İdrarda koku

Merhaba;

İdrarımı yaparken tuhaf bir koku geliyor.Hiç yemem ama Kaynamış yumurta gibi daha kötü ve ağır bir koku,idrarımı yapakende zorlanıyorum.Kokunun sebebi nedir acaba birkaçgündür bu koku var

Cevap

İdrara sık çıkma ve idrarda yanmanın birçok sebebi vardır. Özellikle üşütünce ve iltihaplar da yanma ve sık idrara çıkma olur. Bu ikisinin ayrımını yapmak için idrar tahlili yaptırmanız lazım.

Sık İdrara Çıkma Nedenleri şunlardır :
-Sıvı alımının fazla olması
-Alkol alımı
-Kafein içeren çay, kahve gibi içecekler
-Stres
-Mesaneye bası yapan kitleler

Diğer sebepler: Şeker hastalığı, tansiyon hastalıkları gibi hastalıklardır. Bunlar daha karışık hastalıklar olduğu için detaylı araştırma yapmak lazımdır.

Teşhis konulduktan sonra tedaviye başlanır. İltihap varsa antibiyotik kullanılır. Ama üşütme varsa bol su içilir ve ayaklar altına sıcak su torbası konur.

Birbirini takip eden birkaç gün (3 – 7 gün) süre ile 24 saatlik bir izlem şeklinde her tuvalete gidilen zamanı, her alınan sıvıyı (miktar, saat ve türü ile) kaydetmek, şikayeti değerlendirmek açısından hem hasta hem de doktoru için yarar sağlayacaktır. Bu kayıt üriner günlük formları üzerine yapılabilir. 3 saatten daha az aralıklarla tuvalete gidiliyor ve başka hiçbir şikayet (yanma, sızı, idrar yapmayı erteleyememe, idrar kaçırma gibi) yoksa şu tedbirleri uygulayabilirsiniz:
– Günde en az 6-8 bardak su için.
– Kahve, kola gibi idrar kesesini olumsuz etkileyen kafeinli içecekler ve koyu çay, meyve suyu (özellikle portakal) ve baharatlı yiyeceklerden uzak durun.

Şikayetinizin devam etmesi ya da ağrı, idrar yaparken yanma, sızı, ateş gibi şikayetlerde başlıyorsa
Film veya ultrason çekilip bu hastalık belirtileri altında yatan sebep araştırılır.
bizzat bir üroloji uzmanına muayene olmanızı öneririm.
geçmiş olsun , acil şifalar dilerim.

27 yorum “İdrarda koku

  1. asude

    hocam merhaba
    benim 2 haftadır idararımda rahatsız edici keskin bir koku var. daha önce idrarda yanma şikayetim vardı doktora gittim idrar yolu enfeksiyonu çıktı. antibiyotik kullandım geçti.şimdi idararda yanma veya başka şikayetim yok sadece keskin bir idrar kokusu var. sebebebi nedir sizce ne yapmalıyım?

    • bol su için enfeksiyon temizlenmemiş olabilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>