Sol köprücük kemiği çıkığı ve BT sonuçları

İyi günler kolay gelsin.3 ay önce sol omuz köprücük kemiğim çıktı.45 gün bandajlı,30 gün bandajsız istirahat yaptım.Yaklaşık 10 gündür \”SOL OMUZ DONUK\” olduğundan fizik tedavi görmekteyim. 10 gün önce çektirdiğim MR – BT sonuçlarını yazmak istiyorum. 3 BOYUTLU BT SONUÇLARI: 1.Sol humerus başı glenohumeral eklemin bir miktar anterosuperorunda yerleşim gösterdiği gözlemlenmiştir.Dislokasyon ya da pozisyonel değişiklik yönünden fizik muayene bulguları ile beraber değerlendirilmesi önerilir. 2.Sol humerus başında belirgin bir fraktür hattı izlenmemiştir.Ancak skapılanın glenohumeral komponentinde kemik korteksten ayrı olarak izlenen eklemin superior komşuluğunda 5,3 mm.lik kemik yapıda eklem faresine(loosing bady) temsil edebilir.Olgunun gerekirse MRG ile değerlendirilmesi önerilir. MR SONUÇLARI: 1.Akromioklavikular eklemin dislokasyonu izlenmektedir.akromionun superiora doğru yer değiştirdiği dikkati çekmektedir.Eklemçevresinde effüzyon artışı dikkatiçekmektedir.Akromionun supraspinatus tendonuna basısı izlenmektedir.(impingemente sendromu) 2.Supraspinatus tendonunun humerus başına yapışma düzeyinde özellikle bursal yüzeyde fokal bir alanda effüzyon artışı izlenmekte olup komşuluğundaki deltoid kas içerisinde de strain ile uyumlu intensite artışı izlenmektedir.Tendonun yapışma yerinde intratendinöz sinyal artışı intrasubstans rüptürü düşündürmektedir. 3.Diğer ifadeler normal,saptanmadı şeklinde geçmektedir. SONUÇ OLARAK;yaklaşık 6 gün daha fizik tedavim var.Fakat sol omzumu tam hareket ettiremiyorum.Bu sonuçlara istinaden fizik tedavi ile geçer mi?Yoksa uyutularak omuz yerine getirile bilir mi?Yoksa ameliyatlamı çözüm olacak ? Yardımcı olursanız ve şahsıma yol gösterirseniz sevinirim.İYİ GÜNLER.

Cevap

Cevap bekleniyor

One thought on “Sol köprücük kemiği çıkığı ve BT sonuçları

  1. mansur98

    hocam benim köprücük kemigim çıktı (iki köprücük kemigimin birleştigi taraf)

    doktora gittim hiç oynatma dedi 8 bandajı kullanıyorum fakat 2 aydır çıkık duruyordu ben önemsemiyordum eskiden cok zor cıkıyordu doktara gittigimde en ufak harekette kolumu arkaya veya yukarı kaldırdıgımda cıkıyordu

    bugun 2 hafta oldu hiç oynatmamaya çalısıyorum yaşım 16 dondurma işlemi olursa kolumu hiç kaldıramıcakmısım basketbol veya yüzemicekmişim en fazla omuz hizasında kalıcakmıs.

    benim sorum yeniden eklem birbirini tutarmı ? (2 ay çıkıp duruyordu sabit deyildi) 15 gündür sabit kaç hafta beklemem gerek ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>