Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva

Anasayfa     Doktora Sor     Kadınlara Özel
Parmakta lif kopması Neden Olur

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

           »

Parmakta lif kopması

Soru :

Serçe parmağımda lif kopması varmış ameliyat olduktan sonra düzelirmi kesin içim rahat deil

Cevap

parmaklarda tendon kopması sonucu zedelenen parmak şişer, renk değişikliği, uyuşukluk, yanma, şekil bozukluğu meydana gelebilir. Bazen parmağın soğuduğu ve mor renk almaya başladığı gözlenir. Bu durumda acilen doktora görünmek gerekmektedir. Dayanılmaz ağrı olabilir.

El parmaklarında darbe ya da top gelmesi sonrası tendon kopması sonrası parmak ucu düşebilir (çekiç parmak). Burada parmağı düz hale getirip alttan bir destek koymak ve doktora müracaat etmek gerekir. Bu tip zedelenmelerin çoğu basit bir alüminyum ya da plastik desteklerle tedavi edilirler.

Bazen bir tek parmağın bile işlev görememesi büyük zorluk çekmemize neden olur. Bu derece hassas ve önemli bir uzvun fonksiyon kaybının minimum olması gerekir. Bu yüzden el yaralanmaları sonrası zamanında ve etkin tedavi gerekir.

Bu bölge işlev açısından önemli pek çok yapının birbirine yakın bulunduğu bir alandır. Eğer tendon kopmanız çok ciddi ise ; ideali hemen ameliyat olmaktır. Ameliyatı yapacak hekimin mikrocerrahi konusunda tecrübeli bir el cerrahı olması gerekir. Acil müdahale imkanı olmadığında ise olabildiğince erken bir dönemde ameliyat planlanmalıdır, çünkü genelde erken ameliyatların sonuçları daha iyi olmaktadır.

hülasa bunun 5 tip tedavisi vardır.
1) buz tatbik etmek
2) eklemi istirahat ettirmek
3) ilaç kullanmak
4) fizik tedavi görmek
5) cerrahi tedavi görmek

benim size önerim ; bizzat bir fizik tedavi uzmanına muayene olarak gerekli tedaviyi görmeniz olacaktır.

Etiketler:

08 Ekim 2011

“Parmakta lif kopması” için 27 Yorum

 1. Mustafa dedi ki:

  1 gün önce elimin üstüne düştüm acile gittiğimde parmağım hafif şişmişti ve yamulmuştu lif kopma teşhisi kondu en kısa sürede ameliyat olunması lazım dendi bugün 2. hastahaneye gittim teşhis yine aynıydı fakat emin olunması için MR istendi cuma günü MR çektiricem doktor büyük ihtimal ameliyat dedi eğer ameliyat olursam ameliyattan sonraki iyileşme süreci ne kadar sürer? Çünkü yaklaşık 20 gün sonra yurtdışına gidicem 10 günlüğüne. bir daha kontrol gerektirir mi 16 yaşındayım

 2. fatmanur dedi ki:

  Benimde sağ elimin 4.parmağına şiddetli bir şekilde top çarptı röntgen çekildi kırık yok dediler suan parmagim atelli morardi ve şişti bağ kopması var dedi emar cekinmem gerekiyomus suan agriyo tedavisi nasıl olur acaba merak ediyorum tbu asamada ne yapmam gerekiyo eşekkür ederim

 3. Mehmet dedi ki:

  Hocam benimde yüzük parmağıma top şiddetli bir şekilde geldi ve parmağım şişti ve morardı.hastanede röntgen çekildi kırık falan yok dediler.parmağımı sardılar.5 gün öyle durdu.beşgün sonra açıldıktan sonra hala ağrı ve şişlik biraz var.ne yapmamız lazım hocam.

 4. gozde dedi ki:

  Mrb. 1.5 ay once sag serce parmak yanında ki parmagimin lifleri koptu ameliyytla dikildi 6hafta tel ve atelle kaldim 2 gun once çıkartıldı ama hayla parmagm dusuk sekilde ve hafif mor sekilde duruyo fizik tedavi git dedi doktor ama korkuyorum parmagm kimildamazsa diye ve duzgun durma ihtimali varmidir simdiden teşekkürler

Sizde bu konu ile ilgili soru sorun veya ek bilgi verin

Sorunuz bu konu ile ilgili değilse buraya tıklayarak yeni bir soru sorun. Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz