Erkekte su renginde akıntı olması

Merhabalar, 2 ay önce penisimden iltihap şeklinde akıntılar meydana geldi,idrar yaparken yanma oluyordu ve peniste kızarıklıklar meydana geld. Sonrasında Şafak Hastanesi üroloji doktoruna gittim. Penisten kültür alındı ve idrar testi alındı. Sonuçları belli olana kadar Tetradox 100 mg ve Azeltin 500 mg antibiyotik verildi. Bu ilaçları kullandım ve sonuçları almaya gittiğimde negatif çıkmıştı. Ayrıca şikayetlerimde de azalma oldu. Normalde iltihap rengi olan akıntı düzeldi ve yerine açık renk yani su renginde akıntı gelmeye başladı. Ayrıca idrar yaparken yanma hisside geçti. Doktora bu su rengindeki akıntının sorun teşkil edip etmeyeceğini sorduğumda. “önemli olan o sıvının rengidir.şuanki akıntı zamanla kesilir. ancak kesilmese bile bir sorun yaratmaz” dedi. Kalan ilaçlarımıda tamamladığımda şikayetim kesilmişti. Ama bu son günlerde tekrardan su renginde sıvı gelmeye başladı. İdrar yaparken yanma ya da peniste kızarıklık gibi şikayetlerim olmuyor. Ancak bu açık renkte sıvının nedenini anlamıyorm. Eskiden böyle bişey olmuyordu. Doktorumun dediğine göre ise açık renk sıvının bi zararı olmaz. Sizce bu sıvının gelmesi normal mi ?

Cevap
Erkeklerde akıntı veya erkekte peniste akıntı şikayeti genellikle cinsel ilişki ile geçen hastalıkları düşündürmektedir.Gonore yani bel soğukluğu erkekte akıntı şikayetinin en sık sebeplerinden biridir. Klamidya enfeksiyonu da erkekte üretrit sorununa yol açar ve peniste akıntı şikayetine neden olmaktadır. Erkeklerde nonspesifik uretrit veya nongonokoksik uretrit adı penis enfeksiyonuna veya ağrılı ve şişmiş testislere (epididimit sorunu) yol açabilir. Klamidya bakterisi ile erkek temas ettikten yaklaşık 7-21 gün içinde genellikle belirtiler başlar. Ancak klamidya enfeksiyonu pek çok kişi de belirti vermediği için çoğu zaman nereden alındığı belli olmaz. Hastalık bulaştıktan sonra tedavi tam anlamıyla tamamlanıncaya dek bulaştırıcılık sürmektedir. Belirtileri bel soğukluğu belirtilerine çok benzediği için sıklıkla gonore (bel soğukluğu) ile karıştırılır. Ancak bel soğukluğu tedavisine rağmen belirtiler de azalma olmuyorsa klamidyoz düşünülür. Erkeklerde akıntı yapabilen klamidya enfeksiyonunun belirtileri:

Ağrılı idrar yapma , dizüri
İdrar yaparken yanma hissi
Penisten akıntı gelmesi
İdrar yolunun penise açıldığı yerde kızarma ve şişlik.
Bazı erkeklerde hiç belirti vermeyebilir.
Tanı penisten gelen akıntının bir laboratuvarda mikroskobik incelemesi veya kültür yapılması ile konulmaktadır. Antibiyotik tedavisi ile sonuç kısa sürede alınır ve erkekte üretrit nedeni de olan klamidya enfeksiyonu tedavi edilebilmektedir. Ancak tedavideki temel prensip cinsel eşlerin her ikisinin de birlikte tedavi edilmesidir. Tedavi edilmediği takdirde erkekte sperm yollarında iltihap ve tıkanma oluşturarak kısırlığa neden olabilir. Bu enfeksiyondan korunmak için en iyi yol cinsel ilişkide prezervatif kullanılması ve tek eşli bir cinsel yaşamdır.

HPV virüsü erkeklerde akıntı, peniste akıntı gibi bir şikayete sebep olmaz ve bu şekilde bir bulgu vermez..

Online Doktora sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.