Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva

Anasayfa     Doktora Sor     Kadınlara Özel
Sol köprücük kemiği çıkığı ve BT sonuçları Neden Olur

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

           »

Sol köprücük kemiği çıkığı ve BT sonuçları

Soru :

İyi günler kolay gelsin.3 ay önce sol omuz köprücük kemiğim çıktı.45 gün bandajlı,30 gün bandajsız istirahat yaptım.Yaklaşık 10 gündür \”SOL OMUZ DONUK\” olduğundan fizik tedavi görmekteyim. 10 gün önce çektirdiğim MR – BT sonuçlarını yazmak istiyorum. 3 BOYUTLU BT SONUÇLARI: 1.Sol humerus başı glenohumeral eklemin bir miktar anterosuperorunda yerleşim gösterdiği gözlemlenmiştir.Dislokasyon ya da pozisyonel değişiklik yönünden fizik muayene bulguları ile beraber değerlendirilmesi önerilir. 2.Sol humerus başında belirgin bir fraktür hattı izlenmemiştir.Ancak skapılanın glenohumeral komponentinde kemik korteksten ayrı olarak izlenen eklemin superior komşuluğunda 5,3 mm.lik kemik yapıda eklem faresine(loosing bady) temsil edebilir.Olgunun gerekirse MRG ile değerlendirilmesi önerilir. MR SONUÇLARI: 1.Akromioklavikular eklemin dislokasyonu izlenmektedir.akromionun superiora doğru yer değiştirdiği dikkati çekmektedir.Eklemçevresinde effüzyon artışı dikkatiçekmektedir.Akromionun supraspinatus tendonuna basısı izlenmektedir.(impingemente sendromu) 2.Supraspinatus tendonunun humerus başına yapışma düzeyinde özellikle bursal yüzeyde fokal bir alanda effüzyon artışı izlenmekte olup komşuluğundaki deltoid kas içerisinde de strain ile uyumlu intensite artışı izlenmektedir.Tendonun yapışma yerinde intratendinöz sinyal artışı intrasubstans rüptürü düşündürmektedir. 3.Diğer ifadeler normal,saptanmadı şeklinde geçmektedir. SONUÇ OLARAK;yaklaşık 6 gün daha fizik tedavim var.Fakat sol omzumu tam hareket ettiremiyorum.Bu sonuçlara istinaden fizik tedavi ile geçer mi?Yoksa uyutularak omuz yerine getirile bilir mi?Yoksa ameliyatlamı çözüm olacak ? Yardımcı olursanız ve şahsıma yol gösterirseniz sevinirim.İYİ GÜNLER.

Cevap

Cevap bekleniyor

Etiketler: , ,

22 Eylül 2011

“Sol köprücük kemiği çıkığı ve BT sonuçları” için 1 Yorum

  1. mansur98 diyor ki:

    hocam benim köprücük kemigim çıktı (iki köprücük kemigimin birleştigi taraf)

    doktora gittim hiç oynatma dedi 8 bandajı kullanıyorum fakat 2 aydır çıkık duruyordu ben önemsemiyordum eskiden cok zor cıkıyordu doktara gittigimde en ufak harekette kolumu arkaya veya yukarı kaldırdıgımda cıkıyordu

    bugun 2 hafta oldu hiç oynatmamaya çalısıyorum yaşım 16 dondurma işlemi olursa kolumu hiç kaldıramıcakmısım basketbol veya yüzemicekmişim en fazla omuz hizasında kalıcakmıs.

    benim sorum yeniden eklem birbirini tutarmı ? (2 ay çıkıp duruyordu sabit deyildi) 15 gündür sabit kaç hafta beklemem gerek ?

Sizde bu konu ile ilgili soru sorun veya ek bilgi verin

Sorunuz bu konu ile ilgili değilse buraya tıklayarak yeni bir soru sorun. Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz