Pko hastasıyım doğum kontrol hapı

İyi günler. Pko hastasıyım doğum kontrol hapı kullanıyorum. İlacı bıraktıktan sonra regl olmadım ve sonraki ay erkek arkadaşımla ilişkiye girdim. Vajinaya boşalma olmadı. Geçen gün sancım oldu ve peçeteye vajşnamı silince kan geldi yani regl oldum sanırım fakat sonradan kan gelmedi. Ama sancın bir hafta devam etti. Şimdi tekrar ilaca başladım mide bulantısı oluyor bundan başka bir belirti yok ilaçtan dolayı olabilir mi? Hamile olma riskim var mı acaba? Şimdiden teşekkür ederim.

Cevap için görsele tıklayın

3 yorum “Pko hastasıyım doğum kontrol hapı

 1. Polikistik over sendromu tedavisinde doğum kontrol hapı kullanılması doğru değildir. Doğum kontrol hapları polikistik over sendromu’nu tedavi etmemektedir. Buna rağmen polikistik over sendromu’nda halen yaygın olarak kullanılmaktadır.

  SAKINCALARI;

  Uzun süre, ara vermeden doğum kontrol hapı kullanılması yanlış bir uygulamadır. Uzun süre doğum kontrol hapı kullanılması kişinin gerçek adet düzenini gizlemektedir. Uzun süre, ara vermeden doğum kontrol hapı kullanan kişiler çocuk sahibi olmaya karar verdikleri zaman doğum kontrol hapını bıraktıklarında altta yatan polikistik over sendromu veya erken menopoz gibi bir sorundan dolayı adet olamama ve hamile kalamama gerçeğiyle karşılaşabilmektedir.

  Doğum kontrol hapı kullanarak düzenli bir şekilde (her ay) görülen adet kanaması yumurta gelişimi ve yumurtlama olmadan oluşmaktadır. Bu nedenle bu kanama gerçek bir adet kanaması değildir. Zaten polikistik over sendromu’nda da doğum kontrol hapı kullanımında olduğu gibi yumurta gelişimi ve yumurtlama olmamaktadır.

  Polikistik over sendromu olan kişilerin bir kısmında yumurta gelişimi ve yumurtlama sorununda ve buna bağlı olarak da adet düzensizliği şikayetinde yıllar içinde değişiklikler olabilmektedir. Bu durum kişinin doğum kontrol hapı kullanmasına gerek olmadan düzenli adet görebilecek iken adet düzensizliğinin devam ettiğini zannederek gereksiz yere uzun yıllar doğum kontrol hapı kullanmasına neden olmaktadır.

  Polikistik over sendromu olan fazla kilolu kadınlarda bacak damarlarının tıkanıklığı (derin ven trombozu), selülit, varis, insülin direnci, depresyon gibi psikiyatrik sorunlar, pankreas iltihabı (pankreatit), safra kesesi taşları, kilo artışı (ödem; su tutulumu) ve meme kanseri gibi doğum kontrol hapı kullanımına bağlı olarak görülen yan etkiler daha kolaylıkla ortaya çıkabilmektedir.

  Doğum kontrol hapları uygun olmayan kişiler tarafından (doğuştan pıhtılaşma bozukluğu olanlar) kullanıldığında kişinin hayatını kaybetmesine yol açabilmektedir. Bu nedenle bazı ülkelerde bazı doğum kontrol haplarının kullanılması yasaklanmıştır. Buna karşılık maalesef ülkemizde özellikle polikistik over sendromu tedavisinde halen yaygın olarak kullanılmaktadır.

  (Bu paragrafın üzerini tıklayarak The Guardian ve Le Figaro gazetelerinde doğum kontrol haplarının neden olduğu ölümlerle ilgili haberlere ulaşabilirsiniz)…

  Adet kanaması beyinde bulunan Hipotalamus ve Hipofiz’den yumurtalıklara giden emirlerle düzenlenir. Hipotalamus-Hipofiz ve Yumurtalık yolu ancak 16 yaş civarında aktif olarak çalışmaya başlar. Bu nedenle 16 yaşından önce doğum kontrol hapı kullanılması bu yolun olgunlaşmasını engelleyebilmektedir.

  Genç kızların doğum yapmadan önce uzun süre doğum kontrol hapı kullanması meme kanseri riski açısından önemlidir. Bir kişinin doğum kontrol hapına başladığı yaş ile doğum yaptığı yaş arasındaki süre uzadıkça meme kanseri riski artmaktadır.

  • Orsa

   Hayır yarın idrarda gebelik testi yapacağım. Sizce kesin sonuç çıkar mı?

   • kanda yapılırsa kesin sonuç çıkar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.