aşama olan Bartolin kanserine dönüşür. Bu durumda doktor önerisi ile ameliyat gereklidir. Ameliyat ile bartolin bezlerinin tamamı alınır. Bu sayede daha fazla yayılması önlenmiş olur. Alınan bartolin bezleri patolojik incelemeye gönderilir. Ameliyattan sonra 45 günde bir doktor kontrolüne gidilerek hastalığın yenilemesi durumuna karşı kontroller yaptırılır.

Bartolin Kisti veya Apsesinin Tekrarlaması
Bartolin kisti veya apsesi tedavi edildikten sonra bir daha gerçekleşmeyecek diye bir durum söz konusu değildir. Dünya sağlık örgütü verilerine göre tekrarlama sıklığı ilk altı ay içinde % 20 ile % 35 arasındadır. Ülkemizde tekrarlama oranı ise % 60 civarındadır.

Alınabilecek Önlemler

Bartolin kistinin oluşma sebeplerinden biri cinsel ilişkide partner sağlığıdır. Bu nedenle güvenli cinsel ilişki alınacak tedbirlerin başında gelir.
Tuvalet sonrası kişisel hijyen de alınacak önlemler arasındadır. Tuvalet sonrası temizlik mutlaka önden arkaya doğru yapılarak makat kısmında yaşayan gözle görülmeyen bakterilerin vajinal kısımda birikmesini önlemiş oluruz.
Altı aylık periyotlarda jinekolog kontrolleri yaptırmamız alınacak tedbirleri içindedir.

Online Doktora sor

2 yorum “Çok şiddetli bartholin absesi

  1. merve

    peki kara merhem vs ıcerıdekı ıltıhapı bosaltmaya yardımcı olmaz mı.? Ameliıyat son care mi arada agrı hıssedıyorum .ve ben bu ameliyatı olsam 5 gunde ayaga kalkıp işe gıdebılır mıyım 5 gunluk bır tatilım var . : bu sıslık cok kotu duruyor ..

    • Aylin

      Bartolin apsesi için yaptınız mı kara merhemi ise yaradimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.