Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva
Anasayfa > Parmakta lif kopması Hastalığı ve Tedavisi

Parmakta lif kopması


Soru :

Serçe parmağımda lif kopması varmış ameliyat olduktan sonra düzelirmi kesin içim rahat deil

Cevap

parmaklarda tendon kopması sonucu zedelenen parmak şişer, renk değişikliği, uyuşukluk, yanma, şekil bozukluğu meydana gelebilir. Bazen parmağın soğuduğu ve mor renk almaya başladığı gözlenir. Bu durumda acilen doktora görünmek gerekmektedir. Dayanılmaz ağrı olabilir.

El parmaklarında darbe ya da top gelmesi sonrası tendon kopması sonrası parmak ucu düşebilir (çekiç parmak). Burada parmağı düz hale getirip alttan bir destek koymak ve doktora müracaat etmek gerekir. Bu tip zedelenmelerin çoğu basit bir alüminyum ya da plastik desteklerle tedavi edilirler.

Bazen bir tek parmağın bile işlev görememesi büyük zorluk çekmemize neden olur. Bu derece hassas ve önemli bir uzvun fonksiyon kaybının minimum olması gerekir. Bu yüzden el yaralanmaları sonrası zamanında ve etkin tedavi gerekir.

Bu bölge işlev açısından önemli pek çok yapının birbirine yakın bulunduğu bir alandır. Eğer tendon kopmanız çok ciddi ise ; ideali hemen ameliyat olmaktır. Ameliyatı yapacak hekimin mikrocerrahi konusunda tecrübeli bir el cerrahı olması gerekir. Acil müdahale imkanı olmadığında ise olabildiğince erken bir dönemde ameliyat planlanmalıdır, çünkü genelde erken ameliyatların sonuçları daha iyi olmaktadır.

hülasa bunun 5 tip tedavisi vardır.
1) buz tatbik etmek
2) eklemi istirahat ettirmek
3) ilaç kullanmak
4) fizik tedavi görmek
5) cerrahi tedavi görmek

benim size önerim ; bizzat bir fizik tedavi uzmanına muayene olarak gerekli tedaviyi görmeniz olacaktır.

Aranan Kelimeler:

Etiketler:

08 Ekim 2011

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

»
Soru Sormak için Resme Tıklayın

“Parmakta lif kopması” için 17 Yorum

  1. Elif diyor ki:

    Benim ismim mikail annemin yüzük parmağında lif koptu ve 6 haftadır parmağa takılan birşey takıyor kaynaşması için ve şimdi çok acı çekiyor yanıyor diyor çok yanıyor siyor annemde acıya dayanan birisi ama neden böyle iğleşiyormu napmamız lazım yarın doktora gidecek ama genede şimdi gemirecek bişi yok mu ? ????????? Acil lütfen

  2. taner diyor ki:

    Mrb 2 Yada 3 Gün Önce İş Kazasında Sağ Ayak Baş Parmağımın Kemiği Kırılmış Ve Lifi Komuş Şuan Alçıda Eğer Düzelmesze 1 Ay Sonra Metal Lif Amilyatı Yapılacakmış Amilyattan Bi Süre Sonra Normal Hali Olurmu Yani Ne Tür Bi Değişiklik Olur Acaba Söylermisiniz Cvbı Bekliyorum

Sizde bu konu ile ilgili soru sorun veya ek bilgi verin

Sorunuz bu konu ile ilgili değilse buraya tıklayarak yeni bir soru sorun. Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz