Anksiyete sorunum var ve özgüvensizlik

40 yaşımdayım.
Küçükken ailemde sürekli kavga vardı.abim ablamla zorla cinsel ilişkiye giriyordu.çok küçüktüm.bana kollarını tutturuyordu bunu yaparken.daha sonra banada birçok kez cinsel tacizde bulundu.ortaokuldaykem Annemi bıçaklamak istedi araya girdim bilinçli bir şekilde beni bıçkladı.ölümden kıl payı döndüm.7 sene lise sürdü 3 kez okuldan atıldım.bizimkiler ayrıldı.üvey anne kız kardeşler olunca babam benmle hiç ilgilenmedi.hala alakası yok.evliliğim 2 sene sürdü.2011 de anneciğimi kaynettim.Öğretmenim aynı zamanda müzisyenim.işimde iyiyim etrafımda sevilirim.ama anksiyete sorunum var ve özgüvensizlik.tabi aslnda tüm bunlara rağmen normal bir insan olmayı başardım.kimseyr zarar vermedim.babam hep anneme orospu muamelesi yapardı.tabi abimde anneme yaptı.bende karıma yada sevgilime.bu durumdan nasıl kurtulabilirim nasıl özgüven kazanabilirim.?
Bugün vakıf gureba hastanesi psikoloji bölümüne muayeneye gittim genç bir kız vardı zaman az zaten.bu sorunları anlatmadım.anksiyete var dedim ilaç yazabilirim dedi o kadar.teşekkürler.

Cevap
Ayrıntılar aşağıda

Online Doktora sor

One thought on “Anksiyete sorunum var ve özgüvensizlik

 1. Anksiyete bozuklukları tedaviye oldukça olumlu ve genelde kısa bir süre içinde tepki verir. Hangi tedavi yaklaşımının uygulanacağı, anksiyete bozukluğunun türüne ve şiddetine bağlıdır. Genelde, çoğu rahatsızlık davranışsal terapiyle, ilaç tedavisiyle veya iki yöntemin birleşimi ile tedavi edilir. Bazı zamanlar tamamlayıcı ya da alternatif tedaviler de faydalı olabilmektedir.

  Anksiyete Bozukluğu İçin Davranışsal Terapi

  Bilişsel-davranışsal terapi ve maruz bırakma terapisi davranışsal terapi türleridir. Bunlar içsel psikolojik çatışmalara ya da geçmişte yaşanmış sorunlara değil davranışlara odaklanır. Anksiyete için davranışsal terapi, genellikle 5-20 haftalık seanslar şeklinde uygulanır.

  Bilişsel-davranışsal terapi davranışlara ek olarak düşüncelere -ya da bilgilere- odaklanır. Anksiyete bozukluğunun tedavisinde kullanılan bilişsel-davranışsal terapi, olumsuz düşünme modellerini ve anksiyetenızı arttıran gerçekdışı inanışları saptamanıza ve bunlara meydan okumanıza yardımcı olur.
  Maruz bırakma terapisi, sizi güvenli ve kontrol altına alınmış çevresel koşullar altında, korkunuzla yüzleştirir. Tekrarlanan maruz bırakma terapileri sayesinde, korktuğunuz nesne veya duruma karşı, zihninizde veya gerçeklikte, müthiş bir kontrol hissi kazanırsınız. Korkunuz ile yüzleşip zarar görmediğinizde, anksiyetenız yavaş yavaş azalır.
  Anksiyete Bozuklukları İçin İlaç Tedavi

  Benzodiazepinleri ve antidepresanları da içeren, anksiyete bozukluğu tedavisinde kullanılan pek çok ilaç vardır. Ancak en etkili ilaç tedavisi, davranışsal terapi ve kişisel yöntemlerle desteklenendir. İlaç tedavisi bazı durumlarda, anksiyete belirtilerinin şiddetini bir süreliğine azaltıp diğer terapi seçeneklerinin izlenebilmesi için kullanılır.

  Anksiyete Tedavisi İlaçları Size Uygun Mu?
  Anksiyete tedavisi ilaçları alışkanlık yapabilir ve istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Bu yüzden seçeneklerinizi dikkatlice araştırın. Tedavinin faydalarını ve risklerini değerlendirmek oldukça önemlidir. Bu sayede, ilaç tedavisinin size uygun olup olmadığı konusunda doğru bir karar verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.