Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva

Anasayfa     Doktora Sor     Kadınlara Özel
PROLAKTİN HORMONU VE FSH HORMONU Neden Olur

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

           »

PROLAKTİN HORMONU VE FSH HORMONU

Soru :

MERHBA

KAN TAHLİLLERİMDE PROLAKTİN HORMON DEĞERİ VE FSH DEĞERİ YÜKSEK ÇIKTI BUNUN DA GEBELİĞE ENGEL OLDUĞUNU SÖYLEDİ DOKTOR BUNUN İÇİN NELER YAPABİLİRİM

Etiketler: ,

19 Ocak 2011

“PROLAKTİN HORMONU VE FSH HORMONU” için 2 Yorum

 1. semiha diyor ki:

  MERHABA,ben 31 yaşında hipotiroidit hastsıyım eşimle ikimz çocuk sahibi olmak istiyoruz ama bir hamile kalamıyourum hipotiroidit olduğumu yakında öğrendim benim adet dönemi dışında bir ay süren bir kanamam oldu ve yumrtalıklarımda ağrılarım çoğaldı ben sadece şunu merak ediyorum bu nereden ileri geliyor? Ben geçen hafta tekrar kontrole gittim bu ay ki sonuçlarım:serbest T3 2.65 serbest T4 1.66 TSH 1.68 FSH 6.03 PROLAKTİN 8.2 ESTRADİOL 36.34 çıktı ve daha önceki sonuclarımda şöyle: SERBEST T3 2.99 SERBEST T4 1.51 TSH 1.26 FSH 5.51 PROLAKTİN 9.86 ESTRADİOL 33.21 sizden acele cevap bekliyorum.

 2. Deva diyor ki:

  PROLAKTIN HORMON YÜKSEKLIGI

  Hipofiz bezinden salgilanan prolaktin hormonunun asiri salgilanmasi durumuna tip dilinde ‘’hiperprolaktinemi’’ denir.

  Prolaktin yüksekligi her zaman hastalik nedeniyle olmaz. Gebelik, stres, asiri proteinli beslenme, meme basinin uyarilmasi ve egzersiz de prolaktin düzeyini artirabilir.

  Kullanilan bazi ilaçlar da prolaktin düzeyini artirabilir. Özellikle depresyon ilaçlari, psikiyatrik hastalik tedavisinde kullanilan ilaçlar, içinde verapamil olan tansiyon ilaci gibi ilaçlar, östrojen ilaçlari veya dogum kontrol haplari prolaktin düzeyinde artis yapabilir.

  Hastalik nedeniyle prolaktin yükselmesi ise su durumlarda görülür:

  1) Hipofiz bezinde tümör olmasi: Eger bu tümör prolaktin salgiliyorsa buna ‘’prolaktinoma’’ adi verilir. Diger hipofiz tümörlerinde de prolaktin kanda artabilir.

  2) Hipofizin travmaya ugramasi

  3) Hipofiz bezindeki sarkoidoz veya tüberküloz gibi hastaliklar

  4) Hipofizin radyasyona (isin tedavisine) maruz kalmasi

  5) Tiroid bezi yetmezligi varsa prolaktin yükselir

  6) Kronik böbrek yetmezligi ve siroz hastaliginda da prolaktin yükselir

  7) Bazen polikistik over sendromlu kadinlarda da hafif derecede prolaktin yüksekligi olabilir.

  Tedavi

  Prolaktin yüksekligi olan hastalarda ilaç tedavisi yapilir. Doktorunuz size uygun ilaci verecektir. Bu ilaçlar, içinde cabergolin veya bromokriptin olan ilaçlardir. Bu ilaçlarin en sik rastlanan yan etkileri; bulanti, tansiyon düsmesi, halsizlik, nadiren depresyon ve kabizliktir. Ilacin dozunu yavas artirarak ve gece yatarken alarak yan etkiler azaltilir.

  Ilaç tedavisiyle hem prolaktin normale gelir hem de tümör küçülür.

  En az 2 yillik tedavi sonrasinda, tümör boyutlarinda en az %50’ lik küçülme saglandiginda mikroadenomu olan hastalarda cabergoline ya da bromokriptin dozu yavasça azaltilarak hasta degerlendirilir.

  Tümör büyükse tedavi kesilmez.

  Gebelik isteyenlerde bromokriptin ilaci tercih edilmektedir.

  Gebelik sirasinda mikroadenomun büyüme riski % 1 civarindadir. Sikayet olmadikça bu hastalarda görme alani ya da prolaktin düzeyi takibine gerek yoktur. Yine laktasyon (emzirme) döneminde tedaviye ara verilmelidir. Makroadenomu olan ve gebe kalan hastalarda ise tümör büyükse görme alani ile takip edilir.

  Ilaç tedavisini tolere edemeyen, tedaviye dirençli ya da gittikçe büyüyen makroadenomu olanlarda cerrahi tedavi (ameliyat) düsünülmelidir.

  Kadınlarda adet kanamasının 2-3 günü yapılan FSH ölçümü laboratuar normal üst sınırından fazla ise FSH yükselmesinden bahsedilir. FSH hormonu genellikle 37 yaşından sonra yükselme eğilimi gösterir. Kadınlarda menopoza girmeden yıllar önce (7-10 sene) FSH hormonunda seyrek olarak yükselmeler tesbit edilebilir. Zaman içinde bu yükselmeler daha sık olmaya başlar. FSH yüksekliğinin değeri arttıkça yumurtalıklardan yumurta geliştirme kapasitesinde azalma olabilir. Bu durum ancak ultrason takipleri ile tesbit edilebilir. Eğer yumurta gelişmesinde azalma söz konusu ise dışardan ilaç verilerek çocuk isteyen kadınlarda tedavi yapılabilir. FSH yükselmesi olan kadınlarda gebelik oranlarının biraz daha düşük olabileceği kendilerine anlatılmalıdır. Ayrıca klasik tedavilerle çok uzun süreler vakit kaybedilmemelidir. Bazen yeni evli ve 40 yaş üzeri kadınlarda her şeyin normal olduğu söylenip uzun süre tedavi yapılmadığına şahit oluyoruz.

Sizde bu konu ile ilgili soru sorun veya ek bilgi verin

Sorunuz bu konu ile ilgili değilse buraya tıklayarak yeni bir soru sorun. Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz