Testesteron düşüklüğü sorum sor

testesteron seviyesi düşüş nasıl anlaşılır ve bn 16 yaşındayım bu yaşta testesteron seviyesi düşer mi düştüyse ne yapabilirim ve sağ meme ucumda hafif bir ağrı var bunla alakalı mıdır saygılar


Cevap

Hormon tahlillerinin normal değerlerini yazmamışsınız.
Bu değerler laboratuvarlara göre değişir.
Mesela bizim hastanede değerlerin normali şu şekilde:
Testosteron:

Serbest Testosteron : 5,5 – 42 pg/ml veya 8.69-54.69
Total Testosteron : 1,75 – 7,81 ng/ml
Yaşa göre Testosteron Hormon değerleri:

Erkek 0-1 yaş Normal değerler:0,12-0,21 ng/mL
Erkek 1-6 yaş Normal değerler:0,03-0,32 ng/mL
Erkek 7-12 yaş Normal değerler:0,03-0,68 ng/mL
Erkek 13-17 yaş Normal Değerler:0,28-11,1 ng/mL
Erkek 17 yaş üzeri: Normal Değerler: 2,08-8,0 ng/mL

2 yorum “Testesteron düşüklüğü sorum sor

 1. Erkeklerde testosteron hormonundaki düsüs insülin direnci, metabolik sendrom ve diyabet gelismesine neden olmakta. Bu erkeklerde SHBG düzeyi de azalmaktadir.

  Testosteron düsüklügü 20 yasindan önce hipogonadizm seklinde olabildigi gibi eriskin yasta da olabilir ve ereksiyon zorlugu ve libido azligi da yapabilir. Yapilan çalismalar orta yastaki erkeklerde olusan testosteron düsüklügünün önce insülin direnci yaptigi daha sonra da seker hastaligina neden oldugu seklindedir. Obezitesi olan erkeklerde ise kilo kaybi sonrasi SHBG ve serbest testosteron düzeyleri yükselmektedir.

  Bu bulgular bize hipogonadizmi olan hastalarda metabolik sendromun aranmasini ve yine metabolik sendromu olan hastalarda ise hipogonadizm yani testosteron düsüklügü olup olmadiginin arastirilmasi gerektigini ortaya koymaktadir. Açlik kan sekerinin 90 mg/dl den fazla olmasi veya tokluk 2. saat kan sekerinin 140 mg/dl den fazla olmasi insülin direncini gösterebilir.

  Hipoandrojen-Metabolik Sendrom yani kislatilmis olarak HAM sendromu da bu hastaliga isim olalarak verilmektedir.

  Tedavide testosteron tedavisi, kilo verme ve insülin direnci diyeti önem tasir.

  Kalp ve damar hastaliklarina neden olan hipertansiyon, fazla kilolulik, seker Hastaligi ve kan yaglarinda yükseklik gibi hastaliklarin ayni kiside birarada görülmesine metabolik sendrom veya metabolik travma denir. Bu duruma ‘insülin rezistans sendromu’ adi da verilir.

  Metabolik sendrom’un baslica özelligi veya baslatici özellig kanda insülininsülin yüksekligine bagli olarak seker hastaligi, kan yaglarinda yükselme, tansiyon yükselmesi ve fazla kilolulik ayni kiside ortaya çikmaktadir.

  Metabolik sendromlu hastalarda karaciger yaglanmasi, kanda ürik asit yüksekligi, kadinlarda polikistik over sendromu ve erkeklerde prostat büyümesi de sik görülmektedir.

  Bir kiside metabolik sendrom var diyebilmek için, o kiside asagida siralanan bozukluklarin bir arada bulunmasi gerekir:

  düzeyi artmasi ve sonunda ·Erkek tipi fazla kilolulik (yaglarin karinda birikmesi): Erkeklerde bel çevresinin 102 cm’den fazla olmasi, kadinlarda 88 cm’den fazla olmasi

  ·Kanda trigliserit denen yagin 150 mg/dl den fazla olmasi

  ·HDL kolesterol denen iyi kolesterolün erkeklerde kanda 40 mg/dl, kadinlarda ise 50 mg/dl’den az olmasi

  ·Tansiyon yüksekligi (Hipertansiyon) bulunmasi: Büyük tansiyonun 13, küçük tansiyonun 8.5’ dan fazla olmasi

  ·Açlik kan sekerinin 100 mg/dl’ den fazla olmasi

  Son zamanlarda metabolik sendromlu hasta sayisinda giderek büyük bir artis görülmektedir. ABD’de metabolik sendromlu hasta sayisi, orta yaslardaki kisilerde %20-30’u hatta son zamanlarda %40’i bulmustur. Ülkemizde de % 30 civarindadir.

  Metabolik sendrom yasam süresini kisaltan çok önemli bir saglik sorunudur.

  Sabah yorgunlugunuz varsa, gece uykudan kalkip tatli bir seyler yemek istiyorsaniz veya ögle yemegi sonrasi yorgunluk ve halsizlik oluyorsa insülin direnci olabilir. Insülin direnci kalitimsal olabildigi gibi ögün atlamak, hareketsizlik, sekerli ve unlu gidalari fazla yemek ve fazla kilolulik nedeniyle de olusur.

  Metabolik sendrom’dan korunmak ve kandaki insülin düzeyini azaltmak için düsük glisemik indeksli karbonhiratlari yemek yani GI diyeti uygulamak gerekir.

  TESTOSTERON

  Testisler sperm üretmeye yaradigi gibi erkeklik hormonu olan testosteron da salgilarlar. Sperm olusumu ve testosteron salgilanmasi hipofizden salgilanan FSH ve LH hormonlari tarafindan kontrol edilir.

  Normal eriskin bir erkekte her bir testis 20 gram agirliginda ve 4.5x3x2.5 cm boyutlarinda ve 15-30 ml hacmindedir. Testisler ergenlige girmeden önce 2 cm uzunlugunda ve 2 ml kadardir. Ergenlikle birlikte hacmi artar ve 16-19 yasinda eriskin volümüne ulasir. Yaslanma ile boyutlari degismez.

  Testislerin % 90’nini seminifer tübüller denen ve içinde spermin yapildigi tüp seklindeki yapilar olusturur.

  Testislerde bulunan ve Leydig hücresi adi verilen hücreler testosteron üretir. Beyinde bulunan hipotalamus hipofize ne kadar testosteron ütetilecegini bildirir. Bu amaçla hipotalamustan GnRH hormonu salgilanir ve bu hormon hipofize gelir. GnRH hormonu hipofizden FSH ve LH hormonunun salgilanmasini saglar. Hipofizden salgilanan LH hormonu leydig hücresinden testosteron salgilanmasini artirirken hipofizden salgilanan FSH hormonu seminifer tübüllerde sperm üretimini saglar. Salgilanan testosteron ise hipofizden LH salgilanmasini azaltir.

  FSH hormonunun etkisiyle testislerdeki sertoli hücrelerinden inhibin ve aktivin isimli hormonlar salgilanir. Inhibin hormonu hipofizden FSH hormonu salgilanmasini azaltirken aktivin hormonu artirir. Aktivin hem hipofizde hem testiste yapilir.

  Testosteron Hormonunun Etkileri

  Testosteron erkeklerde salgilanan en önemli seks hormonudur. Testosteron günde 5-6 mg kadar üretilmektedir. Testosteron, testisten salgilandiktan sonra kanda seks hormon baglayan globuline (SHBG) baglanir. Bu baglanan testosteron ‘’total testosteron’’ denilirken baglanmayan kismina ‘’serbest testosteron’’ denir. Kanda serbest testosteron ise tüm testosteronun % 1’ni olusturur. Testosteron ‘’5 alfa redüktaz’’ isimli bir enzimle dihidrotestosterona dönüserek etkisini gösterir.

  Erkek tipi gelisme yani sakal ve biyik çikmasi, killanma, sesin kalinlasmasi testis ve penis büyümesi, kaslarin gelismesi, boyun artmasi testosteron sayesinde olur. Libido (cinsel istek) ve ereksiyon olusmasinda da testosteronun büyük etkisi vardir. Eriskin yasta testosteron hormonu sperm üretimi, erkek tipi saç sekli olusmasina, kas kitlesinin olusmasina ve kemik kitlesi olusumuna katkida bulunur.

  Testosteron hormonu çogunlukla testislerde üretilir ancak çok az miktarda adrenal bezden de üretilir. Kadinlarda testosteron çok az miktarda yumurtaliklarda üretilir.

  Normal eriskin erkekte total testosteron düzeyleri 3-10 ng/ml arasinda degisir ve saba saatlerine en yüksek düzeydedir.

  Sperm Sayisi:

  Normal döl miktari 2-6 ml arasinda degisir. Normalde spermlerin % 60 dan fazlasi hareketlidir. Sperm sayisi mililitrede 20 milyondan fazla olmalidir.

  Düsük Testosteron Hormonunun Yaptigi Sikayetler:

  Testosteron hormon azligi erkeklerde seks isteginde azalmaya, ereksiyon bozulmasina, sperm sayisinin azalmasina, çocuk yapma kapasitesinin azalmasina ve memelerde büyümeye neden olur. Bazi erkeklerde sicak basmalari, gece terlemeleri, huzursuzluk, konsantre olamama, yorgunluk, uyku bozuklugu, kolesterolde artma görülebilir. Uzun zaman testosteron eksikligi olan erkeklerde vücut killarinda azalma, kas kitlesinde azalma, ciltte kuruluk, sakal tras sikliginda azalma, kemiklerde erime, testislerde küçülme ve yumusama olusabilir. Genç erkeklerde ise vücut killarinda gelisme olmaz, kas kitlesi gelismez, penis ve testisler büyümez. Ayrica sesleri incedir.

 2. cemal

  hocam 40 yaşındayım 8 yıl önce azosperm olduğumu öğrendim tüp bebek denemeleri sonuç vermedi.fakat 15-16 yaşlarında guatr teşhisi konmuş ve 1 yıl ilaç kullandıktan sonra iyi olduğum söylenmişti en son kan tahlillerimde T4 1.10 ng/dl,TSH 0.83 uIU/mL.TSH 1.3309 µIU/mL,Anti TG ( Anti T ) 12.8IU/mL FSH 1.84mIU/m,LH 2.7mIU/mL, Serbest Testosteron,8 pg/mL, total testestoren 420 psa 0.48 acaba troitle azospermln bir ilişkisi olabilir mi veya Hipogonadizm 0labilir mi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>